Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скок в разходите за здраве, повече пари за храна при същото потребление

Ръстът в харчовете на домакинствата изпреварва повишаването на доходите

7 коментара
Скок в разходите за здраве, повече пари за храна при същото потребление

Ръстът на разходите значително изпреварва ръста на доходите на хората, сочат данните на Националния статистически институт за второто тримесечие, публикувани в сряда. Спрямо година по-рано българите дават повече пари за храна при запазено потребление, а най-сериозно са се увеличили разходите им за лекарства и здравни услуги.

Данните на статистиката сочат, че за година общият доход на човек от домакинство е нараснал от 905 на 940 лева или с 35 лева, докато общият разход се е увеличил от 803 на 869 лева или с 66 лева.

Без да е настъпила съществена промяна в количеството на продуктите, които си купуват, разходите на хората за храна и безалкохолни са нараснали от 771 лева на 776 лева на домакинство, слаб ръст има и в разходите за алкохол и цигари. Основните хранителни продукти, които потребяват българите, остават хлябът и тестените изделия, яйцата, месото, млякото и млечните продукти, плодовете и зеленчуците.

Сериозно повишение има в разходите за здравеопазване и транспорт. Средно на домакинство за лекарства и здравни услуги разходът се е повишил от 113 на 124 лева или от 45 на 50 лева на човек, което е ръст от 11.5%. За транспорт разходите се увеличават от 51 на 53 лева. Слаб ръст бележат и жилищните разходи за ток, вода и отопление и разходите за облекло.

В същото време намаляват сумите на изтеглените спестявания, но и сумите на изтеглените кредити. Сумата на изтеглени спестявания на човек намалява от 30.92 лева за второто тримесечие на 2010 година на 20.82 лева през второто тримесечие на 2011 година, което може да се обясни със стопяването на влоговете, което много проучвания регистрираха.

В същото време намаляват и сумите на изтеглените кредити – от 10.91 лева на човек на 7.86 лева.

Основен източник на доход на домакинствата продължава да бъде работната заплата като средният ѝ размер през второто тримесечие е 494 лв., което е с 8.4% повече спрямо същото тримесечие на миналата година. Същевременно относителният дял на работната заплата в общия доход нараства от 50.3 на 52.5%, или с 2.2 процентни пункта.

Вторият по значение източник на доходи за българските домакинства са доходите от пенсиите. Относителният им дял в общия доход намалява с 1.3 процентни пункта и съставлява 30.0% от него.

Доходите от пенсии през второто тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на предходната година почти се запазват и са 282 лв. средно на лице от домакинство. Другите доходи от социално осигуряване и социални помощи през второто тримесечие на 2011 г. имат сравнително малко значение за формирането на общия доход на домакинствата. За периода те се повишават с 8.3%.

Увеличение има в дела на обезщетенията за безработица в доходите на домакинствата. Те нарастват от 5.83 лева на човек на 6.80 лева на човек, което може да се свърже и с нарастването на безработицата в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Защо не падне ДДС върху лекарствата и да стане като европейското 5%. От интернет научих, че в България то е 20%.За месец давам за лекарства 50-80 лв. и съм пенсионер.Мисле, че вече е време / в предвид горната статистика/ да се свали ДДС върху лекарствата. И защо не се санкционират джипитата, че не дават касови бележки ???

  2. Анонимен
    #6

    Болшевиките знаят - ранъта прави борбъта...И за да няма хъката-мъката вдигаме цените. Е, за тия със замразени доходи е ясно, че това е за сметка на култура, пътуване, образование, здраве...Но за диригентите, които са скътали над 28 милиарда в банките, нещата са въпрос на "инвестиране", "разширяване" на пазара, "скриване" на нови работни места...и др. оправдания. Все пак ... криза е.

  3. Анонимен
    #5

    Грабим България!

  4. chicago
    #4

    Гарантирано от ГЕРБ.

  5. Анонимен
    #3

    Mовече пари за храна при същото потребление се нарича инфлация нали така а...

  6. Петя
    #2

    Мда, голяма бедност прозира зад тази статистика, а сега есента като останат на улицата и тези със сезонната заетост, съвсем няма да има какво да се яде.

  7. ХХ
    #1

    И за какво говорят тези данни? Че сме бананова република?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.