Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Със задна дата отпада таксата за руския газ, дерогацията за "Лукойл" - от 1 март

2 коментара
Членовете на енергийната комисия бяха единодушни да отпадането на таксата и дерогацията, архивна снимка БГНЕС

Отпадането на таксата от 20 лв./МВтч за преноса на руския газ през българската мрежа със задна дата и на дерогацията за износа на нефтопродукти от руски петрол от 1 януари 2024 г. и на вноса на руския петрол от 1 март 2024 г., одобриха на първо четене депутатите от парламентарната енергийна комисия на извънредно заседание в сряда.

За премахването на въведената на 13 октомври енергийна вноска за руския газ гласуваха девет от членовете на комисията, четирима се въздържаха, като представителят на "Възраждане" Искра Михайлова обясни, че партията ѝ не е против падането на таксата, но не може да толерира системното салтомортале на управляващата коалиция, която въвежда недомислени законови изисквания, които не могат да се прилагат, а "после като се усетят – ги отменят".

Ивайло Мирчев от "Демократична България" отбеляза, че идеята да таксата е била изключително добра, защото извън санкционните режими вкарва определена динамика в отношенията с Русия и е щяла да вкара 2 млрд. лв. в бюджета. "Но унгарският премиер Виктор Орбан може да възпрепятства влизането на България в Шенген и я отлагаме до влизането във въздушния Шенген. Не спираме да мислим как да ограничим въздействието на Русия върху енергийния ни сектор", заяви депутатът.

Председателят на енергийната комисия Делян Добрев не пропусна да се заяде с бившия си съученик и приятел - финансовия министър Асен Василев, и отбеляза, че "предлагаме да отпадне, защото МХ не може да я събере".

С одобрените сега текстове също така ще отпадне и задължението на "Булгартрансгаз", което съществуваше за газовия оператор от 13 октомври до 20 ноември да внася в бъджета въпросната такса. За това време сумата е 272 млн. лв.

Десет души подкрепиха и отпадането на дадената ни от ЕК дерогация за вноса на руския суров петрол и износа за трети страни на нефтопродукти от него на квотен принцип. Изключението важеше до 5 декември 2024 г,. парламентът веднъж го намали до 1 октомври 2024 г., а сегашното предложение е от 1 януари 2024 г. да се спре износът на нефтопродукти от руски петрол, а от 1 март 2024 г. - и вносът на руски петрол.

Предвижда се на 1 януари 2024 г. Агенция "Митници" да инвентаризира към тази дата внесения и наличен руски суров петрол, както и произведените количества нефтопродукти. Готовата вече продукция ще може да се изнася за трети държави с разрешение на Министерския съвет, но не и произведената след 1 януари 2024 г.

От 1 март 2024 г. вече няма да може да се изпълняват договори за закупуване, внос или трансфер на суров петрол, внасян по море от Русия, както и да влизат на българска територия горива от Русия, каквото в момента е възможно по силата на дерогацията.

За нарушаване на тези ограничение глобата при първо провинение ще е от 10 млн. до 20 млн. лв., а при повторно санкцията ще е 5% от оборота на провинилото се дружество за предходната финансова година, но не по-малко от 50 млн. лв.

"България отдавна беше една от най-уязвимите страни в Европа по отношение на руското икономическо и политическо влияние. Руският контрол върху българския пазар на нефт и горива е спомогнал за утвърждаването на мрежи на влияние в българската политика и икономика, които са се намесвали в стратегически за страната решения", мотивират се вносителите на законовата поправка.

Според тях "тези злонамерени практики никога няма да бъдат решени без диверсификация на доставките на суров петрол и стриктно прилагане на правилата за достъп до отворена инфраструктура".

Те отбелязват, че прекратената концесия за петролния терминал "Росенец" гарантира, че пристанището не се използва за избягване на санкции чрез контрабанда на петрол и правилно се отчитат приходите от ДДС и акцизи, които са от съществено значение за фискалната сигурност.

"Прекратяването на дерогацията за износ от 1 януари 2024 към трети държави и прекратяване на вноса на суров нефт от Русия след 1 март ще лиши "Лукойл", а оттам и Кремъл, от допълнителни печалби за потециално финансиране на военните му усилия в Украйна. Според оценките на анализаторите, бизнес операциите на "Лукойл" в България са осигурили около 3 млрд. долара печалба за "Лукойл" от началото на руската инвазия, формирана от отстъпката от около 20 долара за барел от сорта "Уралс", както и около 4% от общите приходи в руския петролен бюджет през 2023 г.", допълва се още в мотивите на вносителите на прекратяването на вноса на руски петрол от 1 март 2024 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sgt. Pepper
    #2

    Няма ли кой да припомни себеотрицанието и пламъка в очите на кокорчо, когато въведе тази такса, и оглушителните аплодисменти на жългопаветния слугинаж? Тъй нареченото правителство се оcpa по невиждано позорен начин, и ще си остане в историята като най-наcpaното правителство на България.

  2. keen
    #1

    Гротеска!!! Такъв срам съм брал само когато съм слушал как банкянския зеленчук говори на "английски" пред чужденци...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.