Парламентът на Сърбия след дълги дебати прие тази нощ резолюция за Косово и Метохия, в която се настоява за автономия на етническите сърби в Косово, предадоха световните агенции. Резолюцията бе приета един час след полунощ със 175 гласа. Против резолюцията гласуваха 19 депутати, въздържали се нямаше, а двама депутати не гласуваха.
Косово обяви независимост от Сърбия на 17 февруари 2008 г. Сърбия отказва да признае независимостта и продължава частично да контролира населената предимно със сърби северна част от новата държава, отбелзва Ройтерс.
В резолюцията се предвижда всички бъдещи договори с Прищина да бъдат в съответствие с този документ и специално се настоява за създаване на "автономна общност на сръбските общини".
Политическата платформа за разговори с представителите на институциите в Прищина предвижда всяко решение от диалога между Белград и Прищина да бъде в съответствие с конституцията и резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.
В политическата платформа се казва, че Сърбия никога няма да признае страната с население от 1,7 милиона души за независима, но премиерът Ивица Дачич предупреди в събота, че Белград повече не може да си позволява "да крие главата си в пясъка".
Сръбският суверенитет в Косово на практика не съществува, заяви сръбският премиер пред депутатите. Той посочи, че сърбите в Косово се нуждаят от институции, които ще бъдат признати от всички страни, включително и от косовските албанци, отбелязва Ройтерс.
По-прагматичният подход към продължаващите преговори е свързан с желанието на Сърбия да постигне напредък към членство в ЕС. Европейският съюз заяви, че напредъкът в преговорите с Прищина е основно условие за получаването от Белград на дата за присъединителни преговори, посочва АП.
Твърдолинейните националисти в парламента осъдиха резолюцията и заявиха, че тя представлява "предателство".
Сръбският президент Томислав Николич приветства приемането на документа. "Това бе типичен сръбски ден в парламента", заяви Николич, намеквайки за дълбоките разногласия в Сърбия по въпроса за Косово и по други въпроси. Ние не постигнахме пълен консенсус, но е ясно, че съществува воля да бъде намерено решение на този проблем, посочи сръбският президент.
Ръководителят на парламентарната група на Демократическата партия Борислав Стефанович изтъкна, че парламентарната дискусия за резолюцията за Косово е показала голямо разминаване в политиката на правителството и президента на Сърбия по този въпрос. Той каза, че очаква предсрочни избори тази година, отбелязва Танюг.
Приетият тази нощ документ е единадесета резолюция за Косово за изминалите десет години, отбелязва Танюг. Резолюцията бе подкрепена от депутатите от управляващата коалиция, демократите, Съюза на унарците от Войводина, Сръбското движение за обновление и Демохристиянската партия на Сърбия. Против резолюцията гласуваха депутатите от Демократическата партия на Сърбия, Либерално-демократическата партия и Лигата на социалдемократите от Войводина.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент