Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ предлагат АЕЦ “Белене” да влезе в тяхна програма за ядрени мощности

15 коментара
САЩ предлагат АЕЦ “Белене” да влезе в тяхна програма за ядрени мощности

Нов тип международен лиценз може да получи АЕЦ “Белене”, ако България се присъедини към предложената от САЩ многонационална програма за безопасност на нови ядрени мощности. Тази възможност обсъдиха в понеделник министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и председателят на Комисията за ядрено регулиране на Съединените американски щати Нилс Диаз. Той е на посещение в България по покана на председателя на българската Агенция за ядрено регулиране Сергей Цочев.

Цочев обясни, че лицензът на АЕЦ "Белене" ще бъде издаден единствено от българския ядрен регулатор, но ще бъде важно и чужди експерти да участват в оценката на техническата обосновка на безопасността на мощността. Програмата предвижда всяка страна да запази своето суверенно право да управлява лицензионните процеси на атомните централи, но прегледът на техническите аспекти на безопасността да се извършва от международен екип от експерти, обясни Цочев.

Дискутираната програма е изготвена от Американската комисия за ядрено регулиране и предвижда многонационални работни групи да одобряват проектите за нови ядрени мощности. През следващата седмица по време на генералната конференция на Международната агенция за атомна енергия програмата ще бъде предложена за приемане на международно ниво, съобщиха от пресцентъра на икономическото ведомство.

Овчаров подчерта, че за България е изключително важно да се присъедини към програмата, най-вече с оглед на проекта за строеж на новата атомна централа “Белене”. Според министър Овчаров по този начин българската страна в много по-голяма степен би могла да защитава позициите си за развитие на ядрената енергетика. Цочев също подкрепи US-програмата.

По време на разговорите стана ясно, че САЩ започват реализацията на широка програма за развитие на ядрената си енергетика. Според Нилс Диаз до 2015 г. САЩ трябва да въведат в експлоатация 11 ядрени реактора, които в момента са в процес на строителство и лицензиране. Политиката на САЩ предвижда субсидиране на строителството на нови реактори и поемането на държавни финансови гаранции в случай на забавяне на планираното им въвеждане в експлоатация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kalchomaniq
    #16

    a na VAS kakvo VI e qsno.....bihte li spodelil s nas?

  2. Bira
    #15

    само питам

  3. Петър
    #13

    Подкрепям мутрата. Бъдеща атомна централа трябва да се строи от частни инвеститори. А те най-добре ще преценят има ли нужда или не. А ако сбъркат в преценките си, ще е за тяхна, а не наша, сметка.

  4. минаващ
    #12

    Ами по темата иама мнение, ноимам още по-крайно мнение по отношение на форумците.Виж какво чичо, разбрах че с твоя речник("..българските свини, които ..","...,могат да грухтят...."),мога да ти дам само един съвет АМИ ИЗДУХАЙ - НАКЪДЕТО СИ ЩЕШ. Един неинтелигентен човек по-малко. Няма да ни навреди. Издухай. Хайде, само не се врущай, че вече много станахте такива.

  5. Дефо
    #11

    Да..., такава си !

  6. Niki
    #10

    Abe zashto NIKOGA ne ste dovolni ? Zatvaryat AEC - platchete, otvaryat AEC - platchete pak. Samo platchete. A ot komentarite stava yasno, tche nishto ne vi e yasno.

  7. Знаещ
    #9

    Правилно избран псевдоним! При 12000 mW инсталирани мощности, от които 10000 са работещи и върхов товар около 6500 mW (през лятото е около 2800 mW), няма никакъв начин да се получи енергийната криза, за която намеквате и с която ядреното лоби непрекъснато ни плаши. Колкото до цената на енергията на АЕЦ Белене, тя вече е оценена (вж. статията на Г. Касчиев в oshe.info). С една дума, енергията ще бъде непродаваема и ще се сдобием с още един паметник от типа на завода в Радомир. Пък после ще плачем, че сме бедни!

  8. неандерталка
    #8

    България ще забрани употребата на електронни компютри за да избегне производството на ядрена енергия.

  9. чичо
    #7

    мутра, прав си 100%, но как иначе ядрената българска мафия ще печели? сега като "бутне" на щатите руменчо овчаров си мисли, че всичко е ОК. българските свини, които гласуваха за неговата партия и нейните сателити ндсв, дпс и др. - могат да грухтят. а ние вместо да го духаме, каквото ни подготвят е по-добре да издухаме към нова зеландия, австралия, канада, сащ с др. привет!

  10. mutant
    #6

    Komentarat ti e tochen i veren. Desetki godini darzhavata ne investira v energospestyavashti tehnologii. Sega da se razchita obache na firmite da reshat problema e optimistichno. Veroyatno nyama da imay drug izhod no pri vsichki sluchai shte im tryabvat oste desetki godini da stignat srednite razhodi v Evropa. A Ovcharovci i co. estestveno shte raztyagat lokumite na yadrenoto lobi. Pri nad 2 mlrd. nuzhni za Belene kolko shte sa komisionnite? Tuk sa golemite pari - v energetikata. Drugade v BG sa na priklyuchvane. Yadrena energetika i novi centrali shte ima nezavisimo ot efektivnost, bezopasnost i pr.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.