Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В целия ЕС само България би била потърпевша от нова украинска газова криза

13 коментара
В целия ЕС само България би била потърпевша от нова украинска газова криза

Ново проучване установи, че след руско-украинската газова криза през 2009 г., днес Европа е по-добре подготвена от преди да реагира на подобни смущения. Единствено България няма да е в състояние да замени газовия внос при кратко прекъсване на газовите доставки. Това се посочва в 120-страничен анализ на Института за енергийна икономика (EWI) към Кьолнския университет, озаглавен "Украинската криза от 2014: Повишената енергийна сигурност на Европа", предаде EurActiv.

Сигурността на доставките се е подобрила след зимата на 2009 г., когато част от Европа остана на студено заради ценовия спор между Москва и Киев, както устойчивостта на енергийната мрежа на ЕС като цяло. Няколко фактора са допринесли за този резултат.

Първо, търсенето на газ в Европа през последните 5 години е по-ниско от прогнозираното. Така наличната инфраструктура е в състояние да отговори на равнища на търсене над 100 до 200 млрд.куб.м от настоящата консумация. От гледна точка на сигурността на доставките, това означава допълнителен излишен капацитет в случай на извънредна ситуация.

Второ, достъпът до алтернативни източници на доставка се е подобрил. Това включва както руския внос (например "Северен поток"), така и алтернативни източници (втечнен газ и харнилища). Тези развития компенсират намалението в местното производство на газ в ЕС, което би могло да представлява заплаха за сигурността на доставките в региона.

Трето, пропускателната способност се е повишила в периода 2009-2014 г. По-големият трансграничен капацитет позволява по-големи обеми газ да бъдат дистрибутирани по цяла Европа в случай на прекъсване на доставките. Подобрението на мрежовата инфраструктура позволява по-добра диверсификация в самия вътрешен европейски енергиен пазар на ЕС.

Четвърто, от 2009 г. досега Европа въведе по-последователни и амбициозни регулации за сигурността на доставките.

Зависимостта от транзитирания през Украйна газ е регионално ограничена, като единствено България от 28-те страни членки на ЕС е неспособна да замени този внос по време на кратко прекъсване на доставките, посочва докладът.

Наскоро българският министър-председател Бойко Борисов предупреди председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, че страната е изправена пред "енергийна катастрофа" след замразяването на проекта "Южен поток".

Симулационни сценарии, развити от авторите на доклада, показват, че Украйна, България, Турция и Македония биха били най-тежко засегнати от прекъсване на доставките.

Независимо, че разчита на руски газ, ЕС вече е по-малко уязвим от евентуално прекъсване на транзита по основния му маршрут – през Украйна. През 2013 г. доставките от "Газпром" са покривали 29% от общата европейска консумация на газ, като 14% от получаваните количества са минавали през Украйна.

Зависимостта от този коридор е висока, но през последното десетилетие намалява както за Русия, така и за Европа.

Между 2005 и 2014 г. транзитът през Украйна се е понижил от 121 млрд. куб.м. годишно до равнища от 57 млрд. куб.м.

Делът на руския газ за Европа, който минава през Украйна, също се е свил от 80% през 2005 г. до 50% през 2013 г. и 30% през 2014 г.

Рискът от смущения в газоснабдяването в резултат на прекъсване на украинския транзит е не само нисък, но и регионално стеснен. В сравнение с 2009 г., зависимостта от тези доставки е географски по-ограничена и важи само за по-малки пазари с годишна консумация пред 10 млрд. куб.м. България, Унгария, Австрия, Словакия и Чехия внасят голяма част от необходимия им природен газ през украинския маршрут, но само България не е в състояние да замени тези обеми.

Словения и Гърция, при които зависимостта е по-ниска, също биха изпитали затруднения при замяната на вноса, транзитиран през Украйна. Сърбия, Македония и Босна и Херцеговина, които бяха силно засегнати по време на кризата през 2009 г., остават сериозно зависими от доставките по този маршрут, за да осигурят вътрешния си пазар.

От петте най-големи пазари на газ в ЕС (Германия, Великобритания, Италия, Холандия, Франция и Испания), единствено Италия внася над 15% от природния си газ по маршрута през Украйна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #13

    А откъде накъде ще има "газова криза"? Това може да се случи САМО АКО рУсия реши да нарушава ОЩЕ нЕкои международни договори и спогодби ;-)

  2. milan
    #12

    Това е така,защото всяко плавителство отказваше да изгради конекторите с Гърция и турция.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  4. Milev
    #10

    И всичко това е главно заради Гоце и компания.

  5. Alex
    #9

    Елементарно Уотсън!Каква участ може да има една КПСС подлога?

  6. Знайко
    #8

    Ето го резултата от действията на руските агенти - нито собствени находища, нито интерконектори, нито шистов газ. Това според мен е първата работа, с която трябва да се заеме новото ръководство на ДАНС!

  7. strobo
    #7

    Е ами като само говорим, а нищо не строим, като как ще стане работата? Практически основната газопреносна мрежа я построи Тато и оттогава само лаф по темата .....

  8. бакърджиев
    #6

    Навярно е така, като се има предвид колко време управляващите мотаят строителството на интерконекторите с нашите съседи. Имено с цел да сме 100% зависими от Русия.

  9. Българофил
    #5

    Това е поредната лъжа с цел да застанем против санкциите срещу Путлер!

  10. detchopora-reloaded
    #4

    давайте да правим био-газ от ... тикви !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.