Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Станков смени позицията си за мястото на прокуратурата

0 коментара

Мястото на прокуратурата е в съдебната власт. Това заяви днес, и то категорично, министърът на правосъдието Антон Станков. Изявлението си той направи пред журналисти, след среща си с главния прокурор Никола Филчев.

Досегашните изказвания на Станков за евентуални промени в Конституцията, свързани със структурата на съдебната власт, с нищо не подсказваща представената днес позиция. Още в началото на дебата, започнат от СДС, министърът изброи три възможни варианта за мястото на прокуратурата - да остане в съдебната власт, да премине към изпълнителната или да е независима от изпълнителната власт, но не безконтролна, като главният прокурор се избира и отчита пред парламента. Тогава Станков заяви, че лично той е привърженик на третия вариант - отчетност на прокуратурата пред парламента. Станков е заявявал също, че според него в съдебната власт трябва да останат само магистратите. Само преди дни той подкрепи идеите на СДС за промени в Конституцията в частта за съдебната система. Запитан тогава къде трябва да бъде прокуратурата, министърът на правосъдието отвърна с думите - Не и към изпълнителната власт, без да уточнява.

Това е втората среща между Филчев и Станков по темата за корупцията след 20 септември м.г. Тази среща бе по инициатива на обвинител №1, който официално покани правителствената комисия за противодействие на корупцията, чийто шеф е Станков.

Още в началото на октомври, след национално съвещание на прокурорите зам.-главният прокурор Христо Манчев се оплака, че от комисията, оглавявана от Станков, не е подаден нито един сигнал за корупция. Седмица по-късно пресслужбата на прокуратурата обяви това официално и съобщи, че главният прокурор ще предложи среща с правителствената комисия, за да набележат спешни мерки за борба с това престъпление.

След края на днешния разговор никой от участниците не пожела да отговори на въпроса дала ли е комисията на прокуратурата конкретни данни за корупция. Главният прокурор Никола Филчев дори коментира така: "Комисията има по-широки задачи. Тя трябва да взема организационни мерки и да създава антикорупционна среда. Не може задачата на тази комисия да се свежда до това тя да бъде източник на сигнали за проява на корупция". Филчев отказа да коментира въпросите, свързани с изявлението на заместника си Христо Манчев, че комисията не е подала нито един сигнал до прокуратурата.

"За данните ми позволете да ги запазя в тайна. Данни имаме всякакви, както и вие имате данни. Като колеги, като разследващ орган, ние всъщност сме колеги, но в момента се създава един механизъм за постоянно взаимодействие между прокуратурата и правителствената комисия. Конкретни неща не бих искал да коментирам. Разбира се, че имаме данни", бе коментарът на главния прокурор.

След срещата и Филчев, и Станков обявиха, че обединяват усилията си в борбата с корупцията. Министър Станков пое вината за това, че днешният разговор не бил проведен по-рано. На срещата дойдоха всички членове на правителствената комисия - зам.председателят ѝ министър Димитър Калчев, зам.-правосъдният министър Марио Димитров, зам.-министърът на вътрешните работи Бойко Коцев, шефът на агенцията за финансово разузнаване Васил Киров, зам-шефът на агенция Митници Александър Раков, Кольо Бунков от Сметната палата и Николай Георгиев, шеф на инспектората на Главна данъчна дирекция.

Министър Калчев определи като впечатляващо направеното от прокуратурата. "Съжалявам колегите, че в много случаи са претоварени с доста работа", допълни той. По думите му в комисията имало над 80 сигнала за корупция, но те не са били дадени в прокуратурата, тъй като по някои от тях обвинителите вече работели.

Представителите на прокуратурата и членовете на комисията се договориха да имат регулярни срещи, а прокурор ще присъства веднъж в месеца на заседанията на комисията. Министър Станков обеща, че прокуратурата ще има пълен достъп до информацията, която постъпва и се обобщава в комисията. Правосъдният министър каза още, че ще представи на магистратите доклада на Агенцията за следприватизационен контрол, който се очаква да бъде изпратен в комисията до 30 октомври. "Докладът съдържа акценти от работата на агенцията, най-вече свързани с това дали определени купувачи изпълняват задълженията си по плащания при сделките", поясни министърът.

Прокуратурата и членовете на комисията се договориха да организират съвместно семинари и обучение по антикорупционни практики. Предстои още една среща, на която ще изработим декларация за съвместната ни работа, обяви министър Станков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.