Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софиянци са внесли повече от 81 млн. лв. местни данъци за месец и половина

До края на април важи 5% отстъпка за данък сгради и МПС

1 коментар
Софиянци са внесли повече от 81 млн. лв. местни данъци за месец и половина

Столичните граждани са внесли местни данъци на стойност над 81 млн. лв. в бюджета на София от началото на януари до средата на февруари, съобщиха от Столичната община.

От столична дирекция "Общински приходи" уточниха, че за същия период миналата година са били събрани повече от 74 млн. лв. данъци.

До 30 април собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства (МПС) могат да платят годишните си данъци с 5% отстъпка, ако цялата сума се внесе наведнъж, поясняват от Столична община. До края на април е и крайният срок за първата вноска на такса битови отпадъци.

Ако данъците се плащат на части, има различни срокове. Данък недвижими имоти и данък МПС се плащат на две вноски: първата е до 30 юни, а втората до 31 октомври. Такса битови отпадъци пък се плаща на четири вноски през два месеца: 30 април, 30 юни, 30 септември и 30 ноември.

Гражданите могат да плащат бързо и лесно през интернет страницата на Столичната община. Освен с ПИН код, издаден от общината, или ПИК, издаден от НАП, физическите лица могат да влизат в системата и с електронен подпис, поясняват от общината.

Друга възможност за плащане е по банков път, чрез финансови посредници или в един от 22-те данъчни отдела на Столичната община, независимо от адреса на имота или на задълженото лице.

Разпращането на данъчните съобщения за София вече е стартирало и ще продължи до края на февруари. По същото време ще бъдат изпратени и електронните писма на повече от 25 хил. софиянци, заявили, че искат да получават съобщенията по имейл.

В съобщенията е изчислен размерът на данък сгради и такса смет, които собственикът дължи за имотите си на територията на Столична община.

На отделен ред е информацията при наличие на стари задължения. По закон при плащане на местни данъци и такси постъпилите средства покриват задълженията по реда на тяхното възникване. Така че, ако имате забравен данък за минали години, при плащане сега ще се погасят първо старите дългове, а не този за 2024 г. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Съдиев
    #1

    БАЛКАН! Над 90% от планината, на която е кръстен полуострова ни е в България. БАЛКАНСКИ ПОЛУОСТРОВ е известно име в целия авят. По различни причини ние българите наричаме тази величествена планина "Стара планина", "Хемус" и само някъде Балкан ("Балканът пее хайдушки песни"). Страна от ЕС настоя името да й е "Нидерландия", вместо "Холандия". Считам, че страната ни ще има различни ползи (за краткост не ги изброявам), ако Народното Събрание и отговорните институции афишират и официално приемат названието "планина БАЛКАН". Моля за подкрепа и реклама на предложението!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.