Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Споразумение за Ирак в ООН все още е възможно

0 коментара

Одобрението на Съвета за сигурност на ООН за многонационални сили в Ирак под американско командване изглежда е достижимо за администрацията на Буш, но остава да се уредят подробностите около политическото уреждане в Багдад, заявиха вчера дипломати и американски правителствени служители.

Макар че редица правителства искат Белия дом да даде повече власт, и то по-скоро, на ООН и на иракските власти, те не желаят да се повторят ожесточените битки преди войната, които биха могли да доведат до безизходица или вето на американската проектолезолция.

Има и по-важно опасение - че дори ако администрацията успее, резултатът няма да осигури войските, цивилните експерти и финансовия принос, към които се стреми президентът Буш, за да подсили операцията по възстановяването на Ирак и да облекчи бремето за американските войски и данъкоплатци.

"Има опасения, че резултатът няма да донесе бързи дивиденти", заяви американски правителствен представител, запознат с преговорите с Пакистан, Индия и Турция, които отказаха да участват с войски без мандат от ООН. Според него "тези страни са подложени на невероятен натиск, за да се отзоват".

Съветничката на президента за националната сигурност Кондълиза Райс заяви по телевизия Ей Би Си, че успешна резолюция на ООН ще осигури ограничен брой войски и ще минат месеци, преди те да пристигнат.

Докато Великобритания, Франция и Германия се канят да изгладят противоречията в позициите си на среща в Берлин в края на седмицата, американски представители усилено работят върху формулировката на текста, който ще бъде внесен в Съвета за сигурност.

Няколко европейски дипломати заявиха, че вето е малко вероятно, въпреки острите думи, които размениха през последните дни френският външен министър Доминик дьо Вилпен и държавният секретар Колин Пауъл. Американски и европейски служители продължават да са на различно мнение за обхвата и сроковете на окупацията, но биха предпочели намирането на общ знаменател, за да си спестят нови проблеми.

Има опасност, че подобно решение само ще забави конфронтацията, а съперниците ще продължат и занапред пререканията как трябва да се управлява Ирак. Както се изрази европейски дипломат: "Какъв е смисълът да се приеме резолюция и след това да не стане нищо?"

Представители на администрацията работят върху нова формулировка на проекторюзолюцията, която някои страни от Съвета за сигурност намериха за незадоволителна, особено Германия и постоянните членове с право на вето Франция и Русия. Критиците смятат, че ролята на временната власт, оглавена от Пол Бремър, трябва да се свие в полза на по-силна позиция за ООН и 25-членния иракски Преходен управляващ съвет, в който доминират бивши емигранти и водачи на кюрдите от северен Ирак.

Но според американските представители сроковете за предаване на властта, предложени от Дьо Вилпен, са нереалистични. Освен това според тях бързото предаване на цялата власт на непроверения иракски съвет ще застраши следовенната операция.

"Иракчаните трябва да бъдат отговарят за сроковете и за дефинирането на техния суверенитет съвместно с Бремър и с представителя на генералния секретар на ООН", заяви снощи високопоставен представител на администрацията.

Американските служители очакват въпреки всичко резолюцията на ООН да донесе полза, дори ако не успее веднага да привлече цялата международна общност. Според тях тя ще укрепи позицията им за преговори с потенциалните донори на войски и ще отвори вратите за международните финансови институции.

Правителството на Пакистан, чийто президент Первез Мушараф ще обсъди въпроса с президента на САЩ Джордж Буш следващата седмица в Ню Йорк, и лидерите на няколко други ключови страни, са поискали ясен мандат от ООН и уверения в благоразположението на иракчаните. Като посочват вътрешната опозиция срещу окупацията, те изразяват опасения за сигурността за своите сили.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан дискретно лансира идеята за бързо създаване на временно правителство със суверенна власт, което да улесни потенциалните желаещи да участват в многонационални сили.

Висши дипломати от ООН заявиха миналата седмица, че трайно решение на Съвета за сигурност ще изисква съгласие на САЩ да отстъпят по-голяма власт на иракския управляващ съвет.

Ахмед Чалаби, фаворитът на Пентагона, който заема ротационното председателство на съвета този месец, поиска разрешение да говори пред Общото събрание на ООН .

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.