Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия прие безкомпромисна резолюция за Косово

62 коментара
Премиерът Ивица Дачич и президентът Томислав Николич

Новото сръбско правителство, в което основната сила са националистите, прие безкомпромисна резолюция за Косово, коятоможе да застраши преговорите между Белград и Прищина, съобщиха осведомителните агенции в сряда.

На заседание на сръбското правителство, в което участва и президентът Томислав Николич бяха приети два текста – проекторезолюция за основните принципи в преговорите с Прищина, и платформа, предложена от президента Николич, на базата на която е съставена проекторезолюцията и представлява нейна обосновка, предаде сръбската агенция Танюг, цитирана от БТА.

Двата документа бяха приети единодушно, с което управляващата коалиция прояви "държавно единство", каза по-късно премиерът Ивица Дачич на съвместна пресконференция с президента Томислав Николич.

Проекторезолюцията, която е обвързващ документ и трябва да бъде гласувана в парламента, гласи, че Сърбия никога няма да признае отцепването на бившата си област Косово, която обяви независимост през 2008 г.

Документът призовава за пълна автономия на косовските сърби, които представляват около 10 процента от доминираното от албанци 2-милионно население на Косово.

Николич заяви, че "не гледа на Косово като на независима държава" и резолюцията гарантира, че сръбските представители в преговорите с Прищина няма да изложат на опасност националните интереси на Сърбия.

Президентът каза, че ако парламентът приеме основните принципи за преговори с Прищина, това ще позволи на Белград да заеме твърда позиция в диалога с Прищина.

"Сърбия повече не може да заема такава позиция, при която постоянно е принудена да изпълнява исканията на албанската страна и на международната общност, при това без да получава нищо в замяна. Ние ще формулираме ясно какво искаме да постигнем и на тази база ще търсим компромис", каза Николич.

Що се отнася до платформата, премиерът Ивица Дачич каза, че нейният текст няма да бъде оповестен изцяло, защото "не е обичайно противната страна да се уведомява за тактиката на Белград в преговорите". Николич отбеляза само, че в нея са били "изгладени малко острите ъгли". Той уточни, че по-рано някои фрази можели да се тълкуват като основание за прекратяване на диалога с Прищина или с ЕС, но сега "такава трактовка е невъзможна".

Сърбия, както и сърбите в Северно Косово не признават косовската независимост и все още поддържат свои паралелни институции в населената главно със сърби северна част на Косово. Досега Сърбия отказваше да се подчини на настояванията на Европейския съюз да премахне тези паралелни структури, но изглежда, вече е променила позицията си, отбелязва ДПА.

"Сега се нуждаем от институции (на север), признати както от Белград, така и от Прищина", каза Дачич, без да разкрие повече подробности.

Напредъкът в преговорите между Белград и Прищина са ключово условие и за двете страни, ако искат един ден да станат членки на ЕС.

Сръбският премиер трябва да се срещне с косовския си колега Хашим Тачи в Брюксел на 17 януари. От октомври миналата година те се срещаха три пъти с посредничеството на върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън. Сръбските медии съобщиха, че на предстоящата им четвърта среща една от темите на разговор ще бъде Северно Косово.

Сръбският парламент потвърди  за Танюг, че е насрочено извънредно заседание за обсъждане на резолюцията за Косово в събота, 12 януари, в 10 часа местно време.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

62 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #62

    "Първи сръбски устаник",или първото сръбско възтание е всъщност,възтание,в което участват много балкански народи,включително и българи.Другата лъжа е,че полубългаринът царСтефан Душан/избран с помощтта на българи и гърци,царувал някакви си 20-ина години/ е "първият закотодател" на Балканите?!Хан Крум,византийските царе,българските царе в двете български царства,също да имали закони.Сърбия живее с митове и смята,че преди нея на Балканите не е творил книжнина,култура,закони и пр.никой друг.Сърбия става

  2. Анонимен
    #61

    До сърбоманите във форума Нещастници окаяни, защо толкова се възхищавате от Сърбия? След Освобождението през 30 години я бием, та пушек се вдига - 1885, 1915, 1941. И всеки път Русия и Европа едва я спасяват. Колкото до Косово - ще цитирам енциклопедията на братя Данчови от 1936: "Косово поле - местност в Сев. Македония /под сръбска власт/ на р.Ибар. Плодородно поле." Толкова - другото са сръбски фалшификации.

  3. Анонимен
    #60

    EU

    уточнение

    Серви, серби, сърби... има Ромейски Ромски Римски западни източници,
    обясняващи произхода на сръбска националност от народи покорени servus служещи на Римската империя която била по начало робовладелска нехристиянска империя.

    Ниво серви: под ниво граждани, над ниво роби. Първоначално, в Римската империя, такова било многочислено население тракийци македонци българи... частично поробено в буквалния смисъл на думата, а по голямата част от населението: серви.

    До Констанци и Свети Елена

  4. Анонимен
    #59

    Мижи да те лажем.

  5. Анонимен
    #58

    до 57Става дума за "някои"евреи,тези които имат антички произход и са лоцирани в БЮРМ,Сърбия и САЩ.Една от тях е и г-жаЛеа Коен,която във вчерашния брой на 24часа"се изпусна и демонстриа грозен език,непремерен,за едни,макари и бивш дипломат,да не говорим за възпитание.Тя обвини израелската журналистка,която разкри фалшификациите "Холокост"-а в Скопие,където вагонът,сниман от също като нея фалшификатори,носи логото на БДЖ-изработено през 1968,а не 1941-45,както твърдят авторите му."Змийски език","неграмотна",не

  6. Анонимен
    #57

    До "33" Ако трябва да се връщат земи и ако погледнем в средновековието,с което живеят болните сръбски глави,то Цяла Румъния е била доста дълго в пределите на българското царство.Да не говорим за Сърбия,която тогава не е съществувала,като независима държава.Съчувствам на българските комунисти,но коминтернската им история-пълна с фалшификации ги е направила чуждопослонници и безродници.Сърбите много ги обичат,ласкаят ги,но зад гърбовете им се присмиват яко.Днес БГ няма териториални претенции,но не позволява фалшифициране на историята от сръбскорускобългарските продажни социалисти,подкрепяни от съидейниците им-евреи,за които само парите са това,което ги прави такива страстни "историци"!

  7. Анонимен
    #56

    54-ти поукрасяваш малко албанската картинка - но малко - не много - наистина...
    Голяма е динамиката в Албания - факт - но факт е и че младото население там е намаляло драстично - понякога въобще не се виждат деца...също като в центъра на София - младите са извън страната...
    Пътищата в района на Корча може би са по-добри от тези в района на Преспа в Гърция ...
    Бункерите си стоят...
    Не ми е ясно на какво се дължи уважението им към България...говори се че навремето национално-осободителното движение

  8. Анонимен
    #55

    Истина е това,което прочетах в пунт 54. През 90 в началото им,когато щеше да почне сръбската инвазия в околните съседи на Сърбия Кнцлерът хер Кол подкани за окупация на Югославия и решаване на проблема с отделните държави.Буш старши се противопостави.Каза,нека се разберат по демократически.Ми прав си беше.Америка далеко,Европа почти безвизова и континентът се напълни с бежанци-Северните страни и Германия основно,после и косовари в Швейцария към четвърт милион.А колко му беше да влезат европейски военни части и да разоважат отделните страни до уреждането им?

  9. Анонимен
    #54

    До ном.33 От 1992г ходя редовно в Албания по работа.Мога да Ви кажа че това е най бързо развиващата се страна в Европа.Хората там са по работливи и открити от македонците и притежават много по голям хъс за бизнес от тях.Другото което е нейзвестно в Б-я е че не по малко от 40% са християни така че трудно може да се говори за мюсолманска държава и също така се отнасят с огромно уважение и респект към България и Българите за разлика от сърби и македонци.

  10. Анонимен
    #53

    50 ......не си туркофил ами направо турчин.....сарбите били единстжените врагоже на ....браво на сарбите затова ги уважват нажсъакаде по сжета, а албанците от косово и т.н. да се прибират ж родината си, с наша,срабска и грацка намеса 1912/13 им напражихме дарйява. Браво... все едно да искаш от кипарските гарци или гарциа да признаъат т.н. СевКип. Турска! република. !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.