Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срокът за внасяне на Бюджет 2024 може да бъде удължен в противоречие със закона

0 коментара
Срокът за внасяне на Бюджет 2024 може да бъде удължен в противоречие със закона

ГЕРБ, "Продължаваме промяната- Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС предлагат фиксираният в Закона за публичните финанси срок за внасяне на бюджета в Народното събрани - 31 октомври, да не бъде спазен. Вместо това финансовият план на държавата за 2024 г. следва да се внесе до 15 ноември.

Това се разбира от проект на решение, подписан от Йордан Цонев от ДПС, Венко Сабрутев от ПП-ДБ и Делян Добрев от ГЕРБ.

Според чл. 79, ал. 4 от Закона за публичните финанси "в срок до 31 октомври Министерският съвет внася в Народното събрание одобрения законопроект за държавния бюджет заедно с актуализираната средносрочна бюджетна прогноза, представляваща мотивите към него, приетото становище по ал. 1, т. 3 и програмните формати на бюджети на първостепенните разпоредители с бюджет по държавния бюджет".

Цонев, Сабрутев и Добев обаче предлагат това да стане до 15 ноември. Те мотивират искането си за удължаване на срока с депутатската предизборна ваканция. Депутатите решиха да няма пленарни заседания в периода от 11 октомври до след балотажите на 5 ноември. 

В последните две години срокът в закона също не беше спазен. През 2021 г. към 31 октомври липсваше действащо Народно събрание, а през 2022 г. тогавашното служебно правителство реши да не предлага свой бюджет заради липсата на парламентарно мнозинство, което да го подкрепя.

Преди приемането на държавния бюджет традиционно трябва да бъдат приети промените в данъчните закони, но вносителите на проекторешението посочват, че този процес ще се забави "предвид обективното обстоятелство, че няма да бъдат провеждани пленарни заседания". Всъщност обаче няма пречка бюджетът да бъде внесен преди те да са приети. 

Следващата седмица, която ще е последната преди депутатската ваканция, заседания ще има само на 5 и 6 октомври - четвъртък и петък следващата седмица. Преди две седмици бе решено тя да е само до първия тур на изборите за кметове, но в четвъртък бе удължена до след балотажите. 

Решението Народното събрание да не работи преди избори е дългогодишна практика, като идеята е да не се използва парламентарната трибуна за предизборна агитация. Обикновено обаче това става за период от седмица или две преди датата на изборите, а сега са три.

За местните избори през 2019 г. например ваканцията на Народното събрание беше 10 дни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.