Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страхът от имиграцията подхранва кризата на западните демокрации

3 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС
В момента една тема доминира в политическия дебат на най-големите западни демокрации и същата тема поражда разногласия сред страните, дори сред отдавнашни съюзници: имиграцията.
 
"Има взаимовръзка между имиграцията и възхода на популизма и национализма. Това се вижда в Европа, с Брекзита и италианските избори, също както се видя в САЩ с победата на Доналд Тръмп", казва пред АФП Еръл Яйбоук от Центъра за стратегически и международни изследвания.
 
Заглавията на новините говорят сами.
 
В името на "нулевата толерантност", провъзгласена от Доналд Тръмп, за да спази предизборните си обещания преди предстоящите през ноември избори в средата на мандата му, деца бяха разделени от семействата си на границата между САЩ и Мексико, често след като са избягали от насилието в Централна Америка.
 
Новото популистко правителство на Италия от своя страна забрани на кораб с мигранти, спасени от неправителствена организация, да акостира в негови пристанища.
 
Приемането на бежанците заплашва да срути управляващата коалиция в Германия. Срещу канцлерката Ангела Меркел, която управлява заедно със социалдемократите, в крайна сметка се обявиха собствените ѝ десни съюзници, които искат втвърдяване на миграционната политика.
 
В същото време броят на хората по цял свят, принудени да напуснат домовете си, достигна ново рекордно равнище за пета поредна година. Според ООН през 2017 г. в света е имало 68,5 милиона бежанци и разселени, бягащи от конфликти или преследване.
 
Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди призова към "сътрудничество", смятайки, че решението не може да се търси "страна по страна". Но изглежда е настъпил часът на националното отдръпване.
 
"Хората проявяват тенденция към опростено виждане на сложни проблеми и по отношение на имиграцията това се изразява в мисли от рода на "тези хора искат да откраднат нашите работни места, да всяват хаос. . .", обяснява Еръл Яйбоук.
 
"Популистките лидери обличат в думи това, което хората усещат, опростяват до крайност тези сложни въпроси и си служат с тях като аргумент, за да печелят гласове".
 
Върхушката е "уязвима"
 
Проблемите започват след идването на власт, както констатира президентът на САЩ Доналд Тръмп, принуден от протестите да отстъпи по въпроса за разделянето на семействата.
 
"Администрацията на Тръмп разбра, че тези въпроси са много по-сложни, че предизвикват емоции", твърди изследователят.
 
В Италия, от друга страна, влиятелният вътрешен министър Матео Салвини, лидер на крайнодясната партия "Лига", за момента изглежда печели популярност с твърдата си линия.
 
Докато Европа се опасяваше, че Рим може да постави под въпрос еврото, италианското правителство "в крайна сметка се зае с въпрос, по който европейската върхушка е по-уязвима: миграционните въпроси", написа тази седмица Уолтър Ръсел Мийд във в. "Уолстрийт джърнъл".
 
Според американския професор по международни отношения, това е "тройно печеливша" тема за Матео Салвини: "Тя разделя левите сили и обединява десните сили в Италия; тя се противопоставя на консенсуса на европейския елит и се налага на международната сцена".
 
Не е ясно дали общественото мнение няма да се промени, когато трудните за понасяне сцени се увеличат. "Политическите представители от цяла Европа ще следят внимателно случващото се. Ако миграционния гамбит на Салвини продължава да работи, ще има подражатели", предсказва Уолтър Ръсел Мийд.
 
Докато се очаква развръзката, конфликтът с ЕС, започнат вече от една от страните основателки, а не от млада демокрация от Централна Европа, показва, че освен вътрешните за всяка страна дебати, западните правителства са по-разделени от всякога.
 
Споменаването на "ос на желаещи", състояща се от министрите на вътрешните работи на Италия, Австрия и Германия, които подкрепят силовите решения на този наболял въпрос, предизвика полемика, която припомни и "оста Рим-Берлин" от Втората световна война. Но тя е свидетелство, че има сериозно разклащане на традиционните съюзи.
 
В този експлозивен контекст трансатлантическите отношения също са в процес на промяна. В САЩ Доналд Тръмп, опитващ се да спечели по-голямо влияние пред разделения Конгрес, не се поколеба да заклейми Ангела Меркел и Германия, която е съюзническа страна.
 
"Хората в Германия се обръщат срещу ръководството си", заяви той в Туитър, твърдейки, че престъпността в Германия е нараснала, след като канцлерката отвори вратите за над милион бежанци през 2015 година.
Няма значение, че статистиката показва обратното.
 
"Там, където се намеси популизмът, и стане опасно, изглежда има все по-слаба толерантност дори към изолирани инциденти", анализира Еръл Яйбоук. "Достатъчен е един отрицателен пример, за да се правят заключения и обобщения". 
 
 
По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    В доклад на ООН от 2001 г. се препоръчва Германия да приеме 11,4 милиона мигранти до 2016 г... Целта е да се осигури работна ръка в 6 държави от ЕС със силно намаляваща раждаемост и застаряващо население. Предложението е тази млада работна ръка да се вкара от Близкия Изток и Северна Африка. Точно преди бума на миграцията, президентът на световната банка е казал, че "размяната на население в Европа може да бъде двигател на икономическия растеж". Затова Меркел води такава политика. Организация на Сорос е снабдявала бежанците със специално ръководство. "Очевидно цунамито от прииждащи кандидати за европейско убежище е планирано отдавна."

  2. тото
    #2

    АКО ЕВРОПА СЕ ПОМОТА И ГОСТИТЕ СТАНАТ ПОВЕЧЕ ОТ ПОРЦИИТЕ ПРИГОТВЕНИ ЗА ТЯХ НЯКОЙ МОЖЕ ДА СЕ СЕТИ ЗА СТАРИ ПРЕДАНИЯ И ЗА ОСОБЕН СЕВЕРЕН АРИЙСКИ ПРОИЗХОД.И ТОГАВА НА ИЗТОК ЩЕ ИМАТ ПОДДРЪЖНИЦИ А НЕ КАТО В МИНАЛОТО СЪПЕРНИЦИ.ВРЪЩАНЕТО НА МАХАЛОТО В ИСТОРИЯТА ВИНАГИ Е МНОГО ТРАГИЧНО И С ДОСТА ЖЕРТВИ.НУЖНО Е ДА НЕ СЕ ОТМЕСТВА БЪРЗО И С СИЛА. ВСЯКА СИЛА ПОРАЖДА РАВНА ПО ГОЛЕМИНА ПРОТИВО СИЛА .

  3. Boris Kamov
    #1

    Европейските бюрократи, начело с Меркел и Макрон и с помоща на медиите, всячески се стремят да наложат своя глобалистки модел на населението на Европа, което не желае Европа да буде погълната от примитивни мюсюлмански имигранти. По подобни причини американците отхвърлиха Хилари Клинтон и избраха Тръмп който се зае да възстанови държавата. Вероятно същото ще се получи и в Европа но ще бъде много късно. Меркел нанесе непоправими щети на Германия и ЕС. Не е изключено и разпадането на ЕС в близкото десетилетие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.