Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ са готови да обсъждат и политическите проблеми в Близкия Изток

0 коментара

САЩ са готови да обсъждат политическите проблеми в Близкия изток дори и преди спирането на огъня в района, заяви днес говорителят на Белия дом Ари Флайшър, цитиран от Ройтерс. Думите му показват лека промяна в американската позиция - досега Вашингтон настояваше, че първата крачка към мира трябва да е спирането на огъня съгласно плана Тенет.

Тази позиция най-вероятно е резултат от натиска, оказван върху Буш от висши сенатори и от Демократическата, и от Републиканската партия.

"Американският президент се стреми да постигне напредък в две важни направления, независимо дали отделно или заедно", каза Флайшър по повод отделянето на политическите въпроси на района от проблемите на сигурността. "Важното е страните да започнат работа с помощта на САЩ в едно от тези направления или и в двете", изтъкна говорителят на Белия дом. "С други думи, въпросите на сигурността може да подобрят политическите изгледи за мир, но и политическият диалог е важна част от процеса", добави той.

Сигналите на Вашингтон към Близкия изток стават все по-объркващи, коментира на кореспондентът на ВВС от Вашингтон. В същото време нараства натискът към президента Буш за намеса.

Буш не се противопостави на продължаващата военна акция, а в същото време Колин Пауъл и Държавният департамент се опитват да удържат израелското правителство. Колин Пауъл поиска от Израел да не праща Арафат в изгнание.

"Ако бъде изпратен в изгнание, ще му бъде дадена възможност от друго място да ръководи същите действия и да изпраща същите сигнали, каквито и сега, каза Пауъл. Така че докато той не реши да напусне страната, струва ми се, че трябва да работим с него там, където е сега - в Рамала".

Председателят на сенатската комисия по външна политика Джоу Байдън, колегата му Джоузеф Либерман и влиятелният републиканец Арлен Спектър поискаха от Буш по-активна позиция.

Те предложиха новите политически решения да вървят заедно с преговорите за спиране на огъня, за които безуспешно настоява американският посредник Зини. Някои настояват самият Паул да замине в района на военния конфликт.

Самият Буш вижда близкоизточния конфликт като част от войната срещу тероризма и Ясдер Арафат като неназован терорист. Президентът Буш изглежда не смята, че има причина да променя цялостната про-израелска политика, която се ползва с подкрепата на Конгреса и на американския народ, коментира ВВС. Проучванията показват подкрепа на действията на президента, както и на Израел, обяснява Джудит Кипър, близкоизточен анализатор във Вашингтон. "На стратегическо равнище администрацията е взела решение, че сега Америка няма интерес от по- сериозна намеса".

Това поведение на американската администрация обаче разочарова европейските съюзници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.