Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сделки за 1.2 млрд. лв. затънаха в съда и в административни казуси

8 коментара
Сделки за 1.2 млрд. лв. затънаха в съда и в административни казуси

Пет приватизационни сделки на различен етап на тяхното раздържавяване зависят от съдебни решения и сложни преговори на административно ниво по различни казуси. Това съобщи във вторник новият изпълнителен директор на Агенцията за приватизация Тодор Николов. Ексбанкерът бе назначен на 30 юни от правителството на поста на освободения Атанас Бангачев.

Сделките, които Николов обяви за изключително сложни, са на обща стойност 608 392 056 евро или над 1.2 млрд. лева.

ТЕЦ “Бобов дол” поставя на изпитание и магистратите

Процедурата за раздържавяването на ТЕЦ “Бобов дол” се оказва най-сложния казус не само за Агенцията за приватизация (АП), но и за съдебната ни система. В момента, от една страна кандидат-купувачът с по-добрата оферта от 70 917 426 евро –  гръцката държавна компания Пи Пи Си (РРС), обжалва пред Върховния административен съд решението на АП да спре приватизационната процедура, взето на 5 май т.г. От друга страна обаче Върховната касационна прокуратура (ВКП) е постановила на приватизационното ведомство конкурсът за топлоцентралата да не се възобновява. Тази сложна ситуация показва, че при сделката има много разнопосочни интереси, които са извън Агенцията за приватизация и дори извън страните по сделката, заяви нейният шеф.

Тодор Николов не пожела да коментира мотивите на ВКП за разпореждането да не се подновява процедурата за ТЕЦ “Бобов дол”. Той каза само, че интерпретацията на фактите, използвани като мотив за прокурорското решение, е неточна и тенденциозна, но логична. Ако същите факти се разгледат по друг начин, решението би могло и да е друго, заяви той.

Шефът на АП не пожела да уточни дали ведомството му ще обжалва решението на прокуратурата пред Върховния административен съд, който и без това трябва да се произнесе по жалбата на РРС срещу спирането на конкурса.

Сделката за централата може да стигне и до международен арбитраж

Предвид сложността на казуса със сделката за ТЕЦ “Бобов дол”, не изключвам възможността гръцкият кандидат-купувач да се обърне и към чужд съд за разрешаване на заплетената ситуация, прогнозира Николов.

Не може да се счита, че гръцката енергетика е достигнала европейската, но по различни експертни анализи, включително и енергийни оценки, надали за ТЕЦ “Бобов дол” може да се очаква по-добра оферта от тази на РРС, коментира Тодор Николов.

Ново удължаване на преговорите с РАО за ТЕЦ Варна и Русе

Ще има второ удължаване на срока за приключване на преговорите с руската компания РАО Единна енергийна система, която бе одобрена за купувач на ТЕЦ “Варна” и Топлофикация ”Русе”, каза шефът на АП. На 20 юли изтича предишният удължен 30-дневен срок за договаряне на конкретните параметри на контрактите за двата ТЕЦ-а, които според офертите трябва да се продадат съответно Варна за 389 727 391 евро и Русе за 119 997 239 евро.

Новото отлагане на финала на сделките е заради искането на РАО за промяна на регулаторната рамка за електропроизводствените дружества, както и техни претенции, свързани със сроковете за либерализация на българския енергиен пазар. Позицията на АП, изразена и пред руската фирма е, че има условия от договора, по които агенцията няма да преговаря, защото това означава да поеме ангажимент от името на трета страна, каза Николов, визирайки претенциите на руснаците, които са от компетенцията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

Промяната на регулаторната рамка би означавало промяна на самата приватизационна процедура, което би опорочило конкурсите и би довело до съдебни искове от останалите кандидат-купувачи, заяви Николов. Същата позиция изрази още преди две седмици пред Mediapool и зам.-председателят на ДКЕВР Игнат Томанов.

Не е логично РАО ЕЕС да бъде поставена в привилегировано положение спрямо останалите субекти на енергийния пазар, въпреки че някои техни искания са резонни, каза шефът на Агенцията за приватизация. Според него промяна в регулирането на енергийния пазар ще се отрази както върху другите участници в този отрасъл, така и върху цялата енергийна система, която предвид важността се отразява върху целия живот в страната.

АП склонна на някои отстъпки пред руснаците

Офертата на РАО е много добра като цени, така че би могло да се отстъпи от някои от позициите на държавата в името на сключване на сделка, каза Николов. Заради поверителността на водените преговори той не уточни на какви отстъпки е склонна АП. Шефът на АП каза, че досега представителите на руснаците не са давали индикации, че ако не се изпълнят исканията им, ще се откажат от сделка.

Очаква се всеки момент Комисията за защита на конкуренцията да излезе с решение дали позволява концентрацията на стопанската  дейност на двете топлоцентрали в Русе и във Варна, допълни Тодор Николов.

Държавата заплашена от 27.1 млн. евро неустойка за EVN заради ЕРП “Слънчев бряг”

Сериозен проблем за държавата е искането на австрийската компания EVN за изплащане на неустойка по приватизационния договор за покупката на електроразпределителното дружество в Стара Загора, в който бе включено и условието за придобиване на ЕРП “Слънчев бряг” от австрийците срещу 25 млн. лв. Очаквало се е, че след като държавата притежава 75 на сто от дружеството “Слънчев бряг”, което е собственик на електропредприятието, тя ще може да осигури решението за неговата продажба. Отказът на миноритарните собственици в “Слънчев бряг” обаче доведе до патовата ситуация, в която държавата е заплашена да плати 27.1 млн. евро неустойка на австрийците, което е повече от двойно по-голяма сума от цената за енергото.

Разминаването в цената на предприятието и неустойката Николов обясни с това, че задължението за държавата е общо, по целия приватизационен договор за ЕРП “Стара Загора”, който включва и опцията за изкупуване на курортното. При подписването му неустойката не е била разделена, в случай на неизпълнение на всяка от двете части на контракта. Така сега австрийците искат от Агенцията за следприватизационен контрол да се произнесе за целия размер на неустойката от 27.1 млн. евро. До 14 септември, докогато EVN са дали отсрочка на държавата, ще се търси разрешение на този казус.

Ако Агенцията за следприватизационен контрол не намери достатъчно аргументи за неизплащане на неустойката, тогава ще се търси вариант за повишаване цената на ЕРП “Слънчев бряг”, така че да бъдат удовлетворени както исканията на австрийците, така и тези на миноритарните собственици в дружеството. Засега обаче не е ясно дали австрийците са склонни да платят повече от вече договореното.

И продажбата на “Бояна филм” се закучи

В понеделник срещу решението на АП за избор на американската компания “Ню имидж” за купувач на “Бояна филм” е постъпила жалба от втория в класирането – немската компания “Бавария филм”.

Голяма част от мотивите на “Бавария филм” в жалбата не биха издържали в съда, но има и техни аргументи, на които би могло да се погледне по-сериозно, заяви Николов. Според него офертата на “Ню имидж”, която е за 6,25 млн. евро, е най-добра като цена и като инвестиции, които са в размер на 15 млн. евро, а стратегиите за развитие на Киноцентъра, предложени и от тримата кандидат-купувачи, са съпоставими.   

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Костов
    #10

    Направете си едно дружество.Вземете пари от банката и си го купете тоя ТЕЦ.Какво са тия няколко милиона лева за най-интелигентният град на Балканският полуостров.200 000 хил. население с околните села по 1000 лева на човек и ТЕЦ-а е ваш.А защо някои фирми и предприятия да не внесят повече пари и есвествено да получат повече девиденти!Мислете!

  2. Иван Костов
    #9

    а

  3. u4uden
    #8

    za6to li se dopuskat ruski darjavni svini da gruhtiat iz bg privatizacionnata ko4ina? moje bi za6toto i v bg ima samo svini - neprivatizirani i privatizirani. verno, raznoobrazie, no raznoobrazie na svini. miri6e i e 6umno ot tozi neistov svinski kvik. moje bi skoro 6te im tegliat noja, a?! eeeeh da moje i tova da stane, pak da vzemem i nie da si napravim edna demokrati4na ko4ina, a?! imeto ne bulgaria svinaria, daje i ministrite nosiat takova ime.

  4. Приватизатор
    #7

    Ако гръцката фирма осъди държавата за "Бобов дол" кой ще плаща?Може би продажните магистрати, дето четат Евангелието като дявола. Или тоя, дето иска новите собственици да купуват вуглищата по двойни цени. Затова ли смениха шефа на Агенцията? Няма ли лична отговорност за тия дето вземат порочни решения, а ние плащаме?

  5. СССРприватизация
    #6

    Това са причините. БСП спечелиха изборите и им се привижда само СССР.

  6. СССРприватизация
    #5

    Защо прокуратурата не разследва РАО и ребятата? Защото се командва от БСП-ДС. Да дадеш 2 ТЕЦА на Руската държава - Е, това приватизация ли е?

  7. русенец
    #4

    Я по добре ни ги дай ,нали ти останаха някакви пари от Нефтохима

  8. Макс
    #1

    След спирането ма 3-ти и 4-ти блокове на АЕЦ "Козлодуй", гърците ги е страх да не останат без ток през лято 2007 г.Не бива да забравяме, ЧЕ ТЕ СА ТЕЗИ КОИТО ВИКАХА НАЙ-МНОГО СРЕЩУ АЕЦ "Козлодуй", а сега, ги е най-много страх от липсата на ток която ще "блесне" в Гърция през летните месеци. Гърците се стремят да купят ТЕЦ "Бобов Дол", който е в непосредствена близост до тях, с цел да си подсигурят вноса за през лятото! По никакъв начин не бива да се допуска тази продажба, понеже енергийните интереси на Реублика България ще бъдат поставени под огромна заплаха!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.