Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сред американците все още има съгласие за повечето основни американски ценности

0 коментара
Сред американците все още има съгласие за повечето основни американски ценности

Въпреки дълбоката политическа поляризация в САЩ, повечето граждани споделят много основни разбирания за това какво означава да си американец, показва ново проучване на общественото мнение, проведено от Центъра за изследване на обществените въпроси на Асошиейтед прес-НОРК.

То установи, че около 9 от всеки 10 пълнолетни американци смятат, че правото на глас, правото на равна защита по силата на закона и правото на личен живот са изключително важни или много важни за американската идентичност. Проучването показва още, че 84% от запитаните смятат същото относно свободата на вероизповедание.

Резултатите, които включват гледните точки за редица различни свободи и права, регистрират малки разлики между републиканците и демократите, с изключение на правото да се носи оръжие, което републиканците е по-вероятно да посочат като ключово за националната идентичност. Общите разбирания са поразителни, защото съществуват във време на изключително разделение, в което политическото съгласие изглежда рядкост и се засилват опасенията от потенциала за насилие в една нестабилна година на президентски избори.

"Ако съберете група обикновени хора на случаен принцип, поставите ги в една стая и разговаряте с тях за проблеми, ще видите много повече близки гледни точки, отколкото можете да си представите“, каза Майкъл Албъртъс, професор по политически науки в Чикагския университет.

По-песимистична оценка за страната беше отразена в друга констатация – че само около 3 на 10 американци вярват, че демокрацията в САЩ функционира добре. Около половината запитани отговарят, че демокрацията в страната функционира зле, докато 14% казват, че САЩ не са демократична държава.

Разминаването между широкия консенсус относно основните национални ценности и недоволството от това колко добре работи управлението на страната не е изненада, казват експерти.

"Част от това е, че наистина нашите лидери не отразяват нагласите на електората и се държат по начин, който е много по-поляризиран в сравнение с електората“, каза Лилиана Мейсън, политолог от университета Джон Хопкинс.

Повечето американци "са доста умерени, но са били подтикнати да мразят хората от другата страна, защото са различни от тях културно, расово и религиозно“, добавя тя.

Проучването на АП-НОРК установи и широко съгласие относно значимостта на някои ключови ценности за идентичността на САЩ като държава. Около три четвърти от пълнолетните в САЩ са съгласни, че демократично избраното правителство е изключително важно или много важно, а около 8 от 10 са на същото мнение за възможността на хората, живеещи в САЩ, да получат добра работа и да постигнат американската мечта.

Какво обаче означава постигането на тази мечта – и кои ценности са най-фундаментални за американската култура – това не е нещо, по което всички американци имат съгласие.

Демократите са по-склонни от републиканците – 71% към 38% – да вярват, че способността да дойдеш в САЩ от друго място, за да избягаш от насилие или да намериш икономически възможности, е в основата на идентичността на страната. Мнозинството от републиканците – 58%, смятат, че културата, основана на християнските ценности и вярвания, е основна характеристика, в сравнение с едва 18% на това мнение сред демократите.

Проучването установи малко разделения по отношение на демокрацията като политическа система на теория, но идентифицира една забележителна празнина: по-младите американци на възраст между 18 и 29 години са по-малко склонни от тези на 60 и повече години да кажат, че САЩ са добре функционираща демокрация. Освен това е по-малко вероятно по-младите да вярват, че някои специфики са от съществено значение за характера на САЩ като държава, включително наличието на демократично избрано правителство. Около 6 от 10 по-млади пълнолетни виждат това като нещо важно, в сравнение с около 9 от 10 от по-възрастните поколения.

Хауърд Лейвин, професор по политически науки в университета на Минесота, смята, че разделението на поколенията е разбираемо. Много по-млади хора не си спомнят времето, когато хора с противоположни възгледи и с различен политически произход можеха да се съберат и да "дойдат у вас“. Тяхната референтна рамка е свръхразделението от годините на Тръмп, каза той.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.