Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съюзът на съдиите не успя да убеди нито един съдия да се кандидатира за главен инспектор

7 коментара
Съюзът на съдиите не успя да убеди нито един съдия да се кандидатира за главен инспектор

Нито един съдия не се е съгласил да участва в процедурата по избор на главен съдебен инспектор, съобщиха официално в сряда от Съюза на съдиите в България. Професионалната организация започна през февруари вътрешна кампания за подбор на кандидат за тази ключова позиция, който да бъде на висотата на поста. ГЕРБ на свой ред обеща да издигне и подкрепи в Народното събрание кандидатурата на съдийския съюз.

По неофициална информация 10 души са били номинирани от своите колеги, но никой от тях не се е съгласил. Извън тях са проведени разговори с близо 40 магистрати, но и те не са пожелали да участват в процедурата.

Посочените причини са били най-различни. Мнозина от съдиите смятат, че сегашният парламент е дискредитиран и не искат да бъдат обвързвани с подкрепата на БСП, ДПС, ГЕРБ или ”Атака”. Други не желаят да бъдат подлагани на публичността около избора, а трети не са съгласни да напускат кариерата за 5 години, колкото е мандатът на главния съдебен инспектор.

В сряда съдийската организация се опита да намери позитиви от провала си да издигне достойни съдии. Според ССБ в рамките на процедурата се е утвърдил профил на достойния кандидат, който съдържа обективни критерии за определяне на понятието "високи нравствени и професионални качества".

"Консултацията не се ограничи до номиниране на кандидати, а се фокусира върху обсъждане на принципните въпроси по правомощията на този орган, начина на неговото конституиране, извършената до момента дейност и перспективите му", заявяват от Съюза на съдиите.

Съсловната организация обещава, че след окончателното приключване на консултациите ще бъдат официално съобщени и основанията за отказа на хората.

Съдийският съюз беше направил специален раздел на сайта си, през който всеки можеше да издига кандидатури, а после номинираните, дали съгласието си, трябваше да отговарят на въпроси онлайн и да бъдат проверени от съдийската организация.

Вече година и половина два поредни парламента се провалят с процедурата за избор на главен съдебен инспектор. Последният провал бе на издигнатата от БСП и ДПС кандидатура на Веселина Тенева от Върховния административен съд. Проблемът при нея бяха странните ѝ имотни сделки, някои от тях дори не бяха декларирани пред Сметната палата. Управляващите прекратиха процедурата и я започнаха отначало. Новият срок за номинации в парламента е втори април.

Главният инспектор Ана Караиванова, чийто петгодишен мандат изтече още в началото на 2013 г., през октомври демонстративно подаде оставката си пред парламента. И досега обаче депутатите не са гласували оттеглянето ѝ, а Караиванова продължава да ходи на работа.

Изтеклият ѝ мандат обаче се използва от магистрати, които атакуват дисциплинарните си наказания, наложени след проверки на инспектората през миналата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alex
    #7

    Всички висши магистрати до един са тежко корумпирани за това не смеят да се номинират! Вече имат доста примери - който се осмели и веднага лъсват мръсотиите зад гърба му...

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  3. Ливада
    #5

    Няма по-убедително доказателство, че никой от съдийското съсловие не е убеден в собствената си безупречност като професионалист и човек. И на тези хора им се плащат отлични заплати да ни съдят, при положение, че те самите считат себе си за компрометирани. Жалка картинка, мъка ми е за България! Народе!!!!

  4. tim
    #4
  5. ivancho ivanov
    #3

    Липсата на желаещи показва наличие на нелицеприятни подробности около възможните кандидати и тъй като "хубост на сила не става" защо не се промени закона? За този пост да може да бъде назначен юрист с малък стаж, но за кратък период! Младите по начало са по-малко покварени, пък пред тях е кариерата им и ще внимават!

  6. zhechoraykov
    #2

    ВЕЧЕ СЕ ГОВОРИ ВСРЕДИТЕ НА СЪДИИ,ПРОКУРОРИ И СЛЕДОВАТЕЛИ СЕ СЧИТА ЗА АКТ НА ОМРАЗА НЯКОЙ ДА БЪДЕ ПРЕДЛОЖЕН ЗА ВИСОК ПОСТ В СИСТЕМАТА,ЗАЩОТО ЕДНО ОСВЕТЯВАНЕ НА ВЪПРОСНИЯ МАГИСТРАТ НЕИБЕЖНО ИСКАЧАТ МНОГО НЕЛИЦЕПРИЩТНИ ФАКТ,ИМОТИ,СЕКСУАЛНИ ПАРТНЬОРИ,ДРУЖБА С НЕПОДХОДЯЩИ ЛИЦА И ДРУГИ ДРЕБНИ ЗАКАЧКИ,С ДВЕ ДУМИ СТРАНАТА СЕ НАИРА В ПОЗИЦИЯ НА ВСЕОБЩ ДЕФИЦИТ?

  7. zhechoraykov
    #1

    ВСЕ ПАК ОСНОВНАТА ПРИЧИНА ЗА ИЗБОР НА ПРИЕМЛИВ КАНДИДАТ Е В ЛИПСАТА НА ХОРА С КАЧЕСТВА ОТГОВАРЯЩИ НА ТОЗИ ВИСОК ПОСТ,МЛАДИТЕ ,ОЩЕ НЕОПЕТНЕНИ НЕ МОГАТ,ТЕЗИ ДЕТО ОТГОВАРЯТ НА УСЛОВИЯТА КАТО СТАЖ ,РУТИНА ПЪК СА СЪС СЕРИОЗЕН МОРАЛЕН ДЕФИЦИТ,ПАРАГРАФ 22?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.