Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Следствието отчете бум на тежките престъпления

0 коментара

Нарастване на тежките престъпления през първото полугодие на тази година отчете Националната следствена служба. Ръстът се обяснява с факта, че за първи път от 1994 г. насам има увеличение на новообразуваните следствени дела, заяви и.д. директорът на НСлС Румен Георгиев в своя отчет за първите шест месеца на годината.

На събранието присъстваха главният прокурор Никола Филчев и заместникът му Христо Манчев, шефът на ВКС Иван Григоров, главният секретар на МВР Бойко Борисов и зам.-правосъдният министър Меглена Тачева.

От НСлС се оплакаха, че имат проблем с МВР при получаване на оперативната помощ след образуване на предварителното производство. Георгиев обясни, че липсва и дължимото по закон съдействие от МВР в разследването на следствени дела, които са образувани на основата на водени преди това неуспешни полицейски дознания. Като цяло обаче през първите шест месеца на годината се наблюдавало подобряване на взаимодействието с вътрешното ведомства, каза Георгиев. Той съобщи, че за този период следователите са посетили 2 791 местопрестъпления.

В доклада си и.д. шеф на следствието, отчете, че от 10 г. насам има най-висок процент на приключили следствени дела. Увеличили са се обаче делата, върнати за доразследване, които са 20 на сто от всички приключили дела. 3109 са върнатите дела, като 309 - от съда, а 2807 от прокуратурата. Според и.д. шеф на НСлС ней-тежко е положението в София, където са върнати 1 263 дела. Отличници са следователите в Смолян със само пет върнати дела.

Близо 10 000 са делата в момента, по които обвиняемите лица могат да поискат внасяне на обвинителния им акт в съда, иначе делото се прекратява, обясни още Георгиев. Той уточни, че засега няма бум на подобни адвокатски искания и затова не се наложило да се взимат мерки като прекъсване на отпуските на следователите или увеличаване на работното време.

С 3000 по-малко са приключилите следствия в сравнение с първото полугодие на миналата година. Според Георгиев причината е в последните поправки на Наказателно-процесуалното законодателство, които предвидиха следствието да поема случаи, разследвани според предишната уредба, от МВР.

Намалява и броят на делата, които се пренасят от период в период. През миналата година те са били 39 000, докато през 2003 г. те са 32 755 дела. Проблемът с натрупаните дела е най-сериозен в София, където те са 221.

Лицата, привлечени към наказателна отговорност, са с няколко стотин по-малко, 781 обвиняеми са били задържани в ареста, съобщи Георгиев. За полугодието са оправдани 108 подсъдими, докато през миналата година те са били 86. Според НСлС това се дължи на оправдателните присъди по "банкерските дела".

По думите на Георгиев тази година се очертава като най-тежка във финансово отношение за следствието. Според него това можело да попречи да бъдат заети 79 вакантни места за следователи. По финансови причини тези места можели да бъдат заети едва през следващата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.