Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сръбският парламент настоя за автономия на сръбските общини в Косово

13 коментара

Парламентът на Сърбия след дълги дебати прие тази нощ резолюция за Косово и Метохия, в която се настоява за автономия на етническите сърби в Косово, предадоха световните агенции. Резолюцията бе приета един час след полунощ със 175 гласа. Против резолюцията гласуваха 19 депутати, въздържали  се нямаше, а двама депутати не гласуваха.

Косово обяви независимост от Сърбия на 17 февруари 2008 г. Сърбия отказва да признае независимостта и продължава  частично да контролира населената предимно със сърби северна част от новата държава, отбелзва Ройтерс.

В резолюцията се предвижда  всички бъдещи договори с Прищина да бъдат в съответствие с този документ и специално се настоява за създаване на "автономна общност на сръбските общини".

Политическата платформа за разговори с представителите на институциите в Прищина предвижда всяко решение от диалога между Белград и Прищина да бъде в съответствие с конституцията и резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.

В политическата платформа се казва, че Сърбия никога няма да признае  страната с население от 1,7 милиона души за независима, но премиерът Ивица Дачич предупреди  в събота, че Белград  повече не може да си позволява "да крие главата си в пясъка".

Сръбският суверенитет в Косово на практика не съществува, заяви сръбският премиер пред депутатите. Той посочи,  че сърбите в Косово  се нуждаят от институции, които ще бъдат признати от всички страни, включително и от  косовските албанци, отбелязва Ройтерс.

По-прагматичният подход  към  продължаващите преговори е свързан с желанието на Сърбия  да постигне напредък към членство в ЕС. Европейският съюз заяви, че напредъкът в преговорите с Прищина е основно условие  за получаването от Белград на дата за присъединителни преговори, посочва АП.

Твърдолинейните националисти в парламента осъдиха резолюцията и заявиха, че тя представлява "предателство".

Сръбският президент Томислав Николич приветства  приемането на документа. "Това бе типичен сръбски ден в парламента", заяви Николич, намеквайки за дълбоките разногласия в Сърбия по въпроса за Косово и по други въпроси. Ние не постигнахме пълен консенсус, но е ясно, че съществува воля да бъде намерено решение  на този проблем, посочи сръбският президент.

Ръководителят на парламентарната група на Демократическата партия  Борислав Стефанович изтъкна, че парламентарната дискусия за резолюцията  за Косово е показала  голямо разминаване в политиката на правителството и президента на Сърбия по този въпрос. Той каза, че очаква предсрочни избори тази година, отбелязва Танюг.

Приетият тази нощ документ е единадесета резолюция за Косово за изминалите десет години, отбелязва  Танюг. Резолюцията бе подкрепена от депутатите от управляващата коалиция, демократите, Съюза на унарците от Войводина, Сръбското движение за обновление и  Демохристиянската партия на Сърбия. Против резолюцията гласуваха  депутатите от Демократическата партия на Сърбия, Либерално-демократическата партия и Лигата на социалдемократите от Войводина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    12, каква ти е мъката? Какво не ти харесва в № 6? Няма нищо "сърбоманско" там. Има европейщина и българщина oткрай докрай :) А и мании всякакви, такава и други са разрешени от закона в умерена степен от двете страни на всяка държавна граница... митница. Можеш все пак да внесеш в Брюксел, София или Москва проект за закон санкционращ сърбомания в особено големи размери (или друг тип обезпокоителна).

  2. Анонимен
    #12

    11, много ти е мъка, мъка.... Нищо, поплачи си, послушай си интернационала и пийни малко зелева чорба...

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  4. Анонимен
    #10

    6, забравих - макетата никога няма да видят ЕС... Нека ти е мъка голяма... Измислената държава ще я последва съдбата на всички измислени държави като СССР, Югославия и т. н. - ще се разпаднат и ще изчезнат... Лошото е, че заради такива д*педавци като теб България ще граничи с хомогенно албанско население...

  5. Анонимен
    #9

    До 6, Докога, бе скопско сърбоманче, ще омирисваш форума? На всички е ясно, че македонска държава никога не е имало. Сталин с помощта на Тито и Димитров създадоха изкуствена нация и държава... Така че само в един болен, ама наистина болен скопски мозък може да битуват 22 века, само дето никой друг не се хваща на тези лъжи...

  6. Анонимен
    #8

    И аз настоявам да ми става оная работа, ама то ако ставаше с настояване България да е десет милиона.

  7. Анонимен
    #7

    А Българският Парламент трябва да настоява за автономия на българските земи в Сърбия

  8. Анонимен
    #6

    Източен Тъпанар 5,
    като "знаеш" отговора, защо питаш?

    Македония Не е била суверенна държава от 1945 г.

    Македония Не е била суверенна държава от цели 22 века.

    Вардарска Македония, Република в рамките на бивша суверенна Югославска Федерация,
    бе призната за суверенна Република Македония към 1995 г.

    Пиринска Македония е в Република България, но
    Беломорска Македония е в Гърция от 1945 г. и дори от по-рано.

    През 1917 г. антитеистичен марксистки преврат поваля християнска Русия, през Първата световна

  9. Анонимен
    #5

    А ЗАЩО БГ НЕ НАСТОЯЖАШЕ ПРЕДИ ДА НИ ПРИЕМАТ B ЕУ ЗА ОДРИНСКА ТРАКИЯ(ДНЕС ТУРЦИЯ КОЯТО НЕ Е ЧЛЕН НА ЕУ И ЗА СОЛУНСКА ТРАКИЯ КОЯТО ДНЕС Е b ГАРЦИЯ - НАИ СЛАБИЯТ ЧЛЕН НА ЕУ ) И ЗАЩО ПРИЗНАХМЕ ПАРBИ МАКЕДОНИЯ СЛЕД КАТО Е ЕДНА ДАРЖАBА ОТ 1945 ГОДИНА ???? ЗАЩОТО НАШИТЕ ПОЛИТИЦИ СА МАРЬОНЕТКИ НА ЗАПАДА , НА ДЕМОКРАЦИЯТА КОИТО BИНАГИ СА КРАЛИ ТЕЗИ СBЕТИ ЗЕМИ

  10. Анонимен
    #4

    3: Сега само един враг ли имаме в ЕС? Гледайки на колко от новите ни съюзници в ЕС изнася разрухата на България през последните 3.5-4 години, май са доста повече.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.