Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон по-голям оптимист за НАТО след срещата с Буш

0 коментара

Симеон Сакскобургготски заяви, че след срещата си с Джордж Буш е по-голям оптимист по отношение на кандидатурата на България за членство в НАТО. Мисля, че президентът Буш се отнася към кандидатурата на България със симпатия и с подкрепа, каза премиерът след срещата. Запитан дали президентът на САЩ е изразил по някакъв начин мнението си за шансовете на България да получи покана в Прага през ноември, премиерът отговори: "Не, не би било коректно от моя страна да го попитам и от негова още повече, защото има и толкова други кандидати."

На половинчасовата среща в Белия дом са присъствали държавният секретар Колин Паул, съветничката на Буш по въпросите на националната сигурност Кондълиза Райс, Даниел Фрийд - старши директор за Европа и Евразия в Съвета за национална сигурност, Ерик Еделман - съветник на вицепрезидента Ричард Чейни, новоназначеният посланик на САЩ в България Джеймс Пардю, говорителят на Буш Ари Флайшър и Андрю Карт, помощник на президента и началник на кабинета му. От българска страна са участвали всички членове на официалната делегация, придружаваща премиера, и посланик Елена Поптодорова.

Американският президент е препоръчал България да не спира усилията и да продължи да работи по всички теми от подготовката си за НАТО до срещата на върха в Прага. "Президентът ни окуражи да продължим да работим много усилено до последната минута и смятам, че това и трябва да направим", каза Сакскобургготски пред журналисти. По думите му, срещата преминала отлично, много приятно, много сърдечно, прямо и надхвърлила неговите очаквания.

Американският президент е изразил благодарност за участието на България в борбата срещу тероризма и за работата ѝ като непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Буш е потвърдил визията за голямото разширяване на НАТО от Балтийско до Черно море и е оценил положително реформите в България. Държавният глава на САЩ е проявил интерес към демографската ситуация в страната, към религиозната и етническа толерантност както в България, така и по отношение на съседите ѝ. Буш е оценил много високо ролята на България за спасяване на българските евреи по време на Втората световна война.

Среща на четири очи Буш - Симеон не е имало и, както отбеляза Сакскобургготски, не е била предвиждана.

Помолен да направи оценка на значението на днешните разговори с американския президент, той каза:

"Това, че президентът се срещна с мен лично, с предварително уговорена среща показва, че обръща внимание на България и аз се гордея с това", бе оценката на премиера за значението на срещата му с Буш. По време на разговорите е била засегната и кризата в Близкия изток, но без да става въпрос за България. Запитан дали са говорили за Русия, българският премиер отговори: "Не с президента".

На въпрос какво според него е допринесло за положителната промяна на отношението на САЩ към България след посещението тук на тогавашния премиер Иван Костов преди една година, Симеон Сакскобургготски каза: "Винаги има съчетаване на фактите. Допринесли са може би международните обстоятелства и фактът, че напредваме към промените и към НАТО. Кой е премиер мисля, че не е най-важното".

Запитан до каква степен на срещата е било констатирано съвпадане на интересите на България и САЩ, министър-председателят отговори, че основното е борбата с тероризма и стремежът на България за членство в НАТО.

Премиерът Сакскобургготски съобщи, че е предал на президента Буш послание от българския му колега Георги Първанов. Премиерът е подарил на Джордж Буш икона на Свети Георги Победоносец. Сакскобургготски обясни, че по западна традиция на 23 април се отбелязва Денят на Свети Георги.

На срещата си със сенатори от комисията по външна политика, с председателя на камарата на представителите Денис Хастер и с други конгресмени, премиерът чул много положителни оценки за България. По неговите думи те били повече, отколкото е очаквал.

Като много успешно определи срещата между премиера и американския президент министърът на външните работи Соломон Паси. Пред БНР той заяви: "Държавите, които ще влизат в НАТО, няма да бъдат споменати официално може би до 1, 2, 3 седмици преди самата среща в Прага на НАТО. Така че подкрепата, която получихме от Буш, е максимална. Аз мога да ви уверя, че по мои собствени канали получих допълнителна оценка за срещата. Срещата е била на много високо нива и американският президент е оценил изключително високо ролята на българския премиер, на българското правителство и успеха на България по пътя към НАТО".

На среща с представители на американските медии българският премиер заяви, че правителството следва прагматичен подход и се стреми да изпълни поетите от страната ангажименти по кандидатурата за членство в НАТО.

По време на разговора, с който започна третия едн от посещението на Сакскобургготски във Вашингтон, българският премиер запозна представителите на медиите в САЩ с основни аспекти от вътрешната и външната политика на България, както и с изпълнението на критериите за членство на страната в ЕС и Северноатлантическия пакт, съобщиха от пресцентъра на "Дондуков"1.

Симеон Сакскобургготски подчерта, че сътрудничеството на България и Румъния като кандидатки за членство в Алианса трябва да се оценява в контекста на цялостната визия за разширяването на НАТО от Балтийско до Черно море. В този смисъл България и Румъния се вписват именно в южното измерение на разширяването и не бива да бъдат разглеждани като съперници.

Симеон Сакскобургготски информира журналистите за хода на реформите в България, състоянието на приватизацията, най-важните задачи пред българското правителство, мерките, които кабинетът предприема за подобряване на икономическото състояние на страната.

По БТА

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.