Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Стандарт енд пуърс" повиши перспективата пред рейтинга на България

9 коментара
"Стандарт енд пуърс" повиши перспективата пред рейтинга на България

Международната рейтингова агенция "Стандарт енд Пуърс" (S&P Global Ratings) повиши перспективата пред кредитния рейтинг на България до положителна от стабилна, съобщиха от Министерството на финансите. Агенцията потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'.

Положителната перспектива отразява мнението на рейтинговата агенция, че има вероятност, поне едно към три, България да се присъедини към еврозоната през следващите 24 месеца.

Управляващата коалиция, сформирана през юни, представлява първото стабилно правителство на България през последните две години, след проведени пет парламентарни избори. Една от основните политически цели на правителството е присъединяването на страната към еврозоната, което се планира да се постигне от 1 януари 2025 г. България може да не изпълни всички критерии за конвергенция, особено този за ценовата стабилност.

Дори ако България не се присъедини към еврозоната през 2025 г., от рейтинговата агенция очакват, че присъединяването вероятно ще бъде отложено за 1 януари 2026 г.

Въпреки застаряващата работна сила, икономиката на България има силни перспективи за реален растеж, със средни темпове от 3% за периода 2024-2026 г., воден основно от вътрешното търсене. Потреблението ще остане силно поради доброто представяне на пазара на труда, който подкрепя нарастването на реалните заплати.

Достатъчното средства от ЕС за България, които S&P Global Ratings оценяват на над 30% от БВП за 2023 г., ще подкрепят инвестиционната активност през следващите години.

Получаването и използването на всички налични средства ще бъде предизвикателство, тъй като наближават крайните срокове по основните програми за финансиране - Многогодишната финансова рамка на ЕС 2014-2020 г. и Механизмa за възстановяване и устойчивост, в рамките на програмата „Следващо поколение ЕС“ (NGEU).

"Стандарт енд пуърс" оценява фискалните резултати на България като едни от най-добрите сред страните от Централна и Източна Европа и очакват, че текущите фискални планове ще доведат до дефицити под 3% от БВП в периода до 2026 г., запазвайки нетния държавен дълг под 20% от БВП.

Агенцията очаква дефицитът по текущата сметка да остане нисък и свръхфинансиран от фондове от ЕС и потоци на преки чуждестранни инвестиции, ограничавайки нуждата от външно финансиране и запазвайки стабилна външна позиция.

"Стандарт енд пуърс" би повишила кредитния рейтинг през следващите две години потенциално с няколко степени, ако България стане член на еврозоната. S&P отбелязва, че би ревизирала перспективата пред рейтинга на стабилна, ако очакванията за присъединяване на България към еврозоната станат по-малко вероятни. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alexander1998
    #9
    Отговор на коментар #7

    Хахахах, безнадеждни сте. Все някой друг е виновен.

  2. olddocssale
    #8

    Едно към три не е вероятност.

  3. variomatic
    #7
    Отговор на коментар #4

    Колега, не предлагам да вдигаме дълга, а както и се вижда, ръстът на БВП изпреварва ръста на държавния дълг, съответно делът му спрямо БВП намалява. Просто се възмущавам, че рейтинговата агенция има двойни стандарти спрямо държавите и ни прецаква с нисък рейтинг, което рефлектира върху лихвите на заемите и облигациите.

  4. Мнение
    #6

    Ако бяха гласували правителството на Николай Василев, България сега щеше са се развива. Ама мравояда вика не може с 60 и кусур депутати да управляваш, сега с 30 и няколко-може. Наглец.

  5. Мнение
    #5

    Там преподават само как да задлъжнееш така, че за цял живот да си финансов роб на банкерите- Ротшилд и останалите тюфлеци, които после да те притежават завинаги.

  6. Мнение
    #4
    Отговор на коментар #1

    И кво предлагаш, да вдигнем дълга на 80 процента. Нема проблем, кво ти дреме, няма да го плащаш ти, а децата ти и внуците ти. И Асен така. Той харчи, след него поколения ще връщат. Просперитет, високи доходи и жизнен стандарт, се постигат с балансирани бюджети, по възможност и на излишък. Дълг се взима само за икономически обосновани проекти. Примерно да построиш две нови ПАВЕЦ, магистрала, на която слагаш такса да се изплати сама и тъй нататък. Ама тези неща не ги преподават в Харвард.

  7. Мнение
    #3

    Рано или късно ППДБ ще седнат на Бойковия

  8. ефрейтора
    #2

    Малий...ЛГБТИ +... лобито... оправдаващо Асенка ...

  9. variomatic
    #1

    Абе повишиха, но пак е абсурдно при положение че имаме 20% дълг към БВП, а Хърватия има 80%, да сме с един и същи кредитен рейтинг с тях, а те да имат и достъп до по-евтини заеми, щото са в Еврозоната.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.