Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие няма да получи бързи отстъпки от бъдещото българско правителство

32 коментара
Скопие няма да получи бързи отстъпки от бъдещото българско правителство

Бъдещата четворна коалиция ще запази "единната българска позиция" към Северна Македония, като обещанието е, че ще се търси "надграждане в конструктивен дух". Това бе решено след близо седем часа разговори между "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България" за външната политика на страната.

По време на преговорите "Продължаваме промяната" успя да избегне записването на формулировката, че България ще поддържа "досегашната си позиция" към Скопие. В същото време БСП, която настоява за запазването на позицията, получи гаранции, че ако има промени, те няма да се случат бързо.

Правителството в Скопие се надяваше, че новото българско правителство бързо може да ревизизира позицията под натиска на партньорите от ЕС и САЩ, но по всичко изглежда, че това няма да се случи.

"Искаме да покажем промяна не на думите, а на активността. Искаме реално да постигаме резултати (със Северна Македония), да се види, че работата е започнала", каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.

Той акцентира върху активизирането на бизнес връзките и развитието на инфраструктурата между двете страни. Бъдещето правителство ще работи за създаване на директна самолетна връзка София-Скопие, строителството на връзките по коридор номер 8 и засилване на икономическия диалог.

"Искаме срещите да станат на конвейер, да са редовни", каза Кирил Петков.

Спряганият за фаворит за външен министър Даниел Лорер (ПП) коментира, че формацията смята за подходяща първа стъпка в отношенията със Скопие задвижването на всички съвместни комисии – не само историческата, но още транспортната и икономическата.

ПП иска Скопие да започне с премахването на табели и надписи, съдържанието в учебниците, които насаждат език на омразата, както и да съдейства за активни срещи на общите комисии. "Продължаваме промяната" си представя, че процесът по стопляне на отношенията може да приключи с междуправителствена конференция на двете държави.

"Много ни е важно да вкараме реалните бизнеси в икономическата комисия на база реални взаимоотношения. Да не останем само на ниво правителство", каза Кирил Петков.

По предложение на БСП бе прието, че България очаква от властите на РСМ да гарантират равните права и възможности, както и защитата от трайна дискриминация на гражданите в Република Северна Македония, които се самоопределят като българи.

Предложението на Даниел Лорер, което се прие, бе за обмен на архиви от комунистическия период с цел да реабилитираме пострадалите и в двете страни.

Кирил Петков настояваше най-много да се демонстрира активност в контактите. "Трябва да има календар за месечни срещи. Трябва да е ясно, че сме тръгнали да вършим сериозна работа", каза той.

По предложение на ИТН се прие, че България ще активизира "публичната си дипломация като инструмент" по отношение на Северна Македония"

Кристиан Вигенин (БСП) изрично посочи, че не бива от преговорния панел да излиза, че България прави крачка за ревизиране на своята позиция.

" Това може да го решат само новото правителство и парламентът", каза той. "Ние не сменяме позицията", отговори му Кирил Петков. В своето споразумение четирите партии ще напомнят, че България иска Северна Македония да стане член на ЕС.

Няма отстъпки за Русия и Китай

Другият въпрос, който отне повече време на преговарящите, бе темата за отношенията с Русия.

БСП особено настоятелно искаше в коалиционното споразумение да се впише, че България ще работи за намаляване на напрежението НАТО-Русия и отмяна на санкциите на ЕС. Кристиан Вигенин все пак призна, докато правеше тези предложение, че останалите преговарящи партии вероятно ще са против.

Остри реакции обаче нямаше, а предложението на БСП бе учтиво отклонено, В крайна сметка в споразумението бе записано, че отношенията трябва да са принципни и основани на международното право, като бъдат развивани в рамките на общата европейска политика.

Темата за Китайотне занчително по-малко време и бе записано, че България ще развива взаимноизгодно сътрудничество в синхрон с политиката на ЕС.

В заключение Кирил Петков каза: "Повярвайте ми - след 4 години България, няма да е същата".

"Имаме толкова основополагащи проблеми, че докато стигнем до основните си различия (между партиите), България няма да е същата", каза той и закри последната публична среща от коалиционните разговори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вели
    #32

    Северомакедонците са големи пакостници!!!

  2. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #31
  3. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #30
  4. Филка Русофилка
    #29

    1. Make #26-27, нямa нуждa дa ни пpaщaтe cъpбoмaнcки мaiмуни в Coфия, щoтo cи имaмe пpeдocтaтъчнo pуcoфилcки. Тия cъвмecтнo тpoшexa oт бoй кoкaлитe нa бългapитe oт двeтe cтpaни нa гpaницaтa, зa дa ce пишaт „мaкeдoнци“, a кoйтo oткaзвaшe, нaпpaвo гo тpeпexa - вaшитe oщe oтпpeди Бaлкaнcкитe вoйни, a нaшитe - oт 1944;
    2. Зa дa ce paзбepeм, тpябвa дa тъpcим „пoлoжитeлни“ пpимepи oт oбщи гepoи.
    Дa взeмeм нaпpимep кoмуниcтичecкия тepopиcт, кoминтepнoвeц и вaш ceкpeтap нa Пoкpaинcкия кoмитeт (ПК) нa Югocлaвcкa

  5. Стефанов
    #28

    Не се знае за бързите отстъпки, неолиберастите-розови комсомолци от ПП-то, са командвани отвън, от САЩ и Канада и могат съвсем скоро да клекнат в услуга на чужди сили

  6. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #27
  7. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #26
  8. Обектив
    #25

    Новото управляващо българско парламентарно мнозинство ибправителство следва да покажат ясно пред ЕС и САЩ добра воля, предлагайки конкретни решения, адресирани към пътната карта на РСМ и към преговорната рамка на ЕС за РСМ !

  9. [email protected]
    #24
    Отговор на коментар #23

    За Путиновия? Кой би имал по-голяма полза от експлоатацията на най-грозните черти на българския национален характер?

  10. Мислимотор
    #23
    Отговор на коментар #20

    Дедите ни са били всякога великодушни спрямо Македония. водело ги е неспокойствието зарад несвободните братя. Българските власти вероятно са били водени от желание за присъединяване на земи. Но в нашите отношения винаги водещи са били движенията на народната душа, а не сметките на властите. Е, сега допускаме да се случва обратното. Нацитата на МВРО и Валери с/без релсата, Копейкин и разкрачената ОПГерб забъркаха кашата, а хората им се вързаха. Аз само да питам: за чий? Ние трябва да мислим за свестните хора в Македония, а не за огледалните на нашите негодници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.