Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ са разочаровани от българската блокада. В Скопие очакват пробив пролетта

"Разговорите за присъединяване към ЕС не трябва да се превърнат в преговори с България", смята външният министър Османи

33 коментара

Българската блокада на преговорите за присъединяване в Северна Македония към Европейския съюз продължава да е основна тема в политическия живот на югозападната ни съседка, която се надява на бърз пробив с помощта на САЩ и европейски държави. 

Въпреки че засега няма сигнали за възможно бързо решаване на въпроса, в Скопие допускат, че все пак може да се стигне до пробив пролетта. За целта продължават совалките до Брюксел.

САЩ пък потвърдиха за пореден път, че са разочаровани от българското решение, което може да е в интерес на Русия и Китай. 

Преговорите за ЕС не трябва да са само с България 

Разговорите за присъединяване към ЕС не би трябвало да се превърнат в преговори с България, каза министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи в интервю за гръцкия вестник "Вима", цитирано от БТА.

Той е добавил, че разговорите за превъзмогване на различията със София продължават, отбелязва в. "Нова Македония", цитиран от БТА.

Османи е изтъкнал, че европейската идея е вдъхновение за решаване на горчивите въпроси в региона, а Република Северна Македония представлява светъл пример. 

Не съществува силна Европа без силни Балкани. Стабилизацията на ЕС може и трябва да се осъществи заедно с европейската стабилизация на Балканите, заявил министърът.

Македонците ще преговарят в Брюксел 

Вицепремиерът по европейските въпроси Никола Димитров и министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи ще бъдат тази седмица на работно посещение в Брюксел, където ще осъществят среща с министъра на външните работи на Португалия Аугущу Сантуш Силва. 

В рамките на посещението са предвидени срещи с представители на институциите на ЕС, предвидени са срещи и с външни министри от страните-членки на ЕС, съобщи "Независен весник". 

Най-големите рискове, които може да донесе ветото на България в страната, са ненужно похабеното време и евроскептицизмът сред гражданите, но това е пътят и ние ще продължим с реформите, е заявил премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев, цитиран от "Слободен печат".

Португалското ротационно председателство на ЕС коментира, че очаква до юни месец да започнат преговори със Северна Македония, което означава, че София трябва да се съгласи с преговорната рамка.

Засега обаче няма сигнали от българска страна, че това е възможно. 

В неделя вицепремиерът Красимие Kaракачанов каза, че Скопие очаква при смяната на властта в САЩ да натиснат България, но това няма да стане. 

"Недейте да лежите на тази кълка. Вземете си свършете работата. Спрете да възпитавате младите поколения в омраза към българите, защото сме един народ", посочи Каракачанов пред Нова телевизия. 

Миналата година България блокира началото на преговорите на Скопие с ЕС, като не подкрепи преговорната рамка на Северна Македония. Скопие отказа да се съобрази с българските изисквания и да подпише нов документ към неработещия Договор за добросъседство от 2017 година. София не успя да убеди и всички страни членки в правотата на претенциите си към Скопие и така те не бяха заложени в рамковата позиция.  

Пробив тази пролет  

Лидерът на "Демократичния съюз за интеграция" Али Ахмети твърди, че спорът с България ще се реши тази пролет, пише в заглавие "Независен весник".

 В интерес и на Вашингтон, и на Брюксел е да се реши този въпрос. През тези 20 години нито веднъж не съм бил разочарован от техните постъпки. Аз съм оптимист, че този проблем ще се реши още в ранна пролет, заявява Ахмети в предаваното "Политика" на местната гостиварска телевизия ТВ "Глоби". 

Според него решението ще дойде преди парламентарните избори в България.

Преди това обаче от македонското правителство казаха, че до изборите у нас смятат "да си починат" от България и да пазят дистанция, за да не бъдат използвани в предизборната кампания.

САЩ не приемат ветото на България 

На този фон американският посланик в Скопие Кeйт Мaри Бърнc каза в интервю за рaдиo Vоiсе оf Аmеriса, че САЩ са разочаровани от българското решение. 

"Рaзoчaрoвaни cмe oт вeтoтo нa Бългaрия пo рeд причини, зaщoтo вярвaмe, чe Ceвeрнa Мaкeдoния e билa гoтoвa дa зaпoчнe прoцeca нa oтвaрянe и зaтвaрянe нa глaви c EC", посочи Кeйт Мaри Бърнс, цитирана от агенция "Фокус". 

Тя предупреди, че имa държaви, кoитo нe "cпoдeлят eднaкви виждaния зa Ceвeрнa Мaкeдoния в Eврoпa и кoитo нe cпoдeлят цeннocтитe нa Eврoпa кaтo cвoбoднa и oбeдинeнa, къдeтo имa трaeн мир и cтaбилнocт". 

"Тe мoгaт дa ce oпитaт дa изпoлзвaт cитуaциятa зa cвoя cтрaтeгичecки интeрec. Яcнo e, чe Руcия и Китaй нe cпoдeлят тaзи визия и миcля, чe тoвa e нeщo, кoeтo вceки трябвa дa имa прeдвид. Eтo зaщo e ocoбeнo вaжнo прoцecът нa приcъeдинявaнe към EC дa прoдължи нaпрeд възмoжнo нaй-бързo", каза посланикът на САЩ в Скопие. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #33
    Отговор на коментар #29

    5. За българския град Стагира, където е роден Аристотел - на Орфанския залив, Халкидики и Беломорска Македония: „Дългогодишният френски консул в Солун и горещ елинофил Кюйзенери от края на XVIII и началото на XIX в. свидетелствува, че цялото Солунско поле (на запад от града) е населено с българи;… че всичкото поле, гдето протича Долна Струма, е българско; че цялата Воденска епаохия е населена с българи и преподобний . Атанасий от СТАГИРА …ни разказва между друго за погърчването на българските села

  2. Филка Русофилка
    #32
    Отговор на коментар #29

    4. Ако възрожденските българи бяха чели гръкомански енциклопедии, отдавна вече нямаше да има българи. Но те са чели Раковски, завършил елитарната Велика школа на Цариградската патриаршия и отлично познавал елинската литература. Чел обаче и твоя германски „съплеменник“ проф. Якоб Фалмерайер, който 1840 г. пише: „Нито капка гръцка кръв не тече във вените на обитателите на днешна Гърция!“ Прилага карта на Пелопонес, целият гъмжащ от древни български топоними. Още 1589 г. германският картограф Герхард Меркатор и синовете му също издават карта на Пелопонес с огромен брой български топоними.

  3. Филка Русофилка
    #31
    Отговор на коментар #29

    3. В антична Македония няма „Пела“, а Бѣла. На източнобългарски се произнася Бяла, а на западнобългарски - Бела. През Средновековието в Римската империя се въвежда гръцката азбука. Елинската Бета (β) запазва графиката си, но на гръцки вече се чете Вита. Тракийската титла Базилевс става на гръцки Василевс, тракийският гр. Бизантия става Византия и т.н. За да не стане при тази субституция генерална промяна на думата, преписвачите приемат правила за транслитерация. Заменят по-звучното елинско Б с близкото П (в някои случаи с МП). Така българската Бѣла (Бяла/Бела) станала „гръцката“ Пела.

  4. Филка Русофилка
    #30
    Отговор на коментар #29

    1. В Античността не е имало професии „писател“, „велик философ“ и проч. Били са енцикропедисти. Нещо като днескашните тролове; :) 2. В настоящия момент древният тракийски град Бизант(ия) се намира в Турция и се нарича Истанбул. От това не следва на̀учният извод, че древните му тракийски жители били турци;

  5. Мюнхен
    #29
    Отговор на коментар #28

    Написаното е изпълнено с фактологични и съществени грешки. Александър Македонски е грък, както и баща му Филип. Аристотел не е бил "писател", както е отбелязано, а е най-великият философ на всички времена, по всеобщо признание, също грък, роден в Стагира, днешна Олимпиада, на Халкидическия полуостров. В настоящия момент Македония е административна област , част от Гърция и обхваща цяла северна Гърция. В нейната територия се намира и град Пела, който е бил столица на македонското царство.

  6. Филка Русофилка
    #28
    Отговор на коментар #4

    Дpугoтo в 2. и 3. e тaкa, нo нe мoгa дa пpиeмa oт 1. , че „В Ceвepнa Мaкeдoния НE гoвopят мaкeдoнcки! Мaкeдoнcкия e гpъцки диaлeкт“. Вероятно имаш пред вид езика на старите македоНИ (не „македонци“)?. Но и това e oпpoвepгaнo личнo oт Aлeкcaндъp Вeлики, а имa oщe мнoгo дpуги дoкaзaтeлcтвa: 1. Aлeкcaндъp III Мaкeдoнcки (Вeлики) cъбpaл вoйcкитe зa пoxoдa cи към Пepcия, кoитo ce cъcтoяли oт тpaкo-илиpийци (мaкeдoНИ и дpуги тpaкийcки нapoди), кaктo и 3000 eлини. Пpeди дa зaпoчнe peчтa cи пpeд тяx, тoй

  7. Коментарът е изтрит в 04:33 на 26 януари 2021 от автора.
    #27
  8. Борис
    #26

    Може би да си поотворят очите от американското посолство в Скопие като правят годишните си доклади по човешките права в РСМ за правото на самоопределение на българите в РСМ - дали всичко е наред? А за постоянния говор на омразата срещу България, в медиите и учебниците в РСМ, и него ли не виждат? За това, че последните две неща са и нарушение на конституцията на РСМ и това ли не виждат и не чуват?

  9. ivancho ivanov
    #25

    Zlatan(#18) е против прзизнаването на РСМ като независима държава и приемането и в НАТО - разбърквай, разделяй. руши - повик от руската агентура на Балканите!

  10. Сорос плати над 60 млн € на депутати в Скопие за да приемат смяна името. Пак ще плати. Той има много!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.