Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страсти в Скопие заради македонския език. Откога съществува?

39 коментара
Сн. БГНЕС, архив

Учени от МАНУ, Филологическия факултет "Блаже Конески" към Университета "Св. Кирил и Методий" в Скопие, Института за македонски език, Институтите за македонска литература и фолклор и Департамента по македонски език и литература в университета в Щип поискаха правителството в Република Северна Македония незабавно да оттегли изпратената в Брюксел едностранна декларация за македонския език, "защото тя не зачита установените научни познания и установените факти за македонската езикова, литературна и като цяло културна идентичност, зад които стои не само отечествената и чуждестранната македонистика, но и съвременната световна славистика, езикознание, литературознание и историография".

В писмо до обществеността представители на тези институции твърдят, че декларацията противоречи на парламентарната резолюция за преговорите с България.

Диалектното разпространение на македонския език преминава и извън държавните граници на нашата родина и е научно некоректно в декларацията да се твърди, че приемствеността на македонския език "се основава на специфичното развитие на диалектите, които са в неговата основа и са били разпространени на територията на днешна Република Северна Македония", се казва в писмото, цитирано от БТА.

Според авторите му езикът е съществувал много преди кодифицирането му през 1945 г.

"Историята на македонската писменост започва със старославянския език и Кирило-Методиевия период, като трябва да се има предвид, че старославянското, Кирило-Методиевото и църковнославянското наследство са съществена част от културното наследство на всички славянски народи, включително македонския народ. Македонският език постига своята приемственост непрекъснато, както свидетелстват църковнославянската, апокрифната и народната литература и като цяло литературната и художествена традиция, а това не е обхванато от тази декларация", пишат авторите, като призовават президента на държавата Стево Пендаровски и парламента на Република Северна Македония да застанат "в защита на македонския език и литература, македонистиката и държавните интереси и да използват всички налични механизми това срамно изявление да бъде оттеглено, защото атакува политически македонските основи, зад които стои науката".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Rolo Tomassi
    #39

    Към коментар #17:

    Признавам, че документът е интерсен като съдържание.
    Но трябва да се има впредвид (което е важно) по кое време е писан (1971 г.)
    В контекста на тогавашната гео-политическа обстановка е нормално обективността да е изместена в посока неодобрение на иредентизъм от страна на сателитни републики на СССР (каквато е НРБ тогава).
    По това време политиката поддържана от СФРЮ има съвсем друга линия (прозападна) и е естествено американците да тълкуват "Македонският синдром" по този начин.
    Може

  2. Коментарът е изтрит в 05:59 на 22 юли 2022 от автора.
    #38
  3. Коментарът е изтрит в 05:55 на 22 юли 2022 от автора.
    #37
  4. Коментарът е изтрит в 05:54 на 22 юли 2022 от автора.
    #36
  5. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #35
  6. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #34
  7. milan
    #33
    Отговор на коментар #32

    На Спаска съпругът й е сърбин, надъхан в омраза към всичко българско. Тя нямаше да има тази съдба, ако Белград не диктуваше антибългарската истерия, а скопские сърбомани не я прилагаха с още по-голяма омраза към всички, които дразнеха да се определят като българи в РСМ.Спаска Митрова е жертва на сръбскоруската пропаганда в РСМ и на македонизма, и титовизма в тази жалка държавица край Охрид. Той е прикрит, като "битов". "Македонците", избити в Голи Оток, са българи. Има много документи, които доказват това. Ще трябва, да отворите досиетата на УДБА и да ги покажете на света.

  8. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #32
  9. milan
    #31
    Отговор на коментар #29

    Не си никакъв македонец, а руски трол.

  10. milan
    #30
    Отговор на коментар #29

    Какво ще кажеш за Спаска Митрова? Да не ти напомням, за избитите в Голи Оток, стотици невинни, само защото са се определили, като българи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.