Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стъпки в Белград към сътрудничество с Трибунала в Хага

0 коментара

Председателството на Демократичната опозиция на Сърбия/ДОС/ прие на снощното си заседание предложението за закон на сръбското министерство на правосъдието за сътрудничеството с трибунала в Хага на съюзно равнище.

Драган Маршичанин, заместник-председател на Демократическата партия на Сърбия/ДПС/, който присъства вместо югославския президент Воислав Кощуница на заседанието на ДОС, съобщи, че ДПС се е въздържала от гласуване.

Според него проектозаконът за сътрудничество с трибунала в Хага, понеже се основава на резолюциите на ООН и на статута на Трибунала, ще разреши по-нататъшното екстрадиране на югославски граждани, обвинени от международния съд в Хага. Маришчанин заяви, че това нарушава човешките права на обвиняемите и пренебрегва държавните интереси.

От своя страна югославският министър на външните работи Горан Свиланович съобщи, че в законопроекта не се споменава думата "екстрадиране".

По думите му чрез законопроекта, който трябва да бъде предложен за обсъждане в югославския парламент, се установяват задълженията на Югославия да сътрудничи на хагския трибунал. Тези задължения ще бъдат изпълнявани от правоохранителните органи на Сърбия и Черна гора, подчерта Свиланович.

Приетият вчера законопроект ще бъде представен за съгласуване на Социалистическа народна партия на Черна гора, която е коалиционния партньор на ДОС в югославското правителство.

По-рано вчера Свиланович заяви Свиланович за предаване на Радио Югославия, цитирано от белградската агенция ТАНЮГ, че Белград възнамерява да изпрати в Хага югославски граждани, обвинени от Международния трибунал за военни престъпления в бивша Югославия, преди края на март.

Трябва да спазваме задълженията си и предаването на обвинени лица е единствения начин на сътрудничество с трибунала. Ще сътрудничим изцяло, което означава, че ще има предаване на нови хора преди края на месеца.

В изявленията пред Радио Югославия Свиланович визира 31 март- крайният срок, определен от Конгреса на САЩ, за установяване на сътрудничество между Белград и Трибунала в Хага. Конгресът заяви по-рано, ако след тази дата властите в Югославия не направят положителни стъпки, то ще се лишат от американската финансова си помощ.

Вашингтон специално настоява пред трибунала в Хага да застанат високопоставени сътрудници на Милошевич като сегашния сръбски президент Милан Милутинович, бившия югославски вицепремиер Никола Шаинович, бившия сръбски вътрешен министър Влайко Стоилкович и бившия началник на генералния щаб на армията генерал Драголюб Ойданич.

След като бившият югославски президент Слободан Милошевич бе предаден на трибунала през юни миналата година, там бяха изпратени още четирима обвиняеми - югославски граждани.

При арестуването на двама от тях в Белград се стигна до безпрецедентен бунт на специалните полицейски части.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.