Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според Борисов членството ни в еврозоната е застраховка срещу втора КТБ

Премиерът обеща "пълна прозрачност при горивата - дете с пояс да влезе, го виждаме"

18 коментара
Според Борисов членството ни в еврозоната е застраховка срещу втора КТБ

Дисциплинирането на банковата система е сред най-важните ефекти за България от влизането в еврозоната, заяви премиерът Бойко Борисов по време на традиционната годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от в. "Капитал".

"Защо е важна темата за еврото? Критиците казват, че щели да се вдигнат цените, но държавите, към които се стремим - всички те са с въведено евро. Аз бих задал контравъпрос - кои се плашат от въвеждането на еврото и защо? – Защото в Банковия съюз нито централните банки, нито банките в съответната държава могат да си позволяват волности. Защо ни е страх тогава да дисциплинираме този сектор? Той е толкова важен за всеки един от нас. Целта е, ако някой собственик на банка я доведе до фалит, не данъкоплатците да платят и хората да си изгубят парите, а той да понесе своята отговорност и той да я платят", каза Борисов.

Премиерът пропусна да отбележи политическите фактори, без които нямаше да е възможен нито възходът на КТБ, помпана с държавни пари включително при предходни мандати на Борисов, нито пък източването на банката под носа на властта.

Сред предимствата от въвеждането на еврото Борисов изтъкна по-ниските лихви по кредитите, стабилната банкова система и това, че при финансова криза има кой да помогне на съответната държава. "Но важното е да дисциплинираме банковия сектор, да не се случва това, което се случи с КТБ. Това няма как да се случи, когато България е в този клуб", допълни още премиерът. 

Магистрала "Хемус" - река, по която ще потекат инвестиции
 
Борисов каза още, че магистрала "Хемус" ще се превърне в река, по която ще потекат инвестициите в Северна България. "Полагаме огромни усилия с "Хемус". Където са "Тракия", "Марица", "Струма", заводите никнат като гъби. В края на март ще започнем поне още три лота по "Хемус". Това ще е реката, по която ще потекат инвестициите в Северна България", каза той.
 
В края на миналата година правителството отпусна 1.35 млрд. лв. за изграждането на 134 км от магистрала "Хемус", като за проекта не беше обявена обществена поръчка, а изграждането беше поверено на държавното дружество "Автомагистрали". Това предизвика критиките на БСП, които обявиха, че държавното дружество няма необходимия капацитет  и ще прехвърли работата на подизпълнители.

Борисов припомни и посещението си в два завода в Димитровград миналата седмица - на "Язаки" и "Варок". "Единият завод произвежда цялото окабеляване за "Мерцедес". Не съм питал за статистика, но по мое мнение близо 70% от работниците бяха роми - работят на най-съвременни машини. 1040 лв. е минималната работна заплата там. А от другата страна на магистралата е заводът за фарове", каза Борисов.

 
"Една пушчица нямат, едно патронче не могат да изстрелят"
 
"От една година се занимаваме само с изтребители, а не се занимаваме с доходи и с това, което ще гарантира на хората по-добър просперитет", коментира още Борисов.
 
По думите му "по-прозрачна процедура от това да вкараш решението за самолетите да се вземе от НС няма".
 
Той не пропусна да разкритикува и БСП, които "десетилетия наред лъгаха хората, че ще купуват самолети", но вместо това "напълнихме военновъздушните сили с транспортна техника" за милиарди. "И нямат вътре една пушчица. Едно патрочне не могат да изстрелят. Само за бягане - техника да се изнесе генералният щаб и всички управляващи бързо при война. Нито една съпротивителна единица. И те ни дават оценка", каза премиерът. 
 
"Дете с пояс да влезе, го виждаме"
 
По думите му до месец - месец и половина ще има видими резултати по отношение на изсветляване на сектора на горивата, аналогични на тези при цигарите и алкохола.

"Сега и в горивата правим едни неща и ви гарантирам, че резултатите ще бъдат същите като при цигарите – драстични", каза Борисов. Той посочи, че ще има видеонаблюдение за сектора на горивата за големи, малки и средни фирми. “Такова видеонаблюдение - на всеки кран, дете с пояс да влезе, го виждаме във водата - дали е в Дунав или в Черно море“, допълни той.

Нашите показатели са едни от малкото в Европа, които показват дисциплина и това се отчита, каза премиерът.

Данъчните приходи през 2018 г. спрямо 2014 г. са с 50 на сто повече, което показва добра работа на системите и прозрачност, а външният ни дълг тази година ще достигне 18.6 на сто и ще ни нареди сред държавите с най-нисък дълг в Европа, каза още министър-председателят. Средната заплата се е покачила с 47.5% спрямо 2014 г., а БВП - с 39%.

Борисов допълни, че има ръст на инвестициите и те са в реалната икономика, а износът на България за Германия за първи път е по-голям от вноса.  

Иван Кръстев: Брекзит неутрализира говоренето за излизане от ЕС

Преди Борисов анализ на политическата ситуация в Европа направи известният български политолог Иван Кръстев.

Заради политическата поляризация в Европа, Брекзит и протестната активност в много страни най-вероятно избирателната активност на предстоящите евроизбори ще е по-висока от обичайната, но не и огромна, както очакват някои анализатори, смята Кръстев. По думите му няма пряка връзка между нивата на политически протести и избирателната активност.

Кръстев смята, че по традиция националните проблеми ще са по-дискутирана тема в предизборната кампания, отколкото общоевропейските въпроси.

По думите на политолога Брекзит е неутрализирал политическото говорене за излизане от ЕС. "В момента няма голяма популистка партия, която да призовава дадена държава да излезе от ЕС или еврото. Това важи и за Льо Пен, и за Салвини", каза Кръстев.

Неговото очакване е, че след евроизборите най-големите европейски партии - ЕНП и ПЕС, ще имат общо под 50% от местата в Европарламента, поради което проевропейското мнозинство ще включва либералите и част от "Зелените". Въпреки че популистките партии няма да са водещи, тяхното влияние ще бъде много по-голямо в европейската политика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivan Mitev
    #18

    Еврозоната е с фатална грешка да няма защита срещу щети от работата на Европейската централна банка (ЕЦБ). Заради неправилността – колкото повече държавите от еврозоната работят за икономически растеж, толкова повече са възникналите щети от работата на ЕЦБ. Правителствата в еврозоната са с подсигуряван провал. При създадените условията, в еврозоната е невъзможно устойчиво подобрение на жизненото равнище. Устойчивият държавен просперитет в еврозоната е възможен само при въведена защита срещу щети от работата на ЕЦБ.

  2. Александър Павлов
    #17

    Де факто с валутния борд ние сме в еврозона ! Но ако станем членове ще плащаме рано или късно разхищенията на гърци италианци испанци...добре вижте кои държави не щат и да помислят да са там и истината излиза ! Франция и Германия със съюза който подписаха помежду си казаха - май-ната му на ЕС !!! Но тук за тоя съюз не се казва нищо !

  3. Entdecken
    #16

    КТБ е планирана пирамида - както всички разбира се - но с участието на държавата. Първо при Станишев започва пълненето и с депозити на големи предприятия от енергетиката - като етествено това става срещу съответните комисионни. След това Борисов продължава традицията като междувреметто БНБ се опитва са приложи схема за извеждане на държавните предприятия от там с темп от около 25% годишнж - но това не проработва. Накрая знаем какво стана ... А сега Борисов най нахално ни обяснява как трябвало да влезем в еврозоната за да се предпазим след като за това се говори поне от 10 години но той се услушваше ...

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #15
  5. ARROGANT
    #14

    Сривът на КТБ беше предварително планиран. След като мутренското правителство на банкянския негодник изду КТБ като балон, дойде време той да се спука и парите да потекат към сметките на определените хора.
    2014 година. Началото на лятото. Правителство на Орешарски. Организирани протести. Борисов се връща от посещение в САЩ инструктиран и нахъсан. Започва се подготовката за връщането му отново на власт. И той лично започва с безумните си и целенасочени изявления пред платените и услужливи медии за

  6. асен
    #13

    кривото лъже като татко си – АФД иска закриване на европарламента и излизане на германия от ЕС.

  7. bgp
    #12

    "Стабилността" на тази изчерпана власт се нарича - застой ! Дошлата като синьо менте лична партия на Борисов, не дава перспективност и визия. Окопалите се в тази власт съглашатели и крепители ... са недосегаеми и прахосват времето от живота на всички ни... в безвремие, където нормалното губи смисъл !

  8. Коментарът е изтрит в 18:48 на 29 януари 2019 от автора.
    #11
  9. Коментарът е изтрит в 18:48 на 29 януари 2019 от автора.
    #10
  10. Entdecken
    #9

    Борисов отдавна знае че влизането в еврозоната е пагубвно за крадците на банки и затова даде втори мандат на Искров въпреки че отначало скубеше коси как тъй ще иска Искров още един мандат. Всичко беше за да могат с ДПС и БСП чрез Пеевски Прокопиев и така нататък да ограбят милиардите на КТБ след като първо я напълниха с депозити от държавните предприятия - Станишев от енергетиката а борисов от транспорта и останалите. А сега всичките се правят на паднали от марс...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.