Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС: Избори за Велико народно събрание през октомври

0 коментара

СДС започва консултации за предсрочни избори за Велико Народно събрание, които да се проведат още през октомври тази година.

Това обяви след заседанието на НИС заместник - председателят на партията Емануил Йорданов, според когото ВНС трябва да работи не повече от 1 година и точно година по-късно - през есента на 2005 г., когато изтича мандатът на сегашното 39-то Народно събрание, ще могат да бъдат проведени и редовни избори за обикновено събрание.

Лидерът на партията Надежда Михайлова лансира идеята за предсрочни избори за ВНС миналата седмица, обяснявайки защо СДС няма да подкрепи вота на недоверие към кабинета, внесен от БСП. Още тогава стана ясно, че сините не могат да се споразумеят с никоя от парламентарните сили за "пакета" ВНС и предсрочни избори, тъй като БСП твърдят, че искат предсрочни избори, но не искат ВНС, а управляващите от НДСВ искат ВНС, но не и предсрочен вот.

Темата за Велико Народно събрание отново излезе на дневен ред преди две седмици, когато депутатът от НДСВ Даниел Вълчев предложи след изтичането на мандата на сегашния парламент да се свика ВНС заради промените в конституцията, свързани с членството ни в ЕС и едва след него да се проведат поредните редовни парламентарни избори.

В действителност дебатът бе открит преди година от СДС с лансирането на 24 идеи за промени в конституцията и питането до Конституционния съд за структурни промени в съдебната власт, за които съдът каза, че могат да се направят само от ВНС.

Социалистите, сочени за победител на следващите избори, обвиниха управляващите, че със сегашните си идеи за ВНС се опитват само да спечелят време. Против свикването на ВНС се обяви и президентът Георги Първанов. "Долавям един стремеж да се разшири прекомерно предметът на работа на ВНС и това подсказва по-скоро политически мотиви", допълни държавния глава.

Един от основните проблеми пред реформата на българската съдебна система, за което настояват и от Европейския съюз, е изваждането на следствието от съдебната власт и прехвърлянето му към изпълнителната, както и реформиране на прокуратурата, която търпи многобройни критики. Миналата година Конституционният съд излезе с решение, че всяка промяна на следствието или прокуратурата е промяна на отношенията между институциите и може да се осъществи само от Велико Народно събрание.

Сегашният парламент да определи задачите на ВНС

Според Емануил Йорданов няма друг вариант да бъдат приети идеите за промени в конституцията, освен чрез ВНС. Мандатът на това събрание ще бъде съвсем ясен и с ограничен периметър като, според СДС, при консултациите политическите сили ще трябва да определят конкретните задачи, които то трябва да реши.

Според държавния глава Първанов единственият акцент в конституционните промени трябва да бъде осигуряване на членството на България в ЕС. Първанов вече обяви, че е готов да отправи питане към Конституционния съд кои промени в основния закон, свързани с членството, могат да бъдат направени от обикновено Народно събрание и кои - от Велико.

Лансираните от СДС преди година 24 идеи, изготвени предимно от депутатите от ОДС, визират и по-кардинални промени в основния закон, свързани със засилване на мажориталния елемент, децентрализация на функциите на държавата и прехвърлянето им към общините, намаляване броя на депутатите и ограничаване на имунитета им и други.

ДПС заедно със социалистите и Първанов против предсрочно ВНС

В края на миналата седмица шефката на временната комисия Камелия Касабова от НДСВ заяви, че две от необходимите 6 промени в основния закон, свързани с членството ни в ЕС, изискват свикването на ВНС. Това са промяната, свързана с мястото на следствието и прокуратурата и частичното прехвърляне на компетенции от националните към органите на ЕС. По думите ѝ, според повечето юридически мнения тези две необходими поправки могат да се осъществят само от ВНС, защото водят до разместване в баланса на властите, уредени в конституцията.

Точно обратното е мнението на коалиционния партньор ДПС, според когото и шестте изменения в конституцията, които стоят като императив пред България за членството в ЕС, могат да бъдат гласувани от сегашното обикновено Народно събрание. След като се реши тази задача, трябва да видим как ще изглежда Европейската конституция и има ли текстове, хармонизирането на които не е от правомощията на обикновено Народно събрание, обясни зам.председателят на ДПС Лютви Местан. Едва тогава ще стане актуален въпросът дали да се свика ВНС, каза Местан, цитиран от БТА.

Той определи като "абсолютно нереалистични" и "ярък популизъм" идеите на СДС 39-то Народно събрание да прекрати мандата си още тази есен, за да се свика Велико Народно събрание.

Тезата на ДПС съвпадна напълно с тази на президента Първанов и свикания от него в понеделник "консулт" от юристи по конституционно право и БСП-депутати. Според обявеното преобладаващо мнение, и 6-те необходими поправки могат да се осъществят от обикновен парламент, а за по-сериозните неща трябва да се изчака приемането на европейската конституция.

Според ДПС, преди да се започне дискусията за или против свикването на ВНС, парламентът трябва да отправи ново питане до Конституционния съд какви промени може да извършва обикновеното Народно събрание в контекста на задачите във връзка с присъединяването на България към ЕС.

ДПС не е априори против свикването на ВНС, но за нас въпросът е кога българският национален интерес ще наложи това и дали ще го наложи, отбеляза Местан.

СДС: Правителството на Симеон не остава при ВНС

Според СДС по темата се правят спекулации предимно от хора, които не искат промяна в конституцията.

Емануил Йорданов посочи като такава спекулация допускането, че ВНС ще продължи живота на това правителство, което определено не било така. В конституцията се посочва, че Министерският съвет във всички случаи подава оставка пред новоизбрания парламент и президентът възлага мандат за съставяне на правителство на най-голямата група в парламента, каза Емануил Йорданов.

Позицията, че някой ще използва ВНС за несвойствени цели се опровергава от конституцията, тъй като в основния закон е посочено, че ВНС изпълнява само тези задачи, за които е избрано и мандатът му ще бъде ясен и кратък, заяви Йорданов.

Днес премиерът Симеон Сакскобургготски заяви, че "няма интрига" по въпроса за свикване на ВНС за промяна на конституцията.

"Това са неща, които се обсъждат, проучват внимателно, не са за да се правят някакви спонтанни изказвания. Мисля, че президентът е прав в много отношения и трябва институциите да работят заедно за общия интерес. Няма интриги!", заяви Симеон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.