Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Швейцарски пенсионерки осъдиха държавата в ЕСПЧ заради летните горещини

1 коментар
Швейцарски пенсионерки осъдиха държавата в ЕСПЧ заради летните горещини

Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) постанови първото в историята си решение по нашумяло дело за "бездействие по отношение на климата", предаде Би Би Си.

Повече от 2000 възрастни швейцарки подадоха колективен иск в Страсбург, твърдейки, че поради пола и възрастта си (повечето от тях са над 70-годишни) особено трудно се справят с периодите на изключително горещо време, които стават все по-чести в Европа поради засилващото се глобално изменение на климата.

Ищците се опитват да докажат, че швейцарските власти са до голяма степен отговорни за това, тъй като не са изпълнили ангажиментите си за драстично намаляване на емисиите на парникови газове.

Поради това възрастните жени често не могат дори да излизат от домовете си през лятото, особено през продължителните периоди на силни горещини.

В крайна сметка съдът застава на тяхна страна, като постанови, че Швейцария наистина "не е изпълнила задълженията си по [Парижката] конвенция за изменението на климата". По този начин са били нарушени правата на всички жители на страната, но в резултат на това особено тежко са пострадали възрастните жени.

Швейцарската преса днес единодушно осъди решението на съда, като според тях има риск то да подкопае демокрацията и политическото влияние на групите за защита на околната среда. Демокрацията ще бъде поставена под натиск, ако съдилищата започнат да формират политиките, заявяват швейцарските медии.

"На нас самите все още ни е трудно да повярваме, че съдът е взел такова решение", заяви пред Ройтерс Розмари Видлер-Валти, една от ищците. "Питаме адвокатите: "Наистина ли е така?". Те казаха, че това е най-доброто възможно съдебно решение - просто най-доброто, на което можехме да разчитаме."

Преди да се обърнат към Страсбург, жалбоподателите преминават последователно през всички национални съдилища, включително и през Швейцарския федерален върховен съд.

Нито един от тях не е уважил техните искове.

Затова решението по делото KlimaSeniorinnen (както журналистите нарекоха групата възрастни швейцарки) вече се нарича историческо.

С шестнадесет гласа "за" и един "против" съдът постанови, че швейцарските власти не са направили достатъчно за борба с глобалното изменение на климата.

Според него в резултат на това хиляди възрастни жени всъщност са загубили неотменимото си право на нормален (т.е. комфортен от гледна точка на благосъстоянието) личен и семеен живот.

Решенията на Съда в Страсбург са задължителни като прецеденти във всички държави, които са членки на Съвета на Европа. И следователно прецедентното решение относно "бездействието в областта на климата" скоро може да бъде отразено в законодателството на 46 държави.

По-специално швейцарското правителство може да бъде задължено да предприеме по-драстични мерки за намаляване на емисиите и да преразгледа показателите, които е необходимо да бъдат достигнати към 2030 г., за да се изпълни Парижкото споразумение.

Решение с непредвидими последици

Влиятелни вестници в Швейцария разкритикуваха днес постановлението на ЕСПЧ, като заявиха, че има риск то да подкопае демокрацията и политическото влияние на групите за защита на околната среда, предаде Ройтерс.

Очаква се вчерашното решение на ЕСПЧ да окуражи още хора да заведат дела за климата срещу правителствата си.

И докато групите за защита на околната среда празнуваха присъдата на съда в Страсбург, вестниците публикуваха редакционни статии, в които коментираха, че решението ще разпали опасения, че съдебната власт се намесва в политиката.

"Абсурдна присъда срещу Швейцария: Страсбург води климатична политика от съдебната скамейка", пише десноцентристкият в. "Нойе цюрхер цайтунг". Изданието нарича съдебното решение "активистка юриспруденция", която би могла да проправи пътя за "всякакви жалби", и заявява, че възрастните ищци в крайна сметка са били пионки на лобитата за защита на околната среда, които са употребили съда, за да заобиколят демократичните дебати.

Под заглавие "Не искаме климатично правосъдие" националният всекидневник "Блик" пише, че присъдата на съда "е спорна" и предупреди, че тя вероятно ще задълбочи разделенията относно климатичната политика. "Следва също така да се отбележи, че в европейската политика, това ще бъде от полза за тези, които навсякъде виждат чуждестранни съдии", добави изданието.

Лявоцентристкият всекидневник "Тагес-Анцайгер" коментира в своя редакционна статия, че въпреки че съдът е извадил на показ ограниченията на климатичната програма на Швейцария, демокрацията ще бъде поставена под натиск, ако съдилищата започнат да формират политиките. Според вестника има риск присъдата да потвърди широкоразпространените виждания, че съдът се меси във вземането на решения на национално равнище.

Това от своя страна би могло да навреди на природозащитниците пред избирателните урни, когато недоволни избиратели изразят разочарованието си "от зелените партии, които сега искат да се възползват от присъдата за политическите си цели", коментира изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #1

    Опасявайки се, че може да бъде съдена, следващия път никоя страна няма да подпише подобни споразумения, особено ако са с "амбициозни" /пожелателни/ цели.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.