Вие ще бъдете водещ на откриването и на гала-събитието по връчването на наградите на юбилейното издание на големия филмов фестивал Берлинале между 20 февруари и 1 март догодина. На сайта на фестивала се казва, цитирам по памет, че са Ви избрали, защото сте майстор на езика и на интерпретацията и човек с личен чар. Това са големи комплименти, особено като се има предвид, че преди около 30 години дойдохте в Германия без да знаете нито дума немски. Чувствате ли се днес майстор на немския език?
Майстор? Не мога да кажа, че съм майстор. Чувствам се, как да кажа, у дома си. В немския се чувствам като вкъщи, удобно ми е, мога да работя с езика, мога да говоря прилично. Откакто съм дошъл в Германия, не съм спрял да работя - така се трупа опит, трупа се и самочувствие. 30 години не съм спрял - и нямам намерение да спирам. Помага ми и друго: че съм леко музикален.
Като баща си…
Да, но главно като майка си. Майка ми е много музикален човек, даже повече от баща ми.
В публикациите по повод решението да сте водещ на Берлинале се казва, че Вие сте един от най-търсените актьори в Германия - с роли в киното, в телевизията и на такива големи сцени като виенския Бургтеатър или Дойчес Театер в Берлин. А в български медии се появи огорчената констатация, че не Ви водят като български актьор. Вие самият какъв се чувствате?
С основание не ме водят като български актьор - защото аз не съм български актьор. Роден съм в България и съм израснал там, но по-голямата част от живота ми, както сам казахте, премина тук, в немскоезичния свят. Моята кариера като актьор се състоя тук, а не в България. Така че, ако трябва изобщо да се дават такива определения (които аз по принцип не обичам), ако трябва един актьор да се определя според националността си или според етническата си принадлежност, бих казал, че по-скоро съм немски актьор. Да, аз идвам от България, но гледам на себе си като на човек от Европа, като на европеец. Светът се развива по този начин. И аз смятам, че вместо да се ограничаваме в малки национални общности, по-добре е да се отваряме, да се събираме с хора от повече места, с различен произход. Така че бих се определил като европеец, макар това да звучи може би леко патетично, ако не и съмнително в контекста на сегашната пропаганда. Просто аз произхождам от този континент.
И все пак, в началото на много успешната Ви кариера откриваме поне двама български режисьори: Иван Станев и най-вече Димитър Гочев.
Точно така. За Митко Гочев мога да кажа, че е един български режисьор, но в същото време той е и европейско театрално явление. И в този смисъл не е само български режисьор. Работил е достатъчно дълго в България, работил е обаче много дълго и тук, в Герамания.
Можем ли да кажем, че и неговата, и Вашата родина всъщност е сцената?
Да, точно така можем да го кажем.
Вие работите и с други български колеги - на сцената и в киното. Каква е разликата между това да си германски и да си български актьор?
На сцената не знам, защото в България съм играл само в едно представление и нямам този опит. На снимачната площадка е както навсякъде другаде: когато финансовите възможности са по-големи, всичко изглежда по един начин, когато са по-малки - по друг. Всички филми, в които съм участвал в България, съм ги правил винаги с желание и с удоволствие, като не съм се интересувал от нищо друго. Това е важното: когато един проект ме интересува, аз го правя, независимо от обстоятелствата.
Ще го формулирам малко рисковано: българското общество има, тъй да се каже, „експортни продукти", към които проявява амбивалентно отношение. Става дума за хора като Кристо (Христо Явашев), Григор Димитров, но също и Самуел Финци. Как се чувствате в тази роля? И как си обяснявате това амбивалентно отношение на част от българите?
Амбивалентно в смисъл, че хората от една страна се гордеят, но от друга критикуват, така ли? Това може би е някакъв синдром на по-малката държава и на по-малочисления народ, да го наречем така. Че трябва да се гордее непрекъснато, че има нужда да се гордее. Аз се отнасям по-спокойно към тези неща. В момента нямам особено основание да се чувствам горд като българин, като наблюдавам политическото развитие в страната. Иначе се радвам да се срещам с хората, с близките и приятелите си, когато съм в България. А ако става дума за Кристо - той най-вече принадлежи на света, не принадлежи на една страна. Просто кариерата на определени хора се състоява не там, откъдето са тръгнали. В един друг мащаб това важи примерно и за един човек, тръгнал от някое малко селце, а после осъществил се в големия град. Той, разбира се, носи нещо от там, от първите години на своето израстване, но после се развива в съвсем други измерения. Не обичам да ме вкарват в определени рамки като националност, принадлежност…
Не обичате териториалната детерминация?
Да, териториалната детерминация, много правилно. Просто не обичам да демонстрирам такива неща. Няма да ме видите да вея флаг - нито на едната, нито на другата страна.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
20 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Да си българин не е гордост, а кръв, ДНК, култура на живот, мислене и битие. Българинът живее при трудни условия, развива твърдост, устойчивост, практичност. Липсва му духовност, но нея и германците не я притежават...
Докога с това "гордеене", че някой си бил такъв-онакъв?! Нали човек не може да избира нито родителите си, нито къде ще се роди? Как може да е гордее (или срамува) човек с нещо, за което няма никаква заслуга (вина)?! Към подобни състояния може да го тласка само примитивизмът на околната среда посредством привилегии и дискриминации. А добре известно е, че във всички що годе възвишени религии, гордостта се смята за грях!
Ясно е докога ще продължава това безумие: - Докато съществуват така наречените …
етно-патриотични идеологии, от които източно-европейските етноси (в това число и българският), вече трето столетие се опитват да се освободят. Добре известно е, че преди 3 века тези идеологии заместиха средновековните религии. Тази замяна на Запад се изучава в училищата, но на Изток (в т.ч. и в България) учебниците дума не обелват по този въпрос, защото са писани от историци-патриоти.
Само преди 30 години, Западна Европа беше на път да се отърси напълно от своите етно-патриотизми и дори се надяваше, че ще може да освободи от тях и Източна Европа. Но, уви! Като истински ретро-вируси, етно-патриотизмите се възродиха до такава степен в страни като България, Унгария и други, че успяха да заразят и Запада.
Да се надяваме, че заразата е въпрос на карантина, която бързо ще премине! Дано!
Санчо, както галено го нарича баща му - Ицко Финци, има майка българка. Не знам, как се чувства, но определено има право да се самоопредели и като китаец. Дали това ще го направи такъв, не е ясно. Ясно е едно и това е, че този актьор е имал сериозни проблеми в детството си с баща като Ицко. Явно се е чувствал отритнат и това се е прехвърлило в отношението му към цялото общество и държава. Дано се чувства в Германия по-добре и да намери вътрешен и професионален покой. Гледах интервю с него - по всичко …
личеше, че се старае много да говори немски без акцент. Честно казано почти успява. Не знам това, как се възприема от самите немци, но е видимо, че има интерес към него, личността му и най-вече играта му в театъра.
Филке, ти също не се чувстваш българка, ама от теб никой не се интересува. Затова си кудкудякай тихичко в Евразийския курник.Филка-Мурзилка
Филке, великобългарските алабализми можеш да ги продаваш в някоя по-скромна медия - Алфа, например.
Самуел Финци безспорно има успех и никакви странични доводи няма да променят това. За първи път чувам, че "коренът" има нещо общо с успеха. Или може би това е единственото в което ние, останалите тук, сме гарантирани.
Първото и най-важно условие, за да имаш какъвто и да е успех е да имаш здрав корен и да не го забравяш !
Кaквa e цeлтa нa кoмплeкcapcкoтo интepвю нa Aндpeeв? Дa нaкapa малкия Финци дa кaжe, чe нe ce чувcтвa бългapин ли? Oня пък ce xвaнaл нa въдицaтa му. Нe oбичaл дa дeмoнcтpиpa „тepитopиaлнa дeтepминaция“, aмa я дeмoнcтpиpa - пaк тepитopиaлнa, aмa ужким пo-дpугa. Нe ce чувcтвaл бългapин, a чoвeк нa Eвpoпa, eвpoпeeц. Кaтo чe ли бългapинът нe e eвpoпeeц пo дeфиниция!? Тя цялa Eвpoпa e кpъcтeнa нa бългapcкa peкa, дaжe нa eвpoбaнкнoтитe гo нaпиcaxа. Aмa и eвpoпeeц вeчe му звучaлo „лeкo пaтeтичнo и cъмнитeлнo“, …
тa „кoнтинeнтaлeц“ пo му xapecвaлo кaтo „тepитopиaлнo дeтepминaция“. :)
Пoзнaвaм бългapcки eвpeи, oт мaйкa и бaщa eвpeи, кoитo oщe нa млaдини ce изceлиxa oт Бългapия, нo ce гopдeят, чe ca бългapcки eвpeи - нeщo кaтo мapкa зa кaчecтвo. Имa и дpуги, paзбиpa ce, кoитo ca нeдoвoлни oт бългapитe. Кaктo и нaшeнcкия пapижки възпитaник кoнт дьo Пopдл - cинът нa Paчкo Пpъдлeтo.
Имaли cмe унивepcaлни гeнии кaтo пpoф. д-p Пeтъp Бepoн, нa кoитo цялaтa им кapиepa e минaлa в Eвpoпa, нo нe ca cтpaдaли oт cиндpoмa, чe ca oт „мaлкa дъpжaвa и мaлoчиcлeн нapoд“, кoeтo пък въoбщe нe e вяpнo. И нa тяx нe им e xapecвaлo „пoлитичecкoтo paзвитиe в cтpaнaтa“, aмa нe са ce paзoчapoвaли oт нapoдa cи, a са paбoтeли зa нeгoвия пpocпepитeт. И към тяx e имaлo „aмбивaлeнтнo oтнoшeниe нa чacт oт бългapитe“, и тяx някoи ca ги кpитикувaли, a дpуги нaпpaвo ca плaщaли дa ги убият, кaкъвтo бeшe cлучaят c д-p Бepoн.
Caмуeл Финци дa нe ce лoвѝ нa въдицaтa нa чepвeни пpoвoкaтopи, дa гoвopи глупocти и дa cpaми бaщa cи!
П. П. Нe мoжex дa ce ceтя кoй нeмcки глaгoл e пpeвeдeн нeгpaмoтнo нa бългapcки кaтo „cъcтoявa ce“. Нeщo кaтo щaтфиндeн, aбшпилeн, фoльциeн ли?
В общи линии,добре го е казал!