Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София поиска Албания да признае българско малцинство

Президентът Илир Мета: Няма да се пречи на никого да се определи като българин

3 коментара
Президентът на Албания Илир Мета посрещна българския заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева

Вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева е поискала от албанския президент Илир Мета да бъде признато българското малцинство в страната, съобщиха от пресцентъра на българското Министерство на външните работи.

"Въпреки резолюцията на Европейския парламент, призоваваща това да стане, в проектозакона на правителството, който предстои да бъде внесен в парламента, българското малцинство не е споменато. Имаме обща история и мислим, че нашето малцинство може да бъде мост между двете ни държави", заявила Захариева пред Мета по време на посещението си в Тирана.

Мета от своя страна обещал да проследи законопроекта в парламента и да съдейства за гъвкаво решение.

"Никой не може да бъде дискредитиран в Албания и да му се пречи да се самоопредели като българин", декларира държавният глава на Албания пред българския външен министър.

Илир Мета разказал, че като тийнейджър се е занимавал с вдигане на тежести и се е възхищавал много на българската школа в този спорт. От своя страна вицепремиерът Екатерина Захариева припомнила, че албанското Възраждане, довело до независимостта на страната, всъщност започва в България със създаването на албански дружества и издаването на вестници на албански език, които са функционирали с подкрепата на българските власти.

Тя заявила още, че българският народ няма да забрави приноса на албанските преселници у нас за икономиката на новоосвободилата се българска държава в началото на миналия век.

"Разчитаме много на вас и оценяваме усилията на България за разширяването на Европейския съюз в Западните Балкани. Искаме да си напишем домашното по най-добрия начин", добавил Илир Мета.

Захариева посочила, че отношенията между България и Албания са отлични, политическият диалог се води на всички нива и държавниците трябва да работят за увеличаване и на икономическите връзки.

"Приоритет на нашето председателство на Съвета на ЕС е разширяването към Западните Балкани и да покажем това не само на думи“, казала Захариева. "Голям шанс за целия регион е, че в рамките на 2 години Съюзът ще бъде председателстван от четири държави, които подкрепят разширяването – Естония, България, Австрия и Румъния", допълнила тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #3
  2. dimitardi100
    #2

    Браво! Българската дипломация се завръща след половин век на Верния Път!

  3. Pilgrim
    #1

    Мого популиско заглавие, едва ли е там заради това искане, което е второстепенно. тя като мисионер обикаля Европата и Балканите, явно много разчитат на нея отвъд Океана, едва ли е била избор на Борисов. Просто една захаросана калинка като комбинация от Плевналиев,Ненчев и Митов.Ами текст на албански ще има ли за подписване? а оригинала сигурно е превод от англоамерикански, ако са го превели и на македонският диалект дано на ББ му се счупи перодръжката. Нищо чудно че няма "коментари" защото става въпрос за свой човек.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.