Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СЕМ не пожела да прекрати договора на Кирил Гоцев

0 коментара

С 5 гласа "против" срещу 4 "за" гласа Съветът за електронни медии (СЕМ) отхвърли предложение да бъде открита процедура за предсрочно прекратяване на мандата на генералния директор на БНТ Кирил Гоцев.

Според Маргарита Пешева, вносител на искането, с това си решение СЕМ абдикира от надзорните функции върху най-авторитетната телевизия и проблемът вече е за оцеляването на БНТ.

"Намирисва ми на абдикация", потвърди и и.д.шефът на надзорниците Райчо Райков и отново призова Гоцев сам да си тръгне от БНТ.

Депутати от медийната комисия определиха ситуацията като патова и отложиха срещата си със СЕМ до момента, в който регулаторният орган най-после ще има единно становище дали Кирил Гоцев изпълнява мениджърския си договор.

Лили Попова била по-голям мениджър от Гоцев

Предложението на Пешева за прекратяване на мандата на генералния директор на БНТ Кирил Гоцев е мотивирано с груби системни нарушения на Закона за радио и телевизия, чувствителното спадане на приходите от реклама и спонсорство в БНТ през 2003 година. Излиза, че Лили Попова е била по-добър мениджър от Кирил Гоцев - така Райков коментира спадащите рекламни приходи в БНТ.

В писменото си искане до СЕМ Пешева посочи и двата идентични договора, сключени с конкурентните фирми - с руският рекламен монополист "Видео Интеренешънъл" (ВИ) и с "Пиеро 97", която се свърза с българския рекламен бос Красимир Гергов.

Петимата, които гласуваха против процедура за прекратяване на мандата на Гоцев, са Мария Стефанова, Райна Николова, Лилия Райчева, Юлияна Тончева и Стефан Димитров.

За прекратяване на мандата на Гоцев гласуваха Маргарита Пешева, Райчо Райков, Тома Иванов и проф. Марко Семов.

Пешева настоява за отстраняване на Гоцев и заради непрозрачност в управлението на БНТ. Тя отново посочи, че договорът с ВИ е сключен без санкцията на Управителния съвет на БНТ, което според нея е "тежък прецедент и грубо нарушение на Закона за радио и телевизия". СЕМ вече излезе със становище, че Гоцев е заобиколил закона за радио и телевизия с договора си с руската фирма рекламен посредник "Видео интернешънъл".

Членът на УС Иван Такев днес отново заяви пред СЕМ, че УС е бил "изолиран" от сключения с ВИ договор и разкритикува "казуистичните" опити да Гоцев да обяснява, че не бил длъжен да прокара договора през УС на БНТ.

Пешева аргументира искането си и с нарушения в мениджърския договор на Гоцев със СЕМ като определи като несъстоятелната представената от генералния директор антикорупционна програма.

Публичният скандал - тежко нарушение на медийния закон

Маргарита Пешева отрече категорично върху нея да е оказван политически и корпоративен натиск и заяви, че не е "нито агент на БНТ, нито агент на Би Ти Ви". Тя бе категорична, че не лобира за никого.

"Публичният скандал е грубо и тежко нарушение на медийния закон, което СЕМ трябва да има професионалната воля и кураж да реши", смята Пешева. Тя заяви, че очаква удари от хора, които са "заинтересовани", но не пожела да назове конкретни имена.

Пред Mediapool Пешева заяви, че в интерес на "заинтересованите" и на самия Гоцев е той да се оттегли от висшия мениджмънт на обществената медиа, тъй като е "компрометиран във връзка със "скандалния договор" и трудно би могъл да убеди обществото в правотата на управленските си решения, особено след одитния доклад на Сметната палата".

СЕМ реши да зилезе с окончателно становище обаче след като се запознае със становището на Сметната палата и на Държавната агенция за държавен и вътрешен финансов контрол по договорите с ВИ и "Пиеро 97". Те вече са готови и изпратени в СЕМ. Междувременно и прокуратурата проверява договорите.

Сметната палата, която следи за законосъобразното харчене на държавните пари от бюджетните предприятия, оцени контракта като рисков за БНТ и че действието му може да се отрази неблагоприятно върху медиата през следващите години.

Според публикации в медиите в договора с руската фирма има клауза, задължаваща УС на БНТ да иска съгласието на "Видео интернешънъл" при подписването на всеки рекламен договор. Руската компания можела да се намесва и в програмната политика на телевизията, като дава идеи за нови предавания. Контрактът предвижда огромни неустойки, ако бъде прекратен предсрочно, а също и големи отстъпки при продажбата на рекламно време от БНТ.

Пешева определи като абсурдна и опасна идеята да се приватизира националната телевизия, както и да спрат рекламите по БНТ, каквито предложения бяха направени около скандала с договорите за продажба на реклама.

Ситуацията е патова

Веднага след заседанието си надзорниците се срещнаха с членовете на медийната комисия, като идеята на депутатите беше да се запознаят със становището на СЕМ по мениджърския договор на Кирил Гоцев. Вместо това обаче се оказа, че СЕМ не е готов с мнение.

Това накара председателката на комисията Милена Милотинова да прекрати заседанието и да го отложи за момента, в който СЕМ ще изпрати на комисията окончателното си становище.

Милотинова изрази учудване от факта, че надзорниците все още не са готови със становище.

Членът на медийната комисия Марио Тагарински от ОДС нарече ситуацията около скандала в БНТ "патова" и призова надзорниците да поемат отговорността си.

Благой Димитров определи като изненадващи и несериозни твърденията, че част от членовете на СЕМ не са чели становището на Сметната палата по договора за реклама между БНТ и руската фирма "Видео Интернешънъл", нито пък стенограмата на Комисията за борба с корупцията, което за мен е нещо много сериозно. Димитров посочи, че в същото време член от СЕМ - Юлиана Тончева, дава пространни интервюта, че нямало нарушаване на обществените интереси. Комисията по корупцията пък имаше заседание преди повече от десет дни, припомни Благой Димитров, според когото това е неоправдано "бавене на топката" от страна на СЕМ.

Съветът за електронни медии трябва да реши какво ще се прави оттук-нататък с БНТ, смята депутатът от левицата Иво Атанасов. Има едно медийно мнозинство - на СДС, ДПС, НДСВ, което прие сегашния Закон за радиото и телевизията, после го промени, което навремето избра Националния съвет за радио и телевизия - НСРТ, а сега СЕМ, което шеста година не можа да осигури финансирането на обществените медии, припомни Атанасов. Според него това медийно мнозинство е в ситуация, при която не може да въведе европейските стандарти.

След като запозна депутатите с гласуването на колегите си против процедура по предсрочно прекратяване на мандата на генералния директор, членът на СЕМ Райчо Райков отново заяви, че Гоцев трябва да демонстрира мъжество и да подаде оставка. Според него управителното тяло и генералният директор няма да могат да изпълнят мандата си докрай. Той нарече случващото се около договора с ВИ "водевил" и обяви, че БНТ е "в разкрачено състояние".

Райков се страхува, че в противен случай тежката управленската криза няма да спре, а "може да проникне по-дълбоко и да се преформатира в криза на цялата медиа".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.