Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слабото евро може да изгони инвеститорите от Европа

ЕЦБ действа много по-нерешително от ФЕД, за да пази Италия, Испания, Португалия и Гърция

4 коментара
Слабото евро може да изгони инвеститорите от Европа

Спадът на еврото спрямо долара, който го доближава до изравняване с щатската валута за първи път от 20 години, поставя Европейската централна банка (ЕЦБ) в трудна ситуация, тъй като опциите, с които разполага, са определено болезнени и скъпоструващи за икономиката, посочва Ройтерс в свой анализ.

Да се остави еврото да се обезцени само би подхранило инфлацията, която вече е на рекордно равнище, с риск перспективите за бъдещото ѝ движение да се застопорят много над целевите 2%, определени от ЕЦБ.

Но един опит да се спре спадът на единната валута би означавал по-големи повишения на лихвите, което ще увеличи затрудненията на страните от еврозоната, и без това застрашени от рецесия на фона на недостига на газ, голямото поскъпване на петрола и понижаването на покупателната способност.

Досега ЕЦБ избягваше темата, изтъквайки, че няма никакви цели за валутните курсове, като в същото време уверяваше, че следи движението на валутата. Протоколите от заседанието ѝ по паричната политика през юни, публикувани снощи, показват освен това, че въпросът не е сметнат за особено тревожен от членовете на управителния съвет.

Но пазарните движения оттогава насам станаха прекалено значителни, за да бъдат подценявани.

"Слабото евро подхранва идеята, че ЕЦБ изостава", коментира Дърк Шумахер, директор на макроикономическите проучвания за Европа в корпоративно-инвестиционната банка "Натиксис" (Natixis CIB). Според него едно по-силно евро би намалило инфлацията, която в момента е много висока.

Еврото спадна днес до 1.01 долара, като от началото на годината е изгубило над 10% от стойността си спрямо щатската валута.

Различията с УФР (ФЕД) представляват проблем

Това обезценяване води до увеличаване на цената за вноса, най-вече на енергия и други суровини, търгувани в долари.

Според проучвания, на които ЕЦБ редовно се позовава, спад на валутния курс с 1% води до увеличение от 0.1 пункта на годишната инфлация, като за три години този ефект може да достигне 0.25 пункта.

Сегашните икономически и валутни основни показатели обаче подсказват, че слабостта на еврото може да продължи дълго.

Първо, ЕЦБ и Управлението за федерален резерв на САЩ имат различни стратегии: президентът на американската централна банка Джером Пауъл ясно заяви, че е готов да поеме риска от рецесия, ускорявайки повишаването на лихвите, докато ЕЦБ предпочита да да излезе по-плавно от 10 години свръхгъвкава парична политика.

Наистина, управителният съвет би трябвало да одобри след две седмици първото покачване на лихвите, но лихвата по депозитите се очаква да остане отрицателна до септември, а по-нататъшните решения ще зависят от развитието на икономическата конюнктура. А тя толкова много се влоши от средата на юни, че пазарът вече преразгледа към понижение прогнозите си и вече очаква увеличение на основните лихви на ЕЦБ само със 135 базисни пункта, докато за УФР очакваното повишение е със 180 пункта, след неколкократното покачване на лихвите му.

Тези различия карат инвеститорите да се отдръпнат от Европа и да търсят по-добра възвръщаемост от другата страна на Атлантическия океан, а тази тенденция отслабва еврото.

Зависимостта от руския газ усложнява ситуацията

Друго усложнение е много голямата енергийна зависимост на еврозоната, предимно към руския газ. Това увеличава уязвимостта ѝ към последиците от войната в Украйна, което оказва натиск върху еврото.

Освен това покачването на енергийните разходи на 19-те води до поскъпване на вноса, което се изразява в дефицит по текущите сметки в еврозоната. Ситуацията е необичайна и ако продължи дълго, има опасност да отслаби още повече единната валута.

За да подкрепи еврото, ЕЦБ може да намекне, че ще ускори повишаването на лихвите, което би включило увеличение с 50 базисни пункта през септември и допълнителни покачвания през октомври и декември.

Но тъй като пазарите вече очакват завой в тази посока, институцията ще трябва също така да се съобрази поне отчасти с тона на Управлението за федерален резерв, според което борбата с инфлацията засега има предимство пред всички останали предизвикателства, дори това да доведе до рецесия.

Такова послание със сигурност ще бъде благоприятно за еврото, но е твърде вероятно да предизвика нова вълна масови разпродажби на държавните дългове на т.нар. "периферни" на района страни, което може да доведе до нова криза.

Затова има спешна необходимост да се представи разработваният в момента нов инструмент, чиято цел е да предотврати прекомерното увеличение на доходността по облигациите на най-задлъжнелите страни - Италия, Испания, Португалия и Гърция.

Източник: БТА. Заглавието е на Mediapool.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #4

    А рецесията може да удари самодоволните германци, които след СП1 се вързаха и на СП2, и правеха мизерии и на поляците, и на украинците. Да почакаме да видим дали някой ще поиска отговорност на "желязната" тенекиена Меркел?

  2. mediaman
    #3

    Може да ги изгони-ама няма. руските мастурбанти да ходят да се упражняват по друга тема!

  3. Big Bang
    #2

    Слабо ръководство на ЕС - слабо евро. Безумното печатане на пари без покритие (над 6 000 000 000 000 за последните две години) в съчетание с безумните санкции срещу Русия води до това което наблюдаваме - огромна инфлация , предстояща рецесия и огромна задлъжнялост на повечето страни от ЕС (особено PIGS).

  4. Горскио
    #1

    ЕС може да се поучи от САЩ и да последват примера на Тръмп като въведат мита на китайските стоки (Тръмп въведе 25% нито, което не е и няма изгледи да бъде отненено от Байдън). А след въвеждане на мито, ЕЦБ може спокойно да вдигне процентите си, подобно на Пауъл в Щатите. Друг е въпросът, че ЕС се управлява от пионки на Роотшилд, за когото всяко мито върху китайските стоки е директен удар по джоба (влиянието му в света).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.