Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спешни медици на протест заради парите за първа линия

12 коментара
Спешни медици на протест заради парите за първа линия

Работещи в Центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП) от няколко града в страната излязоха във вторник на протест пред Министерството на здравеопазването срещу новата методика, по която ще им плащат бонуси за работа на първа линия срещу Covid-19. Недоволството си изразиха и техни колеги по места в страната с протестни плакати по линейките. Недоволството на спешните медици се надигна преди две седмици заради забавените им бонуси за месец юни и новият начин, по който вече ще се изплащат парите за първа линия.

Досега всички екипи с досег до Covid-болни или такива със симптоми получаваха в края на месеца по 1000 лв. над заплатата. По новата методика бонусите ще се плащат ако медиците са имали контакт с поне един доказано заразен в месеца. А размерът на сумата ще зависи от отработените часове дежурства през месеца. 1000 лв. ще взимат само хората с пълен график от 140 часа. Ако са имали по-малко смени, спешните медици, ще получават по малко (подробности вижте ТУК).

Исканията

Спешните медици смятат, че са ощетени и казват, че новата методика не е била обсъждана с тях или синдикатите, а е спусната еднолично и изненадващо от МЗ. Според тях тя не отразява спецификата на работа в Спешна помощ, тъй като екипите често са в контакт със заразени, които обаче не са официално диагностицирани. Организаторите на протеста от синдикат "Защита" настояват да се върне стария ред, по който се изплащат 1000 лева на всички медици, работещи с Covid-пациенти. Освен това искат да бъде върната първа категория труд за работещите в спешна помощ, както и 40% ръст на заплатите след пандемията.

От министерството пък твърдят, че новата методика цели по-справедливо заплащане. Подобен подход беше възприет и за бонусите за първа линия в болниците, но там по промяната беше постигната договорка с Лекарския съюз. Докато работещите в Спешна помощ останаха неприятно изненадани. Първоначално по методиката имаше неразбиране в центровете, тъй като медиците смятаха, че трябва да описват контактите със заразени по минути, което допълнително внесе напрежение в системата. В резултат заетите в Спешна помощ казват, че посрещат новата Covid-вълна силно демотивирани.

Кой организира и подкрепя протеста?

Сред организациите, представляващите работещите в Спешна помощ, има известни разногласия относно формата на протест и исканията, но редовите работещи в Спешна помощ са единодушни, че новият начин на плащане не ги устройва.

Националната асоциация на работещите в спешната помощ (НАРСМП) първоначално се обяви срещу методиката, но след разговори с МЗ и уточняване на някои спорни моменти по нея, прие новия начин на плащане като справедлив и призова колегите си да не протестират. Нейният председател д-р Десислава Кателиева дори определи насроченият протест като политически. Страстите обаче не се успокоиха, тъй като срещу промяната в заплащането има масово недоволство сред работещите.

Протестът пред МЗ е организиран от синдиката "Защита" и се подкрепя от КНСБ и КТ "Подкрепа". Преди ден подкрепа за спешните медици изрази и Синдикатът на българските медицински специалисти с лидер Мая Илиева, който обаче отказва да застане редом до "казионните" синдикати.

Разнопосочни послания дойдоха и по време на самия протест. Част от протестиращите пред МЗ поискаха оставката на служебния здравен министър Стойчо Кацаров и скандираха обиди по негов адрес. По-късно протестното шествие се отправи към президентството, но част от медиците от КНСБ се отказаха да участват в него, тъй като не желаят протестът да се политизира.

От синдикат "Защита" пък отрекоха протестът да е политически.

МЗ: Парите за юни са платени, методиката цели справедливост

Преди ден здравното министерство излезе с уточнения относно новия начин на плащане и увери, че парите няма да зависят от броя на заразените пациенти, с които екипите са имали контакт, нито от времето прекарано с тях. Достатъчно е медиците да са били в контакт дори с един доказано заразен в месеца, за да получат бонус за работа на първа линия. А самото заплащане ще зависи от общия брой отработени часове в месеца, като при пълен график от 144 часа ще взимат 1000 лева. Според МЗ този подход цели по-справедливо разпределяне на възнагражденията.

Във вторник от МЗ уточниха, че допълнителните възнаграждения ще се изплащат в срока на извънредната епидемична обстановка, както е предвидено в закона и ще се плаща на всички лекари, сестри, санитари, шофьори и медицински работници, които обслужват болни с коронавирус.

Освен това от МЗ посочват, че парите за месец юни са преведени преди седмица на второстепенните разпоредители с бюджет – Центровете за спешна медицинска помощ.

Относно това докога ще бъдат изплащани другите добавки от 600 лева месечно за лекари, 360 лева за сестри и 120 лева за санитари от МЗ казаха, че в Закона за бюджета на НЗОК за 2021 година е предвидено сумите да бъдат изплащани през цялата 2021 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. NinaKostova
    #12
    Отговор на коментар #5

    Точно така, оказва се, че работещите в COVID отделения дори вземат по-малко то 11ст. на минута. Ами ако те тръгнат да стачкуват? Няма да е зле хората да си направят елементарни сметки преди да изразяват мнение.

  2. NinaKostova
    #11
    Отговор на коментар #8

    Лекарите в COVID отделения вземат около 6лв. на час, дори и по-малко с извънредния труд (разделете 1000лв на работните часове за месец). Не виждам защо на спешната помощ да се дават 1000лв, при условие, че не са пълен месец в тази среда.

  3. NinaKostova
    #10

    Лекар, работещ в COVID отделение взема 1000лв на месец добавка. Тази сума, разделена на средно 168 работни часа на месец (законно изискуемите часове на пълен работен ден), прави 5,95лв. на час. Това, което се дава на спешните медици е 11ст. на минута работа с covid болен, което прави 6,60лв на час. Значи спешните медици протестират, защото искат да вземат повече пари от своите колеги, които работят само с covid болни? Моите уважения към работещите в спешна помощ, но те може и да не видят covid болен този месец, но си искат 1000-те лева - точно толкова, колкото вземат техните колеги за цял месец работа в скафандър и опасна среда?

  4. полк. Дрангов
    #9

    Оставка на злобния фелдшер Стойчо Мерзавцев!

  5. ivand
    #8

    Винаги когато дойдат Бсп, Дс на власт почват проблемите на държава и народ. Увеличение цените на консумативи, инфлация, цените на стоките и тн, а сега хората стачкуват с основание. Но е така и така ще бъде когато част от българския избирател повярва на кагабееца президента Радев Решетников, които раздели обществото и сееше омраза сред него. Човека допуснал най много гафове като президент.

  6. Milen Mitrev
    #7

    Отсега е ясно, щом се протестира И за този финансов стимул, цифрите със заразени и вкарани в болниците ще се увеличава драстично без значение дали човек има действителна нужда! Всичко е част от спектакъла, който се разиграва от март, 2020г. Нека се направи експеримент и тези 1000 лева да отидат за лечението на пострадалите от фъксините и да видим как ще се движат бройките по болниците. И друго нещо доста подозрително се случи при месеци наред с по 50 положителни проби на ден, от които едва ли повече от 5-10 души са за болница. Подозрителното е, че настанените с корона не паднаха дори и преди новата вълна под 700. Какво излиза? Че лекуват по 2-3 месеца едни и същи хора, я не на нас тия!

  7. Селска десница
    #6
    Отговор на коментар #1

    Служебното правителство се справя доста добре с малки изключения - едно от тях е зам.-министър Стойчо Кацаров - част от здравния екип по времето на режима на Иван Костов с министър Илко Семерджиев и началник на кабинет Деница Сачева, девойка само на 26 години!

  8. Guest787
    #5

    Да се ваксинират. Нали ваксините са 94% успешни. Един обслужен заразен на месец 1000лв. Какво да кажат колегите им които работят ежедневно в ковид отделенията. И на тях 1000лв на месечно.

  9. QMTIKVA
    #4

    Ако не са доволни да напускат. Лекарите тук са като наемните войници, винаги могат да дезертират щом са страхливи и се бият за пари, а не за кауза. Доста хора сами с личните си автомобили се самозакарваха до болницата, защото тези екипи просто отсъстваха от картината. Бива ли да превозят един болен с китайския вирус и след него 40 минути да дезинфектират линейката ... Що за слабаци. Да напускат според мен, щом им е тежичко, сигурен съм, че спокойно могат да станат тираджии и да не им е тежко битието.

  10. Dim
    #3

    Какви протести, какви 1000 лева?! "Джипката" вече не в движение. На трупчета е. Няма КОЙ да "дава"! Аз трябва да РАБОТЯ за да си получа заплатата. Ако се налага извънредно ми се заплаща съгласно КТ. Професията ми не е по-малко рискова и отговорна от тая на здравните работници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.