Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страните кандидати за членство в ЕС трябва да решат проблемите си

0 коментара

Вчера Европейският парламент посочи корупцията, слабата съдебна система и продължаващата дискриминация на малцинствата като проблеми, които съществуват в почти всички страни, които искат да се присъединят към ЕС до 2004 г.

Ако тази тенденция продължи, евродепутатите предупредиха, че ще бъде все по-трудно да се прилага европейското законодателство /аки комюнотер/, чието практическо приложение трябва да бъде налице най-късно в края на 2002 г.

Това са сроковете, потвърдени на последния Европейски съвет през юни в Гьотеборг и приети първоначално на Европейския съвет в Ница през декември 2000 г. като израз на надеждата, че преговорите с "най-подготвените" страни ще приключат по това време.

Това би трябвало да позволи на страните-кандидати, докато чакат ратификацията от собствените им парламенти и от държавите членки, да участват в изборите за Европейски парламент през юни 2004 г. Тонът на 12-те доклада, които представляват годишни оценки за всички страни кандидати, като цяло е положителен, що се отнася до мащабните икономически и политически реформи, но същевременно е необичайно остър в описанието на пропуските и грешките.

Унгария, Чешката република, Словакия и Литва са критикувани за това, че все още не се борят достатъчно с трафика на жени. Администрацията в някои страни, като се започне с Латвия и се свърши с България страда от корупция, твърде малобройна е или пък твърде неопитна, за да прилага европейските норми. Полицията и затворите в Естония и Полша се нуждаят от модернизиране.

Тонът на докладите обаче отразява и промяната в отношението на Комисията. През изминалите няколко месеца комисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген започна да обвързва затварянето на главите, отнасящи се до хармонизиране на социалните и икономическите структури с европейските стандарти, със способността на кандидатите да прилагат европейското законодателство.

Действително във вчерашното си изказване пред Европейския парламент Ферхойген каза: "Забелязахме огромни недостатъци във въвеждането и прилагането на "аки комюнотер" - трайната липса на готовност у администрацията може да се превърне в сериозно препятствие за присъединяването".

Някои евродепутати подозират, че зад поставянето на първо място в преговорите за разширяване на въпроса за прилагането на европейското законодателство стои цинична игра на държави членки или на комисията с цел отлагане на присъединяването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.