Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След акцията срещу Инокентий

0 коментара

Комисията по юридическите въпроси и правата на човека на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа ще внесе изменения в доклада за българския закон за вероизповеданията след акцията на прокуратура и полиция срещу синода на Инокентий на 21 юли.

Докладът, приет на 12 септември м.г., ще бъде разгледан от Постоянната комисия на Асамблеята на 7 септември в Осло. След като бяха информирани от Българско правно дружество за изгонването от храмовете на свещеници, които не признават патриарх Максим, в правната комисия са подготвили изменения на текста с оглед на религиозната свобода в София.

Очаква се след редакцията проекто-резолюцията, която третира религиозните свободи в България след приемането на нов закон, да стане още по-остра.

Миналото лято в София бе изпратен докладчикът на ПАСЕ сенатор Доменико Контестабиле, за да проучи доколко приетият от управляващите нов закон за вероизповеданията гарантира религиозните свободи на гражданите.

След мисията му в България през юни, Комисията по юридическите въпроси одобри проекторезолюция, в която разкритикува текстове от новия закон за вероизповеданията, макар и да отбеляза, че той е важна крачка напред. Проекторезолюцията посочваше, че някои текстове от закона противоречат на Европейската конвенция за правата на човека.

В проекторезолюцията на ПАСЕ още тогава бе отбелязано, че законът предвижда намеса във вътрешните работи на религиозните общности, като очевидно изразява предпочитания към патриарх Максим след разделянето на Българската православна църква.

В критикувания член 10 от закона се посочва, че източното православие е традиционното изповедание в България, а негов изразител е "самоуправляващата се Българска православна църква, която под името Патриаршия е правоприемник на Българската Екзархия и е член на Едната, Свята, Съборна и Апостолска църква. Тя се ръководи от Светия Синод и се представлява от Българския Патриарх, който е и Митрополит Софийски" - т.е. Патриарх Максим.

С ал.2 на чл.15 от закона, в която пише "недопустимо е да съществува повече от едно юридическо лице като вероизповедание с едно и също наименование и седалище" се елиминират претенциите на Софийския митрополит Инокентий - ръководител на алтернативния Свети синод, да се представя за Българска православна църква.

Точно този текст послужи, година след посещението на евронаблюдателя, за издаване на прокурорски постановления, с които полицията изгони свещениците на Инокентий и прехвърли имотите към синода на патриарх Максим. Така църковният спор бе решен не в рамките на самото вероизповедание, а чрез намеса на властите.

Ролята на властите при подобни обстоятелства обаче не е да отстранят причината за споровете чрез премахване на плурализма, а да се стремят да насърчават толерантността между съперничещите групи, смята юридическата комисия на ПАСЕ.

Това е едно от нарушенията на евроконвенцията за човешките права, което ще послужи и за отнасяне на казуса пред Европейския съд в Страсбург.

В проекторезолюцията се посочваше също, че много религиозни общности в България изразяват съжаление заради факта, че на Българската православна църква е отредена специална роля - единствено тя не е задължена да се регистрира като юридическо лица в съда и получава този статут чрез самия закон.

Този закон бе приет, без да бъде изпратен предварително за експертиза в Страсбург. С гласовете на НДСВ, ДПС и БСП в парламента премиерът Симеон Сакскобургготски и президентът Георги Първанов изпълниха обещанията си да легитимират патриарх Максим. ЕС разкритикува закона, но пък Руският патриарх Алексий II похвали президента и премиера.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.