Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скоростно е заявен лиценз на бъдещия втори LNG терминал край Александруполис

7 коментара
Скоростно е заявен лиценз на бъдещия втори LNG терминал край Александруполис

Още във вторник, когато гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обяви пред парламента на страната, че се обмисля изграждане на втори терминал за регазификация на втечнен газ край Александруполис, компанията "Газтрейд" (Gastrade) е подала заявление до гръцкия енергиен регулатор за лиценз за нова независима система за природен газ.

Новият проект "Thrace INGS" ("Тракия") ще се състои от плаващ блок за съхранение и регазификация и ще бъде реализиран в Тракийско море, близо до бреговете на Александруполис, съобщиха от "Газтрейд" в сряда.

Съоръжението ще има капацитет за съхранение на втечнен природен газ от 170 хил. куб. м. и ще може да доставя до максимум 22,7 млн. куб. м. на ден или 5,5 млрд. куб. м. природен газ годишно. Проектът ще включва също офшорна и наземна газопроводна система, която ще свърже плаващия блок със съществуващите наземни газопроводи за пренос на природен газ в района.

Реално новата платформа ще е със същия капацитет на тази, за която преди месец дружеството взе окончателно инвестиционно решение и се очаква да бъде готови до края на 2023 г.

Колко ще струва новия газов проект не се посочва, но обявяването му е част от реакцията на гръцката страна по инвазията на Русия в Украйна. "Отговорът не може да бъде друг освен стратегическата автономност на Европа", каза Мицотакис преди ден, когато обяви новия газов проект.

Той ще повиши енергийната сигурност и диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на газ в Гърция и целия регион на Югоизточна Европа и ще намали съществено всеки риск от прекъсване на доставките, посочват от "Газтрейд".

Стойността на започналия да се изгражда сега първи LNG терминал край Александруполис се оценява на 382 млн. евро. Миналото лято по гръцката Оперативната програма "Конкурентоспособност, предприемачество и иновации 2014-2020" бяха предоставени безвъзмездни 167 млн. евро за реализацията на проекта.

Плановете са той, а явно и бъдещото второ съоръжение, да са пресечна точка на Южния и Вертикалния газов коридор, която да предложи достъп до втечнен природен газ за пазарите на Гърция, България, Сърбия, Румъния и Северна Македония до Молдова и Украйна.

В "Газтрейд" равни 20-процентни дялове имат Елмина Копелузу, чиято известна бизнес фамилия е инициатор на проекта, гръцките държавни газови компании ДЕПА (DEPA) и ДЕСФА (DESFA), българският държавен газов оператор "Булгартарсгаз" и кипърският оператор на танкери "ГазЛог" (GasLog Cyprus Investments Ltd). Инвестиционното участие на "Булгартрансгаз" в проекта за вече реализиращия се терминал се изчислява на 16.6 млн. евро, а българскитя държавен газов доставчик "Булгаргаз" е резервирал 500 млн. куб. м от годишния капацитет на съоръжението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гений
    #7

    Хитрите ромеи, свикнали да флиртуват едновремено с кремъл и запада, вече строят втори терминал, а ние все така безплатно захранваме путенските троянски магарета - сърбия и унгария чрез построения с Български данъци балкански поток.

  2. Bлaдo
    #6

    пак ли те нашибаха с камшика да влезеш тука и да мърсиш, руска cмpъдлo... На всичкото отгоре - с колосални глюnycти :-))) .............. Много е забавно да прочете човек как дeбuлна рускиня се прави на... тълувател на пуйтините лъжи :-)

  3. анита хегерланд
    #5

    Всички помним, че имаше десетки пожари в Гърция няколко лета подред. Тази платформа е рисково съоръжение, което никой няма капацитета и знанието да организира по безопасен начин.

  4. "Ограничен руски внос, поради което газопроводите "Северен поток 1" и "Турски поток" ще работят с капацитет"...

  5. Bлaдo
    #3

    ех, ако и ние през последните десетина години си бехме построили нашата част от тоя тръбопровод... - сега щяхме само да се изхилим на изток... Уви - не сме сколасали... .................................... кой премиерстваше тука последните 2 петилетки? (не ще да е бил ... Иван Костов, май ;-))

  6. В краткосрочен план анализът на Комисията показа, че няма риск за сигурността на нашите енергийни доставки в ЕС“, каза Барбара Помпили, френският министър на екологичния преход. Франция заема ротационното председателство на Съвета на ЕС до юли тази година. Симсон също смята, че текущата оценка е, че „ЕС може да преживее тази зима безопасно. В момента газовите потоци от изток на запад продължават, доставките на втечнен природен газ (LNG) за ЕС са се увеличили значително, а прогнозата за времето е благоприятна“. Но ситуацията става по-предизвикателна, тъй като Европа гледа напред към зимата на 2022 г.

  7. Министрите на ЕС се подготвят за бъдеще без руски енергийни доставки
    Европейският съюз обмисля мерки за укрепване на енергийната си сигурност, тъй като все по-строгите санкции срещу Русия и ескалиращото насилие в Украйна породиха опасения относно сигурността на доставките на руски енергийни стоки през следващата зима.
    Б
    локът търси алтернативи на руската енергия и внимателно планира следващата зима, предава европейското издание Euractiv.
    „Нашата ситуация е напрегната“, каза еврокомисарят по енергетиката

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.