Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След Стената - изключителната трансформация на Източна Европа

0 коментара

Срещата на високо равнище на НАТО в Прага правилно се възприема като повратна точка за организацията, създадена да защитава западните демокрации от грабителския комунизъм на Сталин. Колективната отбрана, която някога държеше на разстояние съветската армия, вече не е необходима. Както каза руският външен министър Игор Иванов пред Таймс днес, след Студената война НАТО е преминало към общата задача да се бори със световния тероризъм и да се съсредоточи върху истинските проблеми на днешния ден като дефиниране на мироподдържащите операции и спасяването на ударени подводници - задачи и проблеми, които вдъхнаха нов живот на съвета НАТО - Русия.

Фокусът върху тази трансформация обаче отклони вниманието от по-забележителното събитие на последното десетилетие: реинтеграцията на двете половини на Европа, разкъсани от изхода от Втората световна война. Западна Европа постигна обединението си и динамично икономическо развитие за разлика от Източна Европа - сивите земи, вехнещи под съветски контрол. Старото понятие за Централна Европа, където култури, раси и религии се смесваха в живописен калейдоскоп, бе разбито. На нейно място една здрава преграда раздели народите от техните съседи и икономиките от техните бази.

Колкото по-дълго траеше това разделение, толкова по-естествено изглеждаше то. Западногерманците рядко се сещаха за бившите си съграждани - повечето бяха по-заинтересовани да посетят Карибския район отколкото Германската демократична република. Когато падна Берлинската стена, започнаха мъчителни дебати: Източноевропейците наистина ли искаха да станат част от Запада? Готови ли са да направят това? Какво ще стане с икономическата неравнопоставеност, социалните сътресения и личните отмъщения след падането на комунизма?

В ретроспекция става ясно, че когато американският президент Роналд Рейгън предизвика руският си колега Михаил Горбачов "да срине стената", той изразяваше стремежите на милиони хора от другата страна. Наред с това става ясно, че настоятелната позиция на Горбачов, че континентът трябва да се стреми към "общ европейски дом" също е била пророческа. Без западната помощ за Изтока разделението никога нямаше да заздравее. А без решимостта на тези, ползващи се с новите си свободи да поемат отговорностите и дисциплината на отворения пазар и демократичната политика, тази част на Европа все още щеше да се свързва с пренебрежителното прилагателно "Източна".

Предизвикателството изглеждаше непреодолимо. Някои страни като Албания и Румъния бяха прекалено бедни, за да поемат нещо различно от груба гангстерска форма на капитализъм. Други страни като Югославия и Чехословакия се разпаднаха, когато възпиращите окови на репресиите бяха премахнати и заспалият национализъм надигна глава. Западният ентусиазъм към Нежната революция или обединението на Германия отстъпи място на цинизъм и разочарование. Войната и бедността за пореден път превърнаха Балканите в синоним на хаос.

Това е причината, поради която Източна Европа протегна ръка към НАТО толкова ентусиазирано. Алиансът предоставя не само гаранции срещу Русия /реална нужда за по-старото поколение/, но и зачитане на демократичните ценности, по-силна законова рамка и най-важното - символично повторно приемане в Запада. По-всеобхватно партньорство би осигурило членството в Европейския съюз, но то щеше да отнеме твърде дълго. На НАТО се гледаше като на единствения бърз маршрут, който бе популярен и постижим.

Първоначално Западът бе изпълнен с колебания. Членството трябваше да бъде спечелено - чрез реформи, модернизиране и ангажимент към демократичните норми. С малки изключения източноевропейците се оказаха на висотата на предизвикателството. Поради това подобаващо е, че повечето от получават покана в Прага, сцена на един достоен опит да се реформира дискредитираната комунистическа система. Втората Пражка пролет далеч не е приключила.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.