Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С жива верига "Спаси София" ще пази Централните хали от "Кауфланд"

Имотът е оценен на над 32 млн. лв., заложен е в "Уникредит Булбанк"

13 коментара
С жива верига "Спаси София" ще пази Централните хали от "Кауфланд"

Неправителствената организация "Спаси София" ще спасява Централните хали с жива верига от превръщането им в поредния хипермаркет, независимо коя е търговската верига. Протестът е насрочен за сряда от 18:30 часа.

Миналата седмица стана ясно, че германската "Кауфланд" е сключила предварителен договор за покупката на емблематичната сграда от настоящия собственик "Ащром", за да превърне халите в част от веригата си у нас. От хипермаркета обявиха, че са готови да инвестират 50 млн. лв. в реконструкцията на сградата, която в последните години е занемарена.

По време на обсъждането на идейния проект от експерти в Министерството на културата стана ясно, че ако обществото е против реализацията на проекта, той няма да бъде реализиран на всяка цена. Това каза арх. Мария Попмаркова, ръководител на архитектурно бюро "Инт Арх", което е автор на идейния проект за преустройството на халите.

Към момента няма положително становище от Националния институт за недвижимо културно наследство към Министерството на културата за преустройството на халите. То е необходимо тъй като Централните хали са паметник на културата с национално значение. Сградата е от 1911 г.

В същото време министърът на културата проф. Велислав Минеков отбеляза, че сградата има нужда от "огромен ремонт и реставрация". Неговото ведомство и Столична община обявиха, че няма да отстъпят от запазването на духа, архитектурата и функциите на сградата.

В търсене на най-доброто решение

Целта на живата верига, която организираме в сряда, е да фокусираме проблема и да съберем на едно място двете страни "Кауфланд" и "Ащром" и всички институции, така че да гарантираме, че ще бъде запазен духът, архитектурата и функцията на Халите - да бъде закрит пазар за дребни търговци, коментира Борис Бонев пред Mediapool.

"Спаси София" настоява Министерството на културата да не съгласува проекта на "Кауфланд" преди да бъде направен функционален и пространствен анализ.

Идейният проект за преустройство на халите да бъде публично представен и подложен на обществено обсъждане настоява още неправителствената организация. Подобна теза разви и проф. Минеков. Според него германската верига трябва да убеди обществото, че проектът им е добър.

"Спаси София" настоява още Столичната община да спре да бездейства и да заяви категорична позиция в защита на Халите. Според Борис Бонев общината може да блокира сделката за продажба на имота, защото има разминаване в регулацията. Част от паркинга все още е общинска собственост и е необходимо този въпрос да бъде изчистен, обясни Бонев.

Централни хали са една от най-големите забележителности на София и те трябва да бъдат запазени в автентичния си вид, без да се променя архитектурата им нито външно, нито вътрешно, както и предназначението на сградата - закрит пазар за търговци. Такава е позицията на столичния кмет Йорданка Фандъкова и на главния архитект Здравко Здравков, казаха от пресцентъра на Столична община в отговор на запитване на Mediapool.

Към момента няма внесено искане нито от "Ащром", нито от "Кауфланд" за преустройството на Халите в супермаркет, казаха още от Столична община. Това е така, защото все още не са приключили всички съгласувателни процедури с Министерството на културата.

Към момента единствено настоящият собственик на сградата "Ащром" запазва пълно мълчание по случая.

"Централни хали" са оценени на 32.57 млн. лв.

За да стане собственик на имота между "Кауфланд" и "Ащром" има сключен предварителен договор за покупко-продажба. За да влезе в сила, е необходимо да бъдат изпълнени редица условия, едно от които е получаване на картбланш за преустройството. Това стана ясно по време на обсъждането от експертите в Министерството на културата.

Двете компании засега отказват да разкрият какви са другите условия.

От публикуваните документи в Търговския регистър става ясно, че търговското предприятие "Централни хали" ЕАД, на което "Ащром" са собственик, е оценено на 32.57 млн. лв. Оценката е направена от "Брайт консулт" ООД през 2019 г.

Дружеството е заложено в "Уникредит Булбанк" във връзка с теглен в края на 2013 г. инвестиционен заем от 10 млн. евро при лихва от 5%. Той е трябвало да бъде изплатен до края на 2020 г., но от публикуваните документи не става ясно дали това се е случило.

В същото време обаче "Централни хали" е отпуснало заем на собственика си "Ащром" при лихва от 5.75%. Към края на 2019 г. кредитите към свързани лица възлизат на 18 млн. лв., а към банки на 14.3 млн. лв.

През последните години приходите от наеми на "Централни хали" ЕАД намаляват с по около 200 000 лв. годишно и в края на 2019 г. те възлизат на около 2.5 млн. лв. В същото време разходите за издръжка остават почти без промяна - около 1.5 млн. лв. годишно, показва още последният публикуван финансов отчет на дружеството за 2019 г.

Дружеството е на печалба, като неразпределената и натрупана през годините възлиза на около 11 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #13

    Ако селяните решат, нищо не може да спаси София. И паметника на Левски ще обърнат на "Lafka", щом има гювеч...

  2. анита хегерланд
    #12

    Надяваме се живата верига да не е и гола?! Бизнес моделът определя смяната на собственика. Ако един щанд се търгува на 2000 лв. наем, то търговците на дребно трябва да изкарат най-малко 4000 лв., за да излязат на печалба. А това не се случва. Халите бяха № 1 по времето на социализма, когато "се радвахме" на огромните опашки в единствения, щампиран, сериен, повтаряем за всеки квартал магазини. А ТОЙ беше различен - в него можеше да се купи всичко само за около час чакане.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  4. Guest787
    #10

    Близостта с Женския пазар обезсмисля Халите да работят като закрит пазар, като подобните в Будапеща, Барселона или Малага. Ако се съди по снимките от преди сто години на Женския пазар дори не е имало постоянни сергии, докато в Халите са се продавали гръцка риба и октоподи от Бяло море. Сега ситуацията е различна.

  5. обикновен
    #9

    Това е глупаво патриотарско залитане. 1. Халите винаги са си били хали.2. Точно само мощен инвеститор може и ще отдели средства за запазване и поддържане на оригиналния архитектурен облик, защото това става само с много пари. И точно такъв инвеститор ще вложи милионите заради безспорния престиж на архитектурната ценност и ще "спаси София".

  6. rusonefil
    #8
    Отговор на коментар #3

    И какви точно традиции спазвате старите софиянци в Халите? Вземи прочети нещо за Халите и за функцията й на покрит пазар. Нищо общо няма с този мол, който е сега вътре.

  7. rusonefil
    #7

    Не разбирам с какво ще се промени функцията на Халите ако там има Била? Така или иначе това, което е там не е оригиналната функцията на сградата. Важният въпрос е архитектурният оригинал да не се променя.За това си има закони и сградата е паметник на културата. За какво са тия писъци. Да не би да се борят за някоя "материална помощ" от веригата?

  8. Бисерко
    #6

    Предлагам Спаси София да не се правят на тарикати, и като толкова държат на Халите, да вземат да съберат тия 50 млн лв които Кауфланд смятат да инвестират в ремонта и поддръжката на сградата и така да ни покажат кви пичове са. Жива верига щели да правят.Аман от лузъри.

  9. рептилиан
    #5
    Отговор на коментар #3

    И аз съм стар софиянец, с род от векове. Но виж коментара ми по-долу.

  10. рептилиан
    #4

    Борис Бонев, поради липса на дейност, реши да се прояви. В момента Халите са нещо като битпазар. Ако се стопанисват от крупен собственик те ще имат повече тежест в софийската търговия. При това Кауфланд няма променя нищо от фасадата и съвсем малко от интериора. По целия свят се правят подобрения с цел функционалност, даже на по-стари и по-забележителни сгради.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.