Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие очаква преговорите да продължат, но не е готово за промяна в конституцията в аванс

"Не дефинираме съдържанието, а формата на решението"

13 коментара
Буяр Османи, сн. БГНЕС

Скопие очаква да продължи преговорите с България въпреки политическата нестабилност у нас. Македонските власти са съгласни външните министерства на двете страни да следят за език на омразата, но имат резерви да променят конституцията си преди да започнат преговори за членство в ЕС, стана ясно от коментари на външния министър Буяр Османи.

"Ако има нов министър, за година и половина той ще е четвъртият външен министър, с когото ще разговарям. Това утежнява ситуацията, но не мисля, че това е краят. Днес говорих с нашите приятели от Франция, трябва да използваме времето. Ще преговаряме с този, когото правителството на България определи. Последните разговори през уикенда с Генчовска бяха конструктивни и ако се срещнем пак ще продължим от там, до където сме стигнали. Не дефинираме съдържанието, а формата на решението. Опитваме се да бъдем прецизни. Има един параграф за институция, която ще следи за езика на омразата, настоях да дефинираме коя ще е тази институция и решихме, че това ще са МВнР, за да не оставим никакво място за интерпретации.", каза Османи в интервю за македонската телевизия Канал 5, цитиран от БТА.

"Няма съмнение, че трябва да се направи, но по отношение на стъпките смятаме, че трябва да е обратното - преговорната рамка трябва да бъде в пакет с първата междуправителствена конференция и тогава да започнем с промените в Конституцията. Дадохме нашето виждане как да се случи и се разбрахме всеки да направи консултации, преди да продължим", каза Османи, който уточни, че българската делегация още е била в Скопие, когато той е разказал на премиера и президента за постигнатото в преговорите.

България обаче настоява Северна Македония да промени конституцията си и в нея ще бъдат вписани българите наравно с останалите народности преди да започне преговори за европейски членство и ЕС да бъде гарант за това преди да промени позицията си и да одобри преговорната рамка на Скопие.

Османи поясни, че работата на съвместната историческа комисия е била обсъждана само доколкото се е говорило за формата на работата ѝ – броят на срещите на историците и календар за тях.

Според него работата на комисията в голяма степен зависи от общата политическа атмосфера, но е неприемливо историческите искания да влязат в преговорната рамка.

"Правата на човека така или иначе влизат в глава 23 и тук няма нищо спорно, но историческата комисия е част от двустранните проблеми", посочи Османи, според когото е неприемливо въобще исканията на България да бъдат включени в преговорната рамка и това е позиция и на Република Северна Македония и на европейските държави.

България настоява българските изисквания да влязат в преговорната рамка на Северна Македония, но страните членки имат резерви към изнасянето на двустранни проблеми на европейско ниво.

В опит за постигане на напредък между двете страни в събота президентът на Германия Олаф Шолц ще посети Северна Македония и България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. paulahub
    #13

    Здpавeйтe) Kaзвaм cе Пaулa, нa 24 гoдини cъм) Бъдeщ ceкc мoдeл 18 ) Oбичaм гoлитe cнимки) Мoля, oценeтe cнимкитe ми нa ->> https://ja.cat/id398062

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  3. milan
    #11

    България иска българите в македонската конституция, наравно със сърбите, които отдавна са там. Иска спиране на езика на омразата и кражбата на българска история, и език. Вето, докато това стане.

  4. ImBlack
    #10
    Отговор на коментар #9

    Както съм казвал и друг път, след като си вкараха руски троянски кон с приемането на нереформирана и управлявана от кадри на БКП-ДС България, сега искат да си вкарат и сръбско македонско магаре, управлявано от УДБА и КОС.

  5. Горскио
    #9

    https://bgnes.bg/news/ivan-nikolov-udba-sreshchu-es-b-lgaria-sreshchu-udba/?fbclid=IwAR1gqnd4OKonANHzO6l_Hrns8dQ9TF7bsfeHEApkbEc1trP8d7FS2amM-ZY

  6. Горскио
    #8
    Отговор на коментар #3

    Десен бесен, Извинявай, че не уточних - имах предвид, че е елементарно да се дефинират българските (на официална София) условия за вдигане на ветото. Ние (Софийските ни управляващи - Тиквон, пРезидента, Киро Сладкарят) имаме очевиден проблем да дефинираме исканията си, а те са елементарни и разбираеми за всеки българин с що годе някаква историческа и политическа култура. На ЕС трябва ясно да се обясни защо налагаме ветото, и какви са нашите прости и ясни искания към Скопие, за да го вдигнем.

  7. Авакум Захов
    #7

    В Македония няма българско малцинство. Допреди сто години всеки там, който не е грък или турчин, е пишел: аз съм българин от Ресен или от Охрид, или от другаде. След 1919 г. в кралството на сърби, словенци и хървати започнало преследването на "държавнотворния народ", а след 1945 г. Коминтернът създал и нова нация. Но тук витае една романтична представа за народа в тамошните земи. И се пропуска важното - че като българи се определят старите, но родените след Ньойския договор се смятат за сърби. Затова са половината сме били освободители, но за другата половина - окупатори. Днес са останали живи само от вторите.

  8. SILENCE
    #6

    Мисиръците на стоЕна георгиева пак се из.хо.диха - обиди и нецензурни са в пост № 5 : не сме малцинство, а държавотворна етническа група; горскио-т е трол и комун.дел, защото застъпва путлеристката (с български паспорти) теза за малцинство.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  10. 4ubri4ka
    #4
    Отговор на коментар #1

    Не става въпрос за малцинство, а за част от народа. Никъде не пише дали е мнозинство или малцинство. Иначе българите се лишават от някои права, защото конституцията на съседите е различна (и странна).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.