Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София вижда проблем в името на училище "Йосип Броз Тито" в Скопие

5 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Ако е проблем по някакъв начин името ""Цар Борис III" , не по-малък проблем е името на гимназия "Йосип Броз Тито" в Скопие. Така служебният външен министър Николай Милков коментира готвения протест от проруската опозиционна партия "Левица" срещу откриването на клуб на гражданско сдружение "Цар Борис III" в Охрид.

"Добре е реакциите да бъдат премерени, да решаваме нещата прагматично съгласно договора за добросъседство между двете държави", посочи Милков.

"Аз не знам защо са всички тези опити отношенията между България и Северна Македония да се разглеждат като игра с нулев залог. Това не е футболен мач, в който един печели, а друг губи. Дипломацията е по-сложна от футболен мач и при нея може да има две печеливши страни, каквато е целта. Може, обаче, да има и две губещи страни. Това са нещата, които трябва да се осмислят от всички тези, които говорят и се изказват".

Протест на "Левица"

Партията "Левица" смята цар Борис за "фашистки държавник, слуга на Хитлер и борец против македонизма".

От "Левица" призоваваха "цялата здравомислеща общественост на протест срещу сриването на конституционния и държавен ред на Република (Северна) Македония и против разпалването на национална омраза".

"Левица" се опитва и да организира нов референдум, който по същество е срещу поетите ангажименти от управляващите в Скопие, които трябва да отворят вратата на страната към ЕС.

Сред тях е и вкарването на българите в конституцията, което за момента не се случва най-вече заради съпротивата на най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ.

Партията има двама народни представители и често призовава и за присъединяване на страната към евроазиатския съюз, а не към ЕС. По време на публични форуми, шествия и протести симпатизантите и членовете на партията често развяват руски знамена.

Председателят на еврейската общност в страната Пепо Леви съобщи от своя страна, че ще внесе жалба в прокуратурата за името на българския културен център, а от партия "Левица" заявиха, че ще искат забрана на сдружението.

Комисия ще преценява имената на фондации и сдружения

Министърът на правосъдието обяви сформирането на комисия към правителството, която ще дава становище по отношение на имената, които фондации и сдружения избират, а президентът Стево Пендаровски каза, че решение е не комисия, която ще дава само препоръки, а промяна в закона, в който да има регистър на имена, които не могат да се ползват от сдружения и фондации, съобщи БТА.

В сряда в сградата на правителството в Скопие се състоя първото заседание на консултативния съвет, който трябва да излиза с позиция относно използването на имената на исторически и други известни личности от сдружения и други юридически лица.

Този орган ще има съвещателни функции и ще дава мнение относно характера на историческите личности, начина, по който да се сформират сдруженията с цел избягване на злоупотребата с имена на определени личности, които имат негативен контекст през различните епохи.

"И опозицията да поеме отговорност"

На този фон зам.-посланикът на ЕС в Скопие Джулиан Васало коментира, че опозицията трябва да поеме отговорност, ако иска страната да продължи по европейския си път.

По думите му промяната на конституцията е суверенно решение, но Република Северна Македония е поела ангажимент българите да бъдат вписани в основния закон, а страната вече има добри резултати по отношение на други общности.

Според него Република Северна Македония не трябва да чака процеса на скрининг да приключи, за да работи по изпълнението на програмата за реформи.

"Не бих спекулирал с дати кога Северна Македония ще стане част от ЕС, това ще зависи от степента на реформи и готовността на страната, но ако има воля членство, през 2030 г. би могло да бъде реална възможност", каза Васало.

По-рано тази седмица пък македонският президент Стево Пендаровски коментира, че няма намерение да обсъжда с България въпроси, свързани с историята и миналото.

"Първоначалните предложения на София за нашето присъединяваме към ЕС включваха онези небивалици като искането за езика, за нашия етнически произход, за периода 1941-1945 за окупацията, за администрацията и т.н. За тези въпроси аз нямам никакво намерение да си губя времето и да пътувам до София или пък да каня Радев при нас - за да преговаряме дали през 1941 г. те са били окупатори или администратори", каза Пендаровски, цитиран от БГНЕС.

"За това искам да преговарям. За всичко останало аз не съм получил мандат през 2019г. - да връщам родината си в 19-ти век, да говоря за Цар Самуил, за 10-ти, за 11-ти век", посочи Стево Пендаровски.

Освен промените в конституцията Скопие се съгласи да работи за напредък в решаването на историческите спорове и прекратяване на говора на омразата.

Подобни мерки бяха заложени още в договора за добросъседство между двете страни от 2017 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #5

    Очевидно руската куха лейка Магда некояси по долу освен че е с пълен с бесове руски чип е и твърде необразована след като сравнява Борис с Тито който е избил над 1 милион граждани на Югославия докато е укрепвал диктатурата си под насърчителния поглед на Сталин...

  2. Велислав
    #4

    Странно е в какви глупави, нелепи, кухи спорове набутват руските служби двете държави. Вместо да говорят и да спорят на бизнес теми, транспортни и куртурни теми, двете държави са докарани в безлунна нощ в селските гробища и някой следи ровенето в гробовете да не спира нито за миг, като следи внимателно наближаването на изгрева, за да прати и двете държави да спинкат, докато грее слънцето. И отново марш на гробището, щом излязат вампирите и таласъмите и затанцуват казачок на луна.

  3. Milanova Magda
    #3

    Да ме прощава авторът, но разликата между Тито и Борис 3-ти е огромна! В полза на Тито!

  4. roser
    #2

    Промитите югозападни мозъчета ще се превърнат в нещо като Турция - 40 години пародия на преговори за влизане в ЕС. Много ми е интересно как ще коментират фактът, че в античната история на цивилизованите държави, няма такава фигура Александър Македонски. Има Александър Велики. Само те си го наричат Македонски и на това се основава цялата им претенция за национална идентичност. По същата логика утре ние може да обявим създаването на държава Охрид заради Климент Охридски. Или Хилендарска република заради Паисий Хилендарски. Аман от тая путинофилска пропаганда, промиваща и без това ошлайфаните им мозъчета...

  5. Мунчо Велики
    #1

    Когато през април 1941 година българската армия влиза в Македония, тя заварва там такава нищета и мизерия, че българското правителство решава да отпусне 35 милиарда златни лева, които днес се равняват сигурно на 350 милиарда евро. Защо българските историци мълчат по този въпрос? Или не смеят да признаят, каква богата държава е била България, преди 9-ти септември 1944 година.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.