Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сомалия e следващата стъпка от антитерористичната кампания

0 коментара

Операцията в Афганистан ще осигури работа на американските и британските войски още известно време. За ужас на Вашингтон Осама бин Ладен се оказа много по-добър в бягството, отколкото в разработването на стратегии, а освен това след като в Кабул беше назначено ново временно правителство, преследването на талибани и членове на терористичната организация Ал-Каида стана много по-сложно, отколкото беше при управлението на талибаните. След падането на техния режим военните действия в градовете Кандахар, Херат или Мазари-Шариф стават невъзможни от политическа гледна точка, макар да е ясно, че местните управници нямат намерения да предадат укриващите се там бивши лидери на талибаните.

По този начин урокът, който САЩ искаха да внушат на други потиснически режими - че хората, укриващи терористи, ще понесат тежки последици, може да не бъде възприет правилно. Затова следващият етап от войната срещу тероризма не трябва да бъде забавян, защото ефектът от кампанията в Афганистан може да бъде притъпен. Хенри Кисинджър писа миналата седмица, че САЩ не трябва да създават впечатлението, че реагират срещу най-нищожните и отдалечени заплахи, а не се занимават с държави, които явно поддържат терористи.

Това впечатление лесно ще бъде подсилено, в случай че Сомалия, която повече от десетилетие е раздирана от вътрешни конфликти, се превърне в арена на следващата военна операция на американската армия. Нищо не може да бъде "по-маргинално" от Сомалия. В този случай ще изглежда, че САЩ искат да "предприемат нещо", но се колебаят да атакуват големи държави, подкрепящи тероризма, като Сирия и Ирак. Все пак анархията в Сомалия и подходящото ѝ географско разположение превръщат страната в удобно място за прегрупиране на членовете на Ал Каида, които вероятно ще получат подкрепата на местните ислямисти от групировката Итихад ал Исламия.

Подобно прегрупиране на Ал Каида не може да бъде предотвратено с дипломатически средства, тъй като в Сомалия няма официално призната власт. Преходното правителство на президента Абдикасим Салад Хасан, обвинявано от САЩ, че осигурява убежище на терористи, контролира само части от столицата Могадишу.

Американската армия не може да си позволи да се повтори ситуацията от времето на операция "Връщане на надеждата". Хуманитарната операция на ООН завърши пагубно през 1993 г. със смъртта на 18 американски морски пехотинци, чиито голи тела бяха влачени из столицата Могадишу. И сега, както навремето, местните бунтовнически лидери се противопоставят на управляващите и се надяват военната операция на САЩ да им помогне да вземат властта, както направи Северният съюз в Афганистан. Сега, както и навремето, Америка рискува да бъде намесена във вътрешните конфликти на страната, трудно разбираеми за която и да е външна сила. Сега обаче, за разлика от тогава, съседните на Сомалия държави - Етиопия и дори Судан, са готови да сътрудничат на САЩ и са убедени, че режимът в страната е упадъчен.

Ако Вашингтон реши, че няма друг изход освен да нападне Сомалия, операцията трябва да бъда кратка, добре обмислена и стратегически продуктивна. Дори ако решат да се ползват от подкрепата на местни бойци и на етиопски войски, американците трябва да се придържат стриктно към антитерористични военни операции и да не позволяват да бъдат замесени в безкрайните граждански войни в държавата. Целта на евентуалната операция в Сомалия трябва да бъде само една - да се попречи на Ал-Каида да извършва дейността си необезпокоявано на територията на страната.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.