Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът отказа да върне на прокуратурата мегаделото "Софийски имоти"

8 коментара
Съдът отказа да върне на прокуратурата мегаделото "Софийски имоти"
Съдът отказа да върне на прокуратурата мегаделото "Софийски имоти", за което във вторник настоя защитата на подсъдимите с мотив "грешки в обвинителния акт".

Адвокатите посочиха редица неточности, определяйки акта като "правен кич" и "недоразумение". Прокурорите го защитиха като "изчерпателен" и изтъкнаха, че упоменатите в него 15 продажби са извършвани в период на мораториум.

Ина Лулчева, адвокат на бившия изпълнителен директор на "Софийски имоти" Тошко Добрев, каза, че обвинителният акт е неясен и абсурден, което затруднява защитата и дори я прави невъзможна.

Държавното обвинение изправи на съд редица бивши шефове в общинското дружество и оценители заради извършени сделки за магазини, незастроени терени и един апартамент. Тошко Добрев и още седем души от Съвета на директорите на "Софийски имоти" са изправени пред съда за това, че не са контролирали действията на дружеството. Според прокуратурата нанесените щети надхвърлят 2 млн. лв.

Ръководството на дружеството е сключило 13 предварителни договора, при явно неизгодни условия, на цени, по-ниски от пазарните, твърди обвинението. Тошко Добрев е извършил вменените му престъпления в периода март-септември 2005 г. и е нанесъл щети за 1 900 000 лева.

Подсъдими по делото са и петима оценители, които са подсъдими заради многократно занижаване на стойността на имоти под реалната им пазарна цена.

Ако бъдат признати за виновни, хората от ръководството на дружеството могат да получат от 1 до 10 години затвор, а оценителите – от 1 до 3 години.

Делото не тръгна през януари, защото двама от обвиняемите не бяха получили препис от обвинителния акт в определения срок.

При втория опит за стартирането на процеса във вторник адвокат Лулчева заяви, че от обвинителния акт не става ясно кои свои задължения не е изпълнил Тошко Добрев в качеството му на директор. Не била посочена причинната връзка между неговите действия и бездействия и нанесените щети. Бяха цитирани и абсурдни, според защитата, разминавания в цифрите за стойността на имоти.

По една от сделките се твърди за нанесена щета от 3 992 лв., но според вещото лице по делото реалната цена на имота е 18 952 лв., той е продаден за 18 950 лв., от което следва, че щетата е за 2 лв., посочи адвокат Лулчева.

За друга продажба, при която се твърди щета от 23 хил. лв., вещото лице е оценило имота с 40 000 лв. по-малко от стойността, на която е била сключена сделката.

Адвокат Илиян Василев, който защитава оценителите на дружеството, заяви, че вещите лица по делото са допуснали груби аритметични грешки.

Според него оценителите изобщо не трябва да са обвиняеми по това дело, а по друго, тъй като в сегашната ситуация не могат да се възползват от процедури като съкратено производство и административни глоби, на които имат право предвид чистото им съдебно минало и сравнително по-леките обвинения.

Месеци наред се опитваме да ориентираме прокурорите в правото, очевидно без перспектива. Тяхната идея изглежда е да се снимат на фона на повече обвиняеми, коментира още адвокат Василев по адрес на обвинителите.

Колегата му Владимир Манолов прибегна и до метафори – той нарече обвинителния акт "правен кич" и "недоразумение", а диспозитивът му бил "гадателски" и "шамански".

В отговор прокурор Пламен Панайотов каза, че обвинителният акт е изчерпателен и всички обвиняеми по делото са пряко свързани със сделките, които са разглеждани като процес. На всичкото отгоре тези сделки са извършвани в период, когато е имало мораториум върху такива продажби.

Обвинения по делото са повдигнати и срещу бившите изпълнителни директори на "Софийски имоти" ЕАД Тошко Добрев и Петър Савов, срещу бившите членове на Съвета на директорите Симеон Симеонов, Милен Минчев, Стоян Янев, Любомир Иванов, Ина Станчева и Емилия Бакърджиева, както и срещу лицензираните оценители Милена Владимирова, Николай Даулов, Маргаритка Григорова-Николова, Светлослав Симеонов и Детелина Мильова за даване на невярна оценка или заключение за стойност на имуществата.

Според прокуратурата подсъдимите са ощетили дружеството с над два милиона лева в периода 2003 – 2004 г.

Освен шеф на "Софийски имоти", Тошко Добрев бе общински съветник от Демократическата партия и бе считан за дясна ръка на бившия председател на Столичния общински съвет (СОС) от времето на кмета Софиянски Антоан Николов. След като бе махнат от директорския пост на общинското дружество, Добрев се отдаде на частния си бизнес.

Очакванията са процесът за 15-те неизгодни сделки да е само прелюдия към същинската част на мегаделото за "Софийски имоти". Според множество оценки, включително на настоящото мнозинство на ГЕРБ в общината, през това дружество е осъществена скритата приватизация на София. Към този казус трябва да бъдат присъединени и обвинителни актове за сключване на редица апортни сделки с общинска земя, отдаването на стотици помещения под наем на занижени цени, за рекламните и дарителски договори на "Софийски имоти".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Румелийски
    #9

    За да се наемат тези адвокати се изсипват милиони левове в сметките им.Извод: Рушветите трябва да са били десетки милиони.Предложение: Балтия за тези вагабонти.

  2. sam
    #8

    pratila delo s "greshki i nepalnoti", sada niama da osadi nikoi i basta.Tova e zelta i e izpalnena. Drugoto ezirk za pred mediite!Ostavashe da ima i osadeni!

  3. редови
    #7

    не ми е ясно за тези сделки провеждан ли е търг и обявен ли е той в някои вестник Интересно общината спазвала ли е собствения си мораториум

  4. hражданин
    #6

    За да бъде извършена промяна в Съдебната система, трябва да бъдат насрочени и збори за Велеко народно събрани и приета нова Конституция.От такава промяна не е заинтересована управляващата върхушка и без обществен натиск, ние никога няма да можем да изправим пред един истински Граждански съд краците и техните закрилници!

  5. емигрант
    #5

    ще превръщат буквоядството в начин на защита на виновния. В западна Европа липсват такива изисквания при изготвяне на обвинителните актове, които нашите съдилища изискват до абсурдност , че един обвинителен акт да се превозва с микробус, а не на място сложена точка в датата да е основание да се връща наново в прокуратурата и де се протака делото.

  6. редови
    #4

    Абе тия прокурори от рабфак ли са? Надуха ни главите че има престъпление а един свестен обвинителен акт немогат да напишат Освен това даваха изявления по телевизията и радиото чи има престъпници в С.И. За тях няма ли етичен кодекс и не знаят ли че има присъда "обществено порицание" която те вече наложиха без да са съд Иди сега съди обективно при вече манипулирано обществено мнение. Съд и за некъдърността и за поръчковите изцепки иначи всеки прокурор ще се прави на съдия и ще пише "шамански" обвинителни актове.

  7. Месеци наред ...
    #3

    ... се опитваме да ориентираме прокурорите в правото?!?!?! Как пък не. Смешник.

  8. анонимен
    #2

    Не се заблуждавайте, че имаме правосъдие. Всичко опира до това колко струва решението на съда и кой каква част ще получи. За съжаление, често адвокатите и на обвиняемия, и на обвинителя играят заедно с договорки помежду си. Имахме нещастието да понесем резултатите от такова "правосъдие" по повод строеж на жилище по предварително сключен договор. Нищо не получихме обратно от внесената сума. Доволни сме, обаче, че не ни поискаха още, макар че жилището вече бе препродавано няколко пъти в периода, когато ни лъжеха, че то е за вас и ние като последни будали внасяхме определените по договор вноски. При такъв подход, нека не се чудят за що се появиха саморазправи, подобни на тази в Търново.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.