Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шансът за следващо управление без ГЕРБ или БСП изглежда нищожен

14 коментара
Шансът за следващо управление без ГЕРБ или БСП изглежда нищожен

За момента изглежда нищожна вероятността за коалиция в следващия парламент без участието на ГЕРБ или на БСП. Това показват резултатите от проучване на "Алфа рисърч", проведено в периода 15 – 21 декември 2020 г., сред 1017 пълнолетни жители от цялата страна.

"Протестите от лятото на 2020 г. изостриха критичните оценки към управлението, но не успяха да дадат изключително важната за кризисни ситуации яснота за бъдеща управленска формула, нито за приоритетите и лица, които ще ги реализират. Това прави бъдещата политическа конфигурация заредена с много неизвестни", посочват от "Алфа рисърч".

43 на сто очакват, че изборите няма да излъчат категоричен победител и ще е нужно коалиционно управление. При такъв вариант 27 на сто биха желали коалиция с участието на ГЕРБ. Също толкова – коалиция с участието на БСП.

"Втората вълна от Covid-19 и затихването на протестите намаляват летния пик в градуса на социално напрежение и извеждат отново на преден план екзистенциалните проблеми на хората пред политическите дилеми", казват още от "Алфа рисърч".

Нарастването на страховете от влошаването на пандемичната ситуация през декември и фокусирането върху мерките за преодоляването на здравните и икономически последствия от нея, води до спад в намерението за участие в парламентарните избори. 49.6% от участвалите в проучването граждани смятат да гласуват, което е спад с около 10 на сто спрямо септември 2020. 28% се колебаят и 22% не възнамеряват да гласуват.

В условия на множество неизвестни, разбираемо липсва обществен консенсус, дали е по-добре изборите да се проведат в първия възможен момент, или да се отложат. Евентуална нова вълна от зараза с Covid-19 би накарала 43% от българските граждани (най-вече по-възрастните поколения, хора от рискови групи и техни близки) да се замислят дали да отидат до урните. Обратно, 42% смятат, че вотът трябва да се проведе в първия възможен момент, защото отлагането му би било само в полза на управляващите. Реалният спад в намеренията за гласуване обаче е ясен индикатор за негативното отражение на една изострена пандемична ситуация върху избирателна активност.

По-ниската избирателна активност, от своя страна, води до електорални бонуси за големите партии и отлив в подкрепата за по-малките и новите участници в изборите.

Подкрепите за партиите

Ако изборите бяха днес, най-вероятният резултат е шестпартиен парламент с неустойчиво от политическа гледна точка мнозинство и трудно съставяне на управленска коалиция.

През декември ГЕРБ (24.3%) има преднина от 2.4 пункта пред БСП (21.9%) в предпочитанията на твърдо решилите да гласуват. Лидерите и на двете водещи партии стабилизират позициите си. Бойко Борисов възвръща част от доверието си в сравнение с есента (от 20.3% до 23.5%). След като спечели вътрешнопартийната битка, Корнелия Нинова също укрепва общественото доверие (от 19.8% до 20.5%).

Всички останали партии обаче повече или по-малко губят подкрепа. Парламентарно представените – заради натрупаното недоволство от статуквото, а извънпарламентарните – заради смяната в приоритетите на общественото мнение с втората вълна на Covid-19 и затихването на протестния потенциал.

Като трета парламентарна политическа сила и през декември се очертава "Има такъв народ", но упоритото въздържане от представянето на лица и приоритети започва да отнема от предимството им: подкрепата за партията спада от 14.9% през септември до 10.2% през декември, а за Слави Трифонов – от 36% до 30.3%.

Подобна тенденция е налице и в подкрепата за "Демократична България". Тя спада от 9.4% до 6.1% за последните три месеца, главно заради по-ниската мобилизация на техните симпатизанти. Обединението запазва висок дял сред колебаещите се избиратели, но по-нисък сред твърдите участници в изборите. Връщането на тези избиратели може да го приближи към по-високите летни позиции. Лидерът на формацията Христо Иванов запазва персонално доверие от 14.7%.

Платформата Изправи се.бг (4.9%) на Мая Манолова, макар и най-близо до чертата от 4%, също запазва шансове за представителство. Персоналният рейтинг на Манолова, както на Трифонов, също бележи лек спад (от 32.9% до 30.3%), но тя остава доста по-популярна, отколкото нейната формация.

Сплотилият се по време на протестите електорат на ДПС достига 7.2% от твърдо решилите да гласуват, което отрежда четвърта позиция на Движението. За разлика от тях, симпатизантите на ВМРО – НФСБ продължават плавно да намаляват до недостатъчните за влизане в парламента 2.7%.

Фрагментацията на протестния вот се задълбочава и от нарастващия дял на нерешилите за кого да гласуват (от 10.1% до 16.3%). Колебание в най-голяма степен изразяват млади, високо образовани български граждани.

Одобрението към президент и парламент

За президента Румен Радев годината приключва с положителен баланс в общественото доверие. През последните три месеца одобрението за него нараства от 42% до 46%, а неодобрението спада от 29% до 24%. След активното ангажиране на държавния глава с протестите обаче подкрепата за него е много по-силно белязана от партийни симпатии: сред привържениците му се открояват предимно избиратели на леви (БСП, АБВ) и нововъзникващи формации (Изправи се.бг, "Има такъв народ", Възраждане). Отношението на десни, центристки избиратели, както и на негласуващите е преобладаващо отрицателно.

Охлажда се нажежената "до червено" през летните месеци критика към правителството и премиера. В оценките за дейността им се наблюдава лек ръст, но на фона на продължаващ сериозен превес на негативните мнения. Одобрението за работата на кабинета остава в рамките на установените през септември 14%, но неодобрението спада с 10 пункта от 60% до 50%. Най-изявени критици на правителството и премиера са привържениците на леви и по-радикални формации. Отношението на дясно-центристките избиратели е силно поляризирано: те са както сред тези, които повече от средното подкрепят правителството, така и сред най-недоволните от действията му.

Парламентът остава най-слабо популярната сред обществото институция със 7% положителни срещу 51% отрицателни оценки.

Съд и прокуратура

Съдебната система е сферата, в отношението към която протестите успяват да предизвикат по-съществена промяна. За първи път през последното десетилетие се откроява тенденция за ръст на общественото доверие в съда и разтварянето на ножицата с доверието към прокуратурата. До лятото на 2020 г. и двете институции се ползваха с относително идентични равнища на одобрение, със силен превес на критиката към тяхната работа. През последната половин година обаче, съдът получава по-висока подкрепа за работата си (16% срещу 10% -12% за главния прокурор). Още по-сериозна е разликата в неодобрението: 52% за главния прокурор срещу 35% за съда.

Полицията е от малкото институции, чиято работа през последните месеци получава преобладаващо положителни оценки – 32% позитивни срещу 22% негативни. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #14

    Следващото управление ще е еманация на местната интелигентност! Триумвират: Борисов Каракачанов Слави Трифонов!

  2. полк. Дрангов
    #13

    Ами прави са: 66% протестери бабикяни 14% ДПС 20% Учиндолски чалгаджии Честито!

  3. Диана Илиева
    #12

    Мдаааа, като има толкова много българи, които заявяват “Няма да им гласувам на тях пък!” и си мислят, че така някак наказват едва ли не политиците. И въобще, ама въобще не вдяват, че гласуването си е за нас, едно от малкото ни права и единствена възможност да се произнесем, кой именно да ни управлява. По какъв начин да обясним на тези хора, че гласуването за най-читавите възможни кандидати е от огромна важност, особено при нас, къде все още няма утвърдена истинска демократична система.

  4. bgp
    #11

    Няма Диктатура , която да е паднала с избори !

    Посочете някъде , някога в човешката история , Диктатура да е падала с избори или по мирен начин !

    Преди 30 години при нас уж падна режима........ но ... не падна !

    Днес режимът е същият ...... само ,че комунистите станаха капиталисти и управляват не с идеология е поради нея , а с пари и заради тях !


    И преди и след избори , Мафията ще властва , независимо как се казва премиера вече всичко е обмислено !


    И няма как да е друго, става въпрос

  5. ivancho ivanov
    #10

    Две говеда стоят на брега на реката и гледат нещо като голям кютук, едното мисли "крокодил", другото клати отрицателно глава, мисли "кютук", първото почуква с копито, дърото не помръдва, решава, че е дърво, скача на него и хоп внезапно, то се оказва крокодил. говедото изчезва във водите - останалото стои на брега и мисли "крокодил", плаващото дърво пак се показва над водата - нови говеда приближават и мислят "кютуци'! Това е словеснно разказан немски клип, добре/отлично описващ обшеството ни! Тебе думам българино, сещай се!

  6. ефрейтора
    #9

    Сълзите на психодесните започват сега , но ще се увеличават като планински поток по склона...

  7. fantom
    #8

    Не е реднода се сравнява доверието към институцията СЪД, с доверието персонално към Гл. прокурор.

  8. eagle_eye
    #7

    Връщането на градската десница в НС си ще е най-важната промяна в политическия ни живот. Дори всичко останало да си остане същото, пак не е малко. Но, лично аз се надявам на тези избори да бъде постигнато и повече.

  9. eagle_eye
    #6

    За сметка на това има шанс следващото управление да не е толкова тотално доминирано от нито една от двете партии. Дори да се формира колаиция с някоя от тях, съответния клан на БКП ще бъде много по-равнопоставен с другите в коалицията от това, което гледахме през последните 10 годинки. А ерозията като се позасили, ше ги тресне на последващите избори. ........................... Да гледаме положитленото. С вайкане и песимизъм няма да се орпавим.

  10. Евроатлантизъмм
    #5

    Разбира се. Мъртвите души си искат мафията, а робите гледат и вярват единствено на телевизора обладан от мафията. Робе ще те мачкат докато не умреш или не емигрираш!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.