Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страните от ЕС се споразумяха за промените в конституцията

33 коментара
Страните от ЕС се споразумяха за промените в конституцията

Лидерите на страните от Европейския съюз постигнаха компромис по основите на проектоспоразумението, което трябва да замени предишния проект на европейската конституция, съобщиха в събота световните агенции.

След две години несигурност пътят за реформи в ЕС е открит. Проектът за конституция на ЕС се провали през 2005 година на референдумите във Франция и Холандия.

Трудните преговори за ясни принципи, върху които да бъде съставено новото споразумение, продължиха повече от два дни и приключиха едва в събота сутринта.

В компромисния вариант са взети предвид възраженията на Полша срещу планираните поправки в системата за гласуване в рамките на Евросъюза.

Ръководителите на страните от ЕС обявиха постигането на компромис за отлагане до 2014 година на новата система за гласуване, срещу която възразяваше Полша.

В новия договор, който се очаква да бъде финализиран до края на година са вписани много основните идеи, които фигурираха и в неуспелия проект за европейска конституция.

Междуправителствена конференция ще започне в близките месеци разработването на споразумение, с което да се съгласуват предложените в документа промени до края на годината.

След това споразумението трябва да се ратифицира от всички страни на ЕС.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви на пресконференция след края на преговорите: “Ние сме много, много доволни от това, което успяхме да постигнем”.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу поднесе почитанията си на Мрекел, като и връчи огромен букет цветя.

“Това показва, че Европа се развива, и се развива в правилна посока”, заяви той.

В петък постигането на напредък в срещата на високо равнище се възпрепятстваше не само от възраженията на Полша, но и от позициите на Великобритания и Холандия.

Основна пречка беше искането на Полша да запази силата на гласуването си, която е почти равна с тази на Германия, въпреки че населението ѝ е наполовина по-малобройно.

Проектът постановява, че едва след 10 години, в които се предвиждат три години преходен период, в ЕС ще бъде въведена системата за гласуване на принципа на “двойното мнозинство”. Според този принцип дадено предложение ще трябва да бъде подкрепяно не само от 55% от страните-членки, но за него трябва да гласува поне 65% от населението на съюза.

В хода на срещата министър-председателят на Великобритания Тони Блеър, който за последен път присъства в качеството си на премиер на среща на ЕС, отбеляза няколко въпроса, при обсъждането на които Лондон не смята да отстъпва.

Сред тях са предложението за даване на европейската Харта за основните права на статут на документ, задължителен за изпълнение във всичките 27 страни на ЕС. Великобритания иска да запази за себе си контрола над външната си политика, правосъдието и вътрешните работи.

На свой ред Холандия е успяла да получи засилване на ролята на парламентите на страните-членки и включване в споразумението на критерии за прием на нови членове на ЕС.

По време на срещата е постигнато и съгласие да се позволи на Кипър и Малта от януари 2008 година да въведат единната европейска валута.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Да!
    #34

    "Основна пречка беше искането на Полша да запази силата на гласуването си, която е почти равна с тази на Германия, въпреки че населението й е наполовина по-малобройно."...Поляците са полудели. Това тяхно искане означава по-голяма тежест и на българските гласове. Е, не пагубно, но много лошо за ЕС.

  2. Gastaroll
    #33

    "В новия договор, който се очаква да бъде финализиран до края на година са вписани много основните идеи, които фигурираха и в неуспелия проект за европейска конституция."Сякаш депутат от ДПС го е писал това :))))

  3. az
    #32

    be 6to ni zanimavate s tiq gluposti

  4. Критика
    #31

    А може би Ейнджъл?! :)))))

  5. Stenly
    #30

    Те заслужават уважение. Знаят как да си бранят националните интереси. Съвсем естестено е да искат те да си решават бъдещето вместо да им го решават германци, французи и англичани. Ние можем само да се учим от тях. Когато Лех Валенса беше в шоуто на Слави, водещият му зададе въпроса какво той би направил на наше място ако преговаряше с ЕС за АЕЦа. Отговорът беше: "Щях да ритна масата и да си изляза".

  6. reakzioner
    #29

    Abe Stenly pak zapo4na s prostotiite! Da sme se bili u4ili ot poliazite, braneiki do dupka nazionalnite si intereseí! Ami nali to4no tova e smisala na EU, da zagarbish ot4asti nazionalnia interes v imeto na obshtite takiva! Kato iskash dokrai da otstoiavash nezionalnite si vizdania ne vlizai v podobni obshtnosti, zatvori se v balkanskata si ko4ina i nadui do dupka radio "Veselina"! Vse edno na nemzite mnogo im haresva da se barkat v dzoba ezegodishno v dzoba za tolkova miliardi! Tova balkanskata prostotia krai niama!

  7. reakzioner
    #28

    Nali shte stavash evropeez be tikva? Kak taka ne te interesuva, po kakvi pravila shte funkzionira evropeiskta obshtnost? Kakvo vaobshte te interesuva teb?

  8. Както и да е...
    #27

    Това наистина е една решаваща стъпка в процеса на европеиска интеграция! Най-сърдечни поздравления за Госпожа Меркел и колегите й. Обединена Европа има нужда една функционираща конституция. Дано най-после след този договор да се сдобие с такава.П.П. А Поляците са толкова яростни националисти, че направо ми се повдига като чуя за тях и европейските им изяви! Като не им угажда просто да се откажат от членството!Поздрави на всички европейци с този успех.

  9. varna
    #26

    Ne tolkova "poljacite", a polskoto pravitelstvo ima silno izrazeno nacionalistichno povedenie. Samijat polski narod e dosta proevropejski nastroen i razminavaneto i propastta mezhdu pravitelstvo i narod sa dosta golemi...Bravo za postignatoto! Nadjavam se silno nie, naroda i pravitelstvoto na Bulgarija da se pouchim ot praveneto na kompromisi pri postigane na saglasie za po-golemii po-vazhni celi v imeto na dobruvane zavsichki...

  10. Stenly
    #25

    Ти си се побъркал! Сякаш англичани, французи, испанци германци и австрийци не са националисти? И не си преследват интересите? Абе, кой ти бръкна така зловещо в мозъка?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.