Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия по-бърза и по-икономична в строежа на своята част от интерконектора с България

12 коментара
Сърбия по-бърза и по-икономична в строежа на своята част от интерконектора с България

Първа копка на строежа на сръбското трасе от газовата връзка с България бе направена във вторник край Цариброд, наричан също Димитровград. В церемонията участваха сръбският премиер Ана Бърнабич, вицепремиерът и министър на минното дело и енергетиката на Сърбия Зорана Михайлович, българският енергиен министър Александър Николов и директорът на българския газов оператор "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.

Бърнабич и Николов заявиха, че очакванията са най-късно до октомври 2023 г. да бъде готов за експлоатация газопроводът между Ниш, Калотина и Нови Искър, който също като гръцкият интерконектор се забави с години. По връзката със Сърбия се работи от 2009 г., но едва в последните две години процесът се интензифицира.

С даването на старта на изграждането на своя 109-километров участък от дългата общо около 170 км тръба, Сърбия реално изпреварва строежа на българското трасе, макар у нас обществената поръчка за изпълнител на българския маршрут бе обявена доста преди процедурата в съседката си.

Забавянето дойде заради обжалване на избора на консорциума ДЗЗД "Кенпайп БГ" в началото на юни 2021 г. за строител на българския участък от 62 км срещу 136 804 865.99 лв. без ДДС. Изненадващо обаче "Кенпайп" се отказа да сключи договор, а "Булгартрансгаз" избра вторият в класацията – "Главболгарстрой", но това също бе обжалвано пред Върховния административен съд.

От българския газов оператор очакват скоро съдът да се произнесе по двете жалби, за да може да се пристъпи към сключване на договор за строежа на трасето от Калотина до Нови Искър.

Впечатление прави, че сръбското трасе ще струва 85.5 милиона евро, което прави около 170 млн. лв. за трасе от 109 км, докато у нас почти двойно по-късото трасе от 62 км ще излезе близо 137 млн. лв.

По думите на Бърнабич с изграждането на газопровода снабдяването в страната и в региона ще стане по-сигурно.

Според Александър Николов връзката ще съдейства за разширяване на възможностите за достъп на България до европейския газов пазар. Тя ще осигури на Сърбия и други страни от региона достъп до различни източници на газ през Южния газов коридор и терминала за втечнен природен газ край Александруполис, допълни той. Намаляването на цените и сигурността на доставките са сред най-важните положителни ефекти от междусистемната свързаност в региона в дългосрочен план, смята още българският енергиен министър цитиран от пресцентъра на ведомството си.

Той е изтъкнал и ролята на природния газ за редуциране на въглеродните емисии в Югоизточна Европа, имайки предвид предизвикателствата, свързани с високия дял на въглищата в енергийния микс на държавите от региона.

Настоящата ситуация, свързана с високата волатилност на енергийните цени изисква целенасочени и ефективни мерки, при които активното сътрудничество и по-нататъшната интеграция на енергийните пазари в региона ще ни позволи да отговорим на предизвикателствата. В този смисъл проектът за междусистемна газова връзка България–Сърбия е пример за това как устойчивото сътрудничество между нашите две страни и Европейската комисия може да осигури взаимни ползи както за двете държави, така и за целия регион, посочва Николов по време на церемонията.

Снимки: Министерство на енергетиката

Планираният капацитет на газопровода е 1.8 млрд. куб. м годишно, с възможност и за реверсивен поток. Предвижда се този капацитет да бъде увеличен до 2.4 млрд. куб. м в рамките на изпълнението на трета фаза на проекта от общ интерес за ЕС "Рехабилитация, модернизация и разширение на българската преносна система", посочват от българското енергийно ведомство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mediaman
    #12

    А, ако е за въпрос, српските духачи са по-брзи и ентусиазирани от бугарските. Те затова и руските ал.каши им "даряват" самальоти без пари.

  2. Бугараш
    #11

    След три служебни правителства на Румен Радев и управление от 10 месеца, Сърбия вече изпреварва България. От "чегъртане" не остана време за решаване на текущите наложителни въпроси!

  3. SILENCE
    #10
    Отговор на коментар #9

    Абсолютно точно! Мога да прибавя и третата им отличителна "чер" - подходяща биография, т. е. манталитет. Защото комунизЪмът е манталитет, а не политическо понятие.

  4. Борно
    #9

    РСърбия е държава със запазена държавност, ръководена от интелигентни ръководители, за съжаление на изток от нея няма такова нещо. В булгаристан ръководителите са обикновено ниско образовани и силно корумпирани. Така вече тридесет години.

  5. 1984 година
    #8

    Как така Комотини-Ст.Загора е забавен заради Ковид, а безплатният за сърбите "Сръбско-турско поток" не? Сръбската тръба стартира 2-3 години след гръцката, като е 474 км., а гръцката е 182 км. Явно Бойко е изпълнявал заповедите на Москва, за безплатно построяване на газовата инфраструктура на сръбските си приятели( 3 млрд от нашите джобове) и заобикаляне на украинската газова връзка...#КОЙ?

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  7. анита хегерланд
    #6

    Законът за обществените поръчки е несъвършен, защото има голяма "врата в полето". Обжалването, което фирмите могат "да ползват", е описано много общо и за него се сезира Комисия за защита на конкуренцията, която има съвещателен глас, т.е. не решава спорния въпрос по правен начин, а предписва решение. Оттук идва и забавянето на много държавни и европейски проекти. Текстовете трябва да се прецизират от специалисти и да се подложат на широко обсъждане между засегнатите страни. Сега този закон е бухалка за рекет на фирмите, политиците и служителите, които работят с обществени поръчки.

  8. Горскио
    #5

    "сръбския Димитровград"!

  9. Стефанов
    #4
    Отговор на коментар #1

    Надеждите умират последни.....

  10. васил
    #3

    нищо ново , сърбите винаги са ни изпреварвали ,дори когато над 10 години се биеха пак бяха по-добре от нас , истината е че при тях по-малко се краде

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.