Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ казаха на Пакистан да прекрати трансграничния тероризъм

0 коментара

Вчера президентът Буш използва най-острите думи досега, за да призове пакистанския си колега Первез Мушараф да прекрати проникването на мюсюлмански бойци на територията на Индия, което може да доведе до избухване на война между двете ядрени сили.

Буш съобщи, че следващата седмица ще изпрати министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд в Индия и Пакистан, което показва растящата загриженост на администрацията от ситуацията по границата между двете страни. Мисията на Ръмсфелд ще последва тази на заместник-държавния секретар Ричард Армитидж, който трябва да замине за Южна Азия във вторник. Представители на американската администрация посочиха, че завършилото вчера посещение на британския външен министър Джак Стро и предстоящите визити на американски и британски представители целят да накарат Индия и Пакистан да продължат да преговарят до настъпването на сезона на мусоните през юли. От САЩ се опасяват, че Индия може да се изкуши и да нападне преди започването на дъждовете, когато сраженията стават по-сложни.

Предупреждението на Буш към Мушараф беше маркирано със забележителна промяна в тона. Американската администрация отправяше само похвали към Мушараф, откакто той реши да се присъедини към антитерористичната кампания срещу Ал Каида и да прекрати поддържката на пакистанското правителство за движението на талибаните.

"Ние сме част от междунордна коалиция и оказваме натиск върху двете страни в конфликта, особено върху президента Мушараф", посочи Буш. "Той трябва да прекрати проникването на ислямисти през границата в Индия. Той каза, че ще го направи. Ние и другите му показваме ясно, че трябва да удържи на думата си."

През последните дни Мушараф отново обеща да прекрати проникването на ислямистки бойци в контролираната от Индия част на Кашмир, но американски и индийски представители заявиха, че очакват доказателства за обещанията на президента.

"Той отново ни увери, че ще вземе мерки и ние се надяваме, че сега издава необходимите заповеди и предприема всички необходими мерки за прекратяване на проникването", заяви държавният секретар Колин Пауъл пред телевизия Пи Би Ес. Той допълни, че ако наистина кампанията на Мушараф даде резултати, тогава САЩ ще призоват индийците да се изтеглят.

В реч пред журналисти в Пентагона Ръмсфелд призна, че решението да бъде изпратен в Исламабад и Делхи отразява нарастващото безпокойство, че напрежението между Индия и Пакистан може да прерастне във война. Съобщението за пътуването на Ръмсфелд съвпадна с информациите, че Пакистан придвижва войските си от границата с Афганистан към границата с Индия. Ръмсфелд заяви, че той не е видял признаци за придвижване на войските и вероятно посещението му ще има за цел да смекчи влиянието на едно евентуално подобно придвижване върху американската кампания срещу бойци от Ал Каида и движението на талибаните, които са успели да преминат на пакистанска територия. Той подчерта, че броят на пакистанските войски по афганистанската граница не е променен.

Други служители на Пентагона посочиха, че заради напрежението в региона Пакистан се е отказал от плана си да прехвърли няколко батальона от източните райони близо до Индия към границата с Афганистан, за да подкрепят няколкото хиляди войници, които вече се намират там. Придвижването беше започнало, когато преди две седмици 30 индийци в Кашмир бяха убити при нападение на пакистански бойци. САЩ твърдят, че разполагат с разузнавателна информация, доказваща, че членове на Ал Каида се укриват в граничните райони на Пакистан.

Въпреки че отказа да посочи как биха реагирали американските сили на евентуално намаляване на пакистанското военно присъствие на афганистанската граница, Ръмсфелд каза, че американските войници ще трябва да бъдат по-внимателни в Афганистан.

Знак за нарастващото безпокойство на САЩ е решението на Държавния департамент да бъде обсъдено дали на американските дипломати да им бъде позволено да напуснат Индия или да им бъде наредено да си заминат. За момента не е взето решение по въпроса. Миналата седмица Държавният департамент препоръча на американските граждани да не предприемат пътувания до Индия. Преди два месеца САЩ изтеглиха и всичкия си помощен дипломатически персонал от Пакистан заради серията нападения срещу чужди граждани в страната.

Американските войски, които са добре защитени от евентуални терористични нападения, не взимат допълнителни мерки за сигурност, заради рисковете от война между Индия и Пакистан. Пентагонът също не е изпращал допълнителни кораби и самолети в очакване на евентуална евакуация от района, посочиха военни представители.

Според американското разузнаване 12 милиона души ще загинат, а 7 милиона ще пострадат само в първите минути на евентуална ядрена война между Индия и Пакистан. Милиони други ще загинат от последиците от подобна война.

Колин Пауъл заяви, че тази седмица е започнал да информира Мушараф за международната реакция, при евентуалното използване на ядрено оръжие от някоя от двете държави. Той подчерта, че при настоящата лабилна ситуация няма сигурни гаранции, че Пакистан няма да използва подобно оръжие, но допълни, че и двамата лидери осъзнават тежките последици, свързани с използването му. От своя страна Доналд Ръмсфелд заяви, че една от основните цели на пътуването му ще бъде да покаже на двете страни какви са рисковете, ако напрежението помежду им прерастне във въоръжен конфликт.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.