Осмото издание на най-мащабния форум за технологии, иновации и бизнес предприемачество в Европа Уебит (Webit Festival Europe) събра в София над пет хиляди участници от близо 100 страни от целия свят. Стартът на двудневния форум бе даден във вторник в присъствието на президентите Румен Радев и Росен Плевнелиев, министъра на икономиката Теодор Седларски, кмета на София Йорданка Фандъкова, Пламен Русев, председател на Webit Foundation, както и хиляди предприемачи, мениджъри, представители на държавни институции, стартъпи и експерти от областта на информационните технологии.
"В България има работещ, растящ, успешен и ориентиран към износ сектор на информационните технологии. Условията за развитие на високотехнологичeн бизнес се подобряват. Страната е на челни места в множество класации с топ дестинации за привличане и стартиране на нов бизнес. Скоро беше приета национална стратегия за развитие на Индустрия 4.0 и за дигитализация на българската икономика. Всичко това ще допринесе за налагане на страната като дигитален хъб и ключов регионален център за стартиране на нов бизнес в сектора“, заяви пред форума икономическият министър Теодор Седларски.
Той допълни, че България е дом на една растяща и интересна за целия свят стартъп екосистема и общност. ИТ- секторът е сред най-динамично развиващите се в българската икономика и генерира 4,5% от общата брутна добавена стойност в икономиката ни, а 73.3% от наетите в него са на възраст под 40 години, допълни Седларски.
Президентът Румен Радев си припомни как, започвайки кариерата си на летец-изтребител на самолет от корейската война, е разчитал само на няколко уреда и собствените си очи, но следващите машини са ставали все по-модерни, по-оборудвани и усъвършенствани, за да се стигне до съвременните изтребители с комуникация в реално време и обмен на тактическа обстановка.
Според него обаче така е изникнало по-сериозното предизвикателство – да се управлява информация. "Страшно трудно нещо. Да носиш отговорност за своите решения, базирани на тази информация. Така че, в авиацията, в бойната авиация, давам само пример, ние преживяхме една дълбока трансформация. Но ако погледнем, това се случва в ежедневието с всеки един от нас. Ние вече все по-малко управляваме физически процеси, от сутрин до вечер. Ние, всеки един от нас, всеки миг, управлява някаква информация. С всички мобилни устройства, каквито са около него. Те са част от нас", посочи държавният глава.
"Бумът в цифровите технологии, в индустриите, в това цифрово предприемачество, води след себе си много последствия. Те имат социален, политически, бизнес, ако щете философски характер. Те могат да бъдат колкото полезни, толкова и вредни. Зависи как ще ги развиваме, зависи как ще ги използваме. Защото в резултат на тези технологии цели професии, традиционни, с които сме свикнали, ще изчезнат в най-скоро време", каза още Радев.
"Благодарение на цифровите технологии, днес в рамките на един ден може да се свали правителство. Няма тайни за информацията. И разбира се, големият философски въпрос: "Къде сме ние като човешки същества, в цялата тази дълбока трансформация, която се извършва около нас и в самите нас?"", коментира президентът. Други големи въпроси според него са: Каква част от дейността ще остава за нашия, човешки интелект, каква ще отива за тези нови, развиващи се устройства? Как ще се интегрираме, как ще си взаимодействаме? Какво става с нашите чисто човешки ценности?
"Дали ще има нов поглед върху тези проблеми, аз ще се радвам и съм убеден, че точно тук на този прекрасен форум и то в София, България, са събрани млади лидери, учени, бизнесмени, предприемачи от цял свят и ще се радвам изключително много, ако търсите отговор на тези въпроси. Да гледате повече в бъдещето, ако се обединявате около общите европейски човешки ценности за мир и прогрес, така че тези технологии да служат на нас“, каза още Румен Радев.
Кметът Йорданка Фандъкова представи София като град, който има възможности и ресурси, както и воля да се развива като дигитална столица на новите пазари.
"През последните години предприемаческата екосистема направи съществен прогрес и сега навлиза във фаза, в която стартъпите започват да се радват на устойчива реализация на своите бизнес модели. Междувременно глобални лидери в ИТ-сектора извършват част от развойната си дейност в града", посочи тя.
В рамките на форума с видео обръщения към публиката се включиха и министърът на науката и технологиите на Китай Уан Ганг и вицепрезидентът на Европейската комисия и европейски комисар за енергийния съюз Марош Шефчович.
В рамките на двудневния форум над 300 лектори ще споделят безценен опит от водещите световни компании.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Дигитален хъб още не сме, а само бирен пъб.
Понеже организирам всяка година IT конференция в София, бих искал да попитам къде успяха да поберат над 5000 човека ТехПарк и Sofia Event Center са за по 1000. Над 100 страни в света?! Та вие сте по-силни от CEBIT! И какво издаване на визи е паднало!!! 300 лектора за 2 дни? Явно много зали сте наели. Нашата конференция също за два дни има 30 лектора