Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срещата на Г-20 в Аржентина се очертава като най-напрегнатата за десетилетието

5 коментара

На срещата на Г-20 Аржентина, която започна в петък и ще продължи в събота, се очакват спорове за търговията и климата, но напрежението преди нея се покачи още повече заради разрасналия се конфликт между Русия и Украйна, предава Франс прес.

В Буенос Айрес се събират държавни и правителствени ръководители на двадесетте най-влиятелни сили на планетата - 19 държави и Европейският съюз, които заедно произвеждат 85 процента от брутния вътрешен продукт на света.

Повече от 22 000 аржентински полицаи ще охраняват събитието, след като преди година в Хамбург срещата на Г-20 бе съпроводена от прояви на насилие.

Китайско-американска среща на четири очи и присъствието на саудитския престолонаследник заплашват да засенчат по-глобални залози като търговията и климата.

Кризата в Азовско море

"Водеща тема в дневния ред е сблъсъкът в Азовско море, където руските гранични служби задържаха три украински военни кораба", твърди Франсоа Айсбур, експерт от Фондацията за стратегически изследвания в Париж.

След сблъсъка Украйна, която не членува в Г-20, въведе военно положение, а американският президент Доналд Тръмп обяви, че отменя планираната двустранна среща с руския държавен глава Владимир Путин.

В Буенос Айрес Путин ще се срещне и с европейските лидери, които също осъдиха разрастването на конфликта, отбелязва Франс прес.

Другият дългоочакван разговор ще бъде между американския президент Доналд Тръмп и китайския му колега Си Цзинпин.
САЩ-Китай

На фона на търговската война между САЩ и Китай и увеличаването на митата Тръмп отново заплаши в понеделник, че ще наложи още мита върху всички вносни китайски стоки в Съединените щати.

Въпреки това Тръмп заяви вчера, че сключване на споразумение с Китай е възможно при наличие на определени условия.

Климатичните промени

В Буенос Айрес ще бъде засегнат и въпросът за климата. Очаква се основен защитник на идеята за борба срещу климатичните промени да бъде Франция и нейният президент Еманюел Макрон. Неговите отношения с Доналд Тръмп достигнаха изключително ниско ниво след подигравателните публикации на Тръмп в Туитър за популярността на Макрон сред французите.

Друга важна тема ще бъде петролът. Има вероятност Саудитска Арабия и Русия да намалят производството, за да балансират поевтиняването на петрола на световния пазар.

Ако Саудитска Арабия предприеме подобни действия, саудитският принц престолонаследник Мохамед бин Салман може да влоши отношенията си с Доналд Тръмп, за когото е важно САЩ да купуват петрол на ниска цена.

Самото присъствие на принца е един от деликатните моменти на срещата в Аржентина, заради убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги в консулството на кралството в Истанбул.

Саудитският принц

Ройтерс предаде, че френският президент Еманюел Макрон ще се срещне с Мохамед бин Салман в кулоарите на срещата на Г-20 в Аржентина, което ще е първа среща на принца със западен лидер след убийството на Хашоги.

"Винаги съм бил много ясен по въпроса със Саудитска Арабия и неминуемо ще имам възможността да го обсъдя със саудитския престолонаследник в кулоарите на Г-20", каза Макрон на пресконференция с аржентинския президент Маурисио Макри, като отбеляза, че убийството на саудитския журналист е "много сериозно".

Франция заяви миналата седмица, че е наложила санкции на 18 саудитци, свързани с убийството на Хашоги, и че може да последват и други в зависимост от резултатите от разследване.

Макрон каза, че европейските участници в Г-20 ще се координират заедно по въпроса утре сутринта.

"Лично аз съм за прозрачност и свързване на международната общност с този въпрос, защото е засегнат целият свят", заяви той.

Не беше ясно дали Макрон призовава за международно разследване наред с водените от Турция и Саудитска Арабия разследвания.

Макри каза, че обвиненията срещу принц Мохамед във военни престъпление и изтезания може да бъдат обсъдени на започващата среща на Г-20.

"Що се отнася до престолонаследника, който ще присъства на тази среща на върха, Саудитска Арабия е постоянен член на Г-20. И той ще присъства в това си качество. Този въпрос, който оказва въздействие върху света, е на масата и може да бъде повдигнат или не при двустранни срещи или в дневния ред на Г-20", заяви Макри.

Как започна форумът Г-20

През ноември 2008 година лидерите от Г-20 се събраха за първи път, защитавайки "мултилатерализма", припомня Франс прес. Това обещание изглеждаше неясно и постигнато с консенсус на времето, но днес е почти немислимо.

Когато се провеждаше първата срещата (14 и 15 ноември 2008 година), световната икономика беше разтърсена от финансови катаклизми.

Във Вашингтон се събраха ръководителите на 19 страни (Република Южна Африка, Германия, Саудитска Арабия, Аржентина, Австралия, Бразилия, Канада, Китай, Южна Корея, САЩ, Франция, Индия, Индонезия, Италия, Япония, Мексико, Великобритания, Русия, Турция) и на Европейския съюз.

Заедно те представляват над 85 на сто от световния брутен вътрешен продукт (БВП) и две трети от населението на планетата.

Групата на двайсетте беше създадена през 1999 година, за да излезе от рамките на формата Г-8 - превърнал се в Г-7 след изключването на Русия през 2014 година - обединявайки най-напредналите икономики и набиращите сила нововъзникващи пазарни икономики. Г-20 обаче се събираше единствено на равнище министри на финансите и централни банкери.

Във Вашингтон преди 10 години обаче се събраха държавните и правителствени ръководители, които подписаха заключително комюнике, изпълнено с добри намерения.

Те се ангажираха да подкрепят мултилатерализма, за да възстановят стабилността и световния икономически просперитет, както и да се регулира финансовият сектор.

Само Меркел и Ердоган са постоянно присъствие

Десет години по-късно лидерите, които се събират днес и утре в Буенос Айрес са други - с изключение на германския канцлер Ангела Меркел и турския президент Реджеп Тайип Ердоган, които бяха на срещата във Вашингтон.

По онова време Владимир Путин беше премиер на Русия, а страната беше представена на Г-20 от президента Дмитрий Медведев.

Атмосферата е променена

Атмосферата също се е променила съществено. Световната икономика се е възстановила, но вече се отправят предупреждения за нови прояви на крайности в световните финанси въпреки обещанията за регулация, поети през 2008 година.

Политиките на драстични икономии след кризата са оставили следи, все по-многобройни са проучванията за задълбочаването на неравенствата, както и прогнозите за очаквани климатични бедствия.
При управлението на Доналд Тръмп САЩ започнаха повсеместно да поставят под въпрос световния ред, а политическото равновесие в развитите и нововъзникващите пазарни икономики е нарушено от популизма. Към всичко това се прибавя и Брекзитът, отбелязва АФП.

Някои обаче продължават да вярват в ползата от Г-20. Сред тях е канадският премиер Джъстин Трюдо, макар че лично той се убеди колко ограничени са възможностите на такива срещи на международното висше общество. През юни той организира срещата на върха на Г-7, която приключи с фиаско, след като Доналд Тръмп провали в последния момент трудно договорената заключителна декларация.

"Ще има големи дискусии за търговията, за демокрацията, за мултилатерализма, за околната среда. Със сигурност няма да се разберем по всички въпроси, но според мен е много важно да продължават разговорите и обмяната на мнения", посочи Трюдо в интервю за АФП. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #5
    Отговор на коментар #4

    Ма и Бащицата ти, му се израдва с "гив ми файф", нали?

  2. Bлaдo
    #4
    Отговор на коментар #2

    ... :-))) - ама то верно само саудитския сатрап не се погнуси да каже "мархаба" на кремълкото сатрапче...

  3. Real ''Mickey''
    #3

    "Срещата на Г-20 в Аржентина се очертава като най-напрегнатата за десетилетието" Нищо и няма на срещата! Просто има Нов Шериф, който им разтури седянката на ТурбоЛиберастГлобалистите. И лека полека въдворява справедлив ред.

  4. Bлaдo
    #2

    а на тая среща какво ще го правят кремъския хибриден гном? Някой (по-негнуслив) ще трябва да му каже поне "мархаба" (разбира се, ако гузното джудже не избяга като от предното Г20)

  5. Преслав
    #1

    Е колко пък да е сериозно едно убийство на журналист? Все пак само са го нарязали, да не са го изяли или нещо друго лошо.Вече всеки режим с подходящи приятели зад гърба си ще знае че има картбланш да... да кажем "да заглуши" критиците си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.