Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Столична община мисли нов финансов модел за концесията на банята

8 коментара
Столична община мисли нов финансов модел за концесията на банята

Финансовият модел за отдаване на концесия на софийската баня да се преразгледа и да се повиши размера на годишното концесионно възнаграждение, решиха в понеделник общинските съветници от постоянната комисия по инженерна инфраструктура към Столичния общински съвет (СОС). Съветниците Атанас Тасев (НДСВ) и Иван Нейков (СДС) откриха сериозни “резерви” в представения пред тях финансов анализ за представяне на концесия на софийската Централна баня до ЦУМ, която трябва да се превърне във водолечебен и СПА център. По думите на Тасев, при заложена 15 процентова дисконтова норма е логично, че “сметката не излиза” за бъдещия инвеститор и по тази причина общината не може да изисква висока стойност като годишна концесионна такса. Ако дисконтовата норма се намали на 8% и по нея се преизчисли финансовия модел на концесията, то печалбата за бъдещия концесионер годишно веднага скача на над 3 млн.лв., уточни Атанас Тасев. Иван Нейков предложи минималната сума, която общината ще иска от бъдещия концесионер, да е не по-малко от 500 хил. евро или 1 млн.лв.

Предложените за обсъждане два варианта на Столична община предвиждаха годишно концесионно възнаграждение от 68 до 110 хил. лв. При първия вариант се предвиждаше отлагателен период от 10 години за бъдещия концесионер. В този период той трябваше да е освободен от плащане на годишната концесионна такса, а през последните 5 години да наваксва отлагателния период като плаща 10 процента от приходите си, но не по-малко от 220 хил.лв. годишно.

Общинските съветници първоначално приеха предложението на Иван Нейков за определяне на минимален годишна сума за концесионната такса от 1 млн. лв. После обаче прегласуваха решението си и задължиха общината да преразгледа вторият предложен финансов модел, който не предвижда отлагателен период за плащане на таксите. Изрично беше записано искането на общинския съвет към кметската администрация да увеличи стойността на годишното концесионно възнаграждение.

Представителите на общинската администрация казаха, че по техни разчети бъдещият концесионер ще има приходи от около 2,7 млн. лв. за година и не е редно да му вземат половината като концесионно възнаграждение. Членовете на комисията се обединиха около предложението на председателя Николай Желев (СДС) в критериите за избор на бъдещия концесионер да се включи и възможността кандидатите да предложат система за използване на термалната енергия на минералната вода, която остава след СПА процедурите.

Критерият бе въведен въпреки твърденията, че това не може да стане, защото температурата на водата преди СПА процедурите била с температура 40 градуса, а след това ставала 28 градуса. Противно на изследванията, че системи за отопление чрез термални води с по-ниска температура са неефективни, общинските съветници успяха да си извоюват макар и малка тежест за оценка на кандидатите и по този показател.

Идеята на общината е да отдаде Централната минерална баня на концесия за 25 години, защото общината няма пари сама да я изгради. Бъдещият стопанин на обекта ще бъде избран чрез конкурс, но при строго определени от общината критерии и проект. Общата площ, която ще бъде отдадена, е 5503 кв. м., а в проекта за договор е записано, че самата сграда, която е паметник на културата, трябва да се запази изцяло и да се възстанови.

Според независимия общински съветник Станимир Зашев, инвестицията е напълно нерентабилна, защото не са много клиентите, които ще ползват такива луксозни СПА процедури, каквито ще се предлагат в бъдещия център. В проекта са предвидени и малки площи за търговски цели – ресторант и кафе, но те са твърде недостатъчни, за да се превърне инвестицията в рентабилна. “Аз съм сигурен въпреки това, че ще има кандидати, които да желаят да инвестират в централната баня”, коментира Зашев. Според него заради престиж има кандидати да вкарат средства в развитието на банята.  

Общината няма пари, за да обнови сама архитектурния паметник и публично – частното партньорство е най-добрият модел, коментира заместник-кметът на Столична община Ирина Савина. Според изчисленията са нужни около 6 млн. лв. за укрепителни и реставрационни дейности. Шест милиона лева за реставрацията на банята, общината може да ги отдели в движение, каза Иван Бойков в отговор на твърденията на заместник-кмета Савина. Той обаче подкрепи принципа, че когато това може да се направи с чужди пари е добре да се избере публично-частното партньорство.

Общинските съветници поискаха да се запише изрично, че бъдещият концесионер ще следва стриктно проекта на арх. Станислав Константинов, който спечели конкурса за развитието на общинската сграда с музей през 1998 година. Общината да потърси възможности и да се осигурят паркоместа към бъдещия СПА център, посочи Иван Николов (ДСБ).

Реконструкцията на софийската баня започна по време на мандата на Стефан Софиянски, но все още не е отворена за посетители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. поп Грую
    #9

    на Съветската армия- окупаторка само за два дни и аз ще го преустроя със собствени средства и ще го направя рентабилен.

  2. архитект стефчо
    #8

    Глупост е да се "изисква" хипер-лускозен "СПА"-център - много по-добре за града би било Банята да остане достъпна и за редовия гражданин, който просто желае да се "позакъпе за някой лев" - такъв е първоначалният genius loci ("дух на мястото")на сградата, намираща се на мястото на някогашните римски терми и турски хамам.Разбира се, достъпът на редовия гражданин до съоръжението не значи, че последното трябва да бъде евтино и мизерно изпълнено - дори и с привидно малка входна такса, но с много посетители

  3. Георги Чернев
    #7

    Според съветниците Атанас Тасев (НДСВ) и Иван Нейков (СДС) има сериозни “резерви” в посока повишаване на концесионното възнаграждение за Софийската баня. За сега е такова и решението на общинския съвет. Софийската камара е доволна от реакцията на НДСВ и СДС. В свое писмо камарата настоя за по-висока концесия. Банята е в центъра на София, където цената на кв.м. за търговски обекти достига до 4 000 евро. Цената на имота е над 20 000 000 евро. Очевидно бе неизгодно за общината да получава наем от

  4. Теляк
    #6

    Няма баня в София. Има СПА-центрове, фитнесцентрове, летни къпални, басейни. А не всички софиянци имат бани по домовете си, топла вода,бойлер... Отделно - на чешмичките пред "банята" разни клошари се перат, бръснат, мият глава и крака...

  5. Ахмед Ага
    #5

    Будапеща има безброй минерални бани. Без теляци, педерасти, извратеняци. Будапеща и европейските страни, в които има извори, от столетия си пазят реномето на производители на здраве за своите граждани.Нашите мутри и ченгета на власт така и не можаха да се разберат кой да прилапа и банята. И понеже не можаха, ще стане като с еврофондовете - няма яснота за парите, няма и пари - връщаме ги. Няма яснота за собственици на най-общественото заведение в София, значи няма да ви дадем минерални басейни, релаксация,

  6. SD
    #4

    Каква е тази идиотщина - СПА център на концесия?! Свършиха ли се СПА центровете?

  7. Умен и добър
    #2

    Банята и халите са строени в капиталистически времена, нали така. Как тогава са намирал пари, не само да поддържат, но и да издигат подобни обекти за обществено ползване, а сега не стигали пари за ремонт в най-богатия град в страната. Имат, синковците, но бавят, защото не могат да се разберат помежду си кой да играе концесионер и кой какви комисионни да си набута в гърлото. Само идиот може да избира подобни термити за стопани на града, но софиянци го правят, мандат след мандат.

  8. някой
    #1

    Около минералните извори е възникнал сегашния град София, а защо днес те са недостъпни за софиянци? Плащаш си билетчето, може да е над 30 стотинки, и ползваш минералната вода, за да подобриш здравето си - "здраве чрез вода". Защо трябва да е луксозно - богатите могат да ходят в СПА центрове из цялата страна и в чужбина. Ние, обикновените хора, които изкарваме доходите на новите богаташи, нека поне това да имаме право да ползваме. Банята е строена за всички, а не за "избрани". Разните общинари - като

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.