Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сръбското правителство оповести строги икономии - намалява заплати, вдига ДДС

3 коментара
Лазар Кръстич

Сръбското правителство оповести на открито заседание във вторник нови финансови и икономически мерки, целящи стабилизиране на икономиката и намаляване на бюджетния дефицит, за да се избегне банкрут, предадоха агенциите Танюг и Асошиейтед прес.

Плановете включват намаляване на заплатите в бюджетния сектор и увеличаване на ДДС.

Министърът на финансите Лазар Кръстич заяви, че реформирането на сръбската икономика изостава с най-малко 10 години и че без тези мерки, държавата ще фалира до две години.

Сърбия се бори с безработица от 25 процента. Външният дълг е 19 млрд. евро, а бюджетният дефицит - 6,5 процента от БВП, посочва АП.

Финансовият министър съобщи, че от 2014 г. заплатите в държавния сектор, надхвърлящи 60 000 динара /1 евро е равно на 114 динара/, ще бъдат намалени с 20 процента, а тези над 100 000 динара - с 25 процента.

Кръстич каза, че тази мярка не е идеална, но е справедлива, ако алтернативата е всички заплати в държавния сектор да бъдат намалени. С нея се очаква да бъдат спестени от 100 до 150 милиона евро /около 0,3 процента от брутния вътрешен продукт(БВП)/. Министърът изтъкна, че заплатите в държавния сектор са с 30 до 35 процента по-високи от тези в частния сектор.

Най-ниската ставка на данък добавена стойност /ДДС/ ще бъде увеличена от 8 на 10 процента за продуктите, които не са от жизненоважно значение, ще се води борба със сивата икономика, ще бъдат въведени единни електронни образци и онлайн контрол на фискалните сметки, ще бъде засилен данъчният контрол и ще се извърши основна реорганизация на Данъчното управление, съобщи Кръстич.

С увеличаването на ДДС от 8 на 10 процента средната потребителска кошница, която сега е 65 000 динара, ще се увеличи с 450 динара, посочи министърът. Той каза, че с въвеждането на тези мерки годишно би трябвало да се осигурят около 200 милиона евро, а около 150 милиона евро ще бъдат осигурени чрез борбата със сивата икономика, контрабандата и нелегалната продажба на тютюневи изделия.

Кръстич предупреди, че Сърбия ще банкрутира след две години, ако не приеме новите икономически мерки. Той изтъкна, че от 2009 г. Сърбия има хроничен дефицит и е единствената страна в Европа, която не е успяла да го намали. Той посочи още, че 28 процента от бюджета на Сърбия отиват за пенсии, а 27 процента - за заплати в държавния сектор.

Коментирайки мерките, премиерът Ивица Дачич подчерта, че зад тях стои цялото правителство, а не само министърът на финансите. Той каза, че Сърбия "почти е изхарчила своето бъдеще в икономически смисъл". Главният проблем е недостатъчният ръст на БВП, но в условия на криза е почти невъзможно да се постигнат по-добри резултати и затова са нужни рестриктивни мерки, каза Дачич, като изрази надежда, че те няма да бъдат дългосрочни.

Вицепремиерът Александър Вучич заяви, че без тези икономически мерки Сърбия не може да оцелее и онези, които днес ги критикуват, ще бъдат по-доволни през 2015 г., когато ще стане ясно, че те имат ефект и страната върви напред.

Съобщените днес икономически мерки трябва да бъдат утвърдени в близките седмици и месеци с конкретни законови и подзаконови актове, каза премиерът Дачич.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    И кое му е по-доброто на финансовото положение у нас? Има ме ли ДДС от 8-10% за продукти от първа необходимост? Има ли оценки с колко заплати се покрива средна потребителска кошница? Колко души у нас регистрират заплати от 500 евро и нагоре за да се сравняваме с 100-те хиляди с такива заплати в Сърбия?

  2. Анонимен
    #2

    Още от средните векове Сърбия се стреми да имитира България-неуспешмо,разбира се.След назначаването на скандалния бонвиван-Строс Кан,за съветник и негов лобист пред ЕС,на сръбското правителство,назначение получи 25 годишния студент от Ниш,отличен ученик по математика в недалечното минало,за министър на финансите.Както бившия зам-директор в Световната Банка-Дянков,зае същия пост у нас и се справи олтично,така и сърбите се надяват това да стане и с новия министър,дошъл отвъд океана.Опозицията вече изкритикува младежа,за липса на опит и недостатъчни мерки,иначе шумно объевни в медиите.

  3. Анонимен
    #1

    Във финансово отношение България стои добре на фона на нашите съседи...Разбира се, ние си имаме други проблеми, които трябва да си ги решаваме. Но с мрънкане и самосъжаление не става!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.