Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шестте заповеди за НАТО

0 коментара

Десетки милиони европейци от Балтийско до Черно море стават членове на атлантическата общност. Обещанието на Атлантическата харта - онази визия за бъдещето, която беше формулирана по времето на най-мрачния период на Втората световна война, най-сетне става реалност. В същото време международната обстановка се променя драматично. И докато и самата НАТО се променя заедно с международната конюнктура, каква може да бъде ролята и полето на действие на алианса? Независимо от сегашното безпокойство, международният сценарий изглежда по-добър в сравнение с този от преди две или три десетилетия.

Тероризмът представлява сериозна заплаха, но въпреки това все още не става дума за толкова сериозна заплаха, колкото можеше да бъде някога войната между САЩ и СССР, която по изчисления на специалистите можеше да вземе 180 млн. жертви в първите 24 часа.

Сериозната и задълбочаваща се заплаха от тероризма може да бъде преодоляна, ако се организира подходящ и достатъчно широкомащабен военен и политически отговор, който да обхване местата, където тероризмът се заражда и се толерира политически.

Единството в намеренията на Европа и Америка в рамките на НАТО като съществен момент в обединението между двете сили е абсолютно необходимо. В противен случай отговорът може да бъде узурпиран от онези страни, които се стремят да наложат необходимостта от сформиране на антиислямска коалиция, възприемайки тезата за "сблъсъка на цивилизациите" като пророчество, което непременно ще се сбъдне. Ако това се случи, т. нар. война срещу тероризма няма да може да бъде спечелена, а ще продължи вечно, така че Атлантическия съюз може да се окаже дори една от неговите жертви.

Това е и причината, поради която неотдавнашната резолюция на Съвета за сигурност на ООН - с която беше намалена вероятността от конфликт между Европа и Америка в момент, когато се изработва общата позиция по иракския въпрос, е решителна крачка. В периода на студената война, НАТО беше главният политически и военен съюз, който спаси мира и създаде предпоставки за освобождаването на Източна Европа.

След разширяването си НАТО се превърна в най-важната политико-военна организация, обвързваща в една структура Европа, която вече не е разделена, и Америка. Един такъв съюз изисква и нов военен капацитет, чиято основна цел вече няма да бъде отбранителна /след като заплахата от Изток вече не съществува/, а ще се стреми да увеличи сигурността в регионите със стратегическо значение в периферията на Европа. В този смисъл, макар и по различен начин, приемствеността в ролята на НАТО ще продължи да бъде много важна при определянето на целите на Европа и оттам и на Атлантическия съюз. От моя гледна точка дневният ред на новата НАТО като съюз на общите интереси и споделените ценности между една глобално ангажирана Америка и една обединяваща се Европа, трябва да включва следните 6 точки.

НАТО трябва:
1. Да настоява за това поетите от новите членове ангажименти да стават задължителни. Това означава, че американският Сенат, когато ратифицира приемането на новите членове, трябва да обърне специално внимание върху този аспект.
2. Да се трансформира от статично отбранителен съюз в сърцето на Европа в една по-гъвкава и бързо реагираща сила, способна на спешни интервенции в периферните, но стратегически важни за Европа зони. На кратко казано НАТО като сила за бързо реагиране.
3. Да бъде готова да участва в колективното прилагане на резолюциите на ООН относно потенциалната заплаха от оръжията за масово унищожаване във всяка една точка, например в Ирак.
4. Да бъде готова да участва при необходимост в миротворческите мисии навсякъде, например в Близкия изток.
5. Да подготвя активно и да работи за преструктурирането на геополитическото пространство на атлантическата общност, евентуално включвайки страни като Украйна, Грузия и Азербайджан. Уместно е да се отбележи, че преди години идеята за включването на балтийските републики беше немислима.

6. Да насърчава еволюцията на Русия в посока към споделяне на ценностите на демокрацията чрез ново и по-засилено сътрудничество между НАТО и Москва. В същото време не можем да не изразим нашето недоволство от зверствата, извършени от руснаците в Чечения, които със сигурност не спомагат за стремежите на Русия да бъде възприемана като демократична европейска страна и не са съвместими с поведението и военните норми на НАТО.

Накратко, НАТО има цели за бъдещето, които не са по-маловажни от успехите ѝ в миналото. Организацията успя да запази западната половина на европейския континент. Срещата на върха на НАТО в Прага отваря още една жизненоважна глава в исторически динамичната мисия на алианса.

Збигнев Бжежински е бивш съветник по националната сигурност на американския президент Джими Картър

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.