Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световната банка и кабинетът мислят нова схема за енергийно подпомагане

0 коментара

Увеличение на цените на електроенергията за бита и подобряване на схемата за енергийно подпомагане на бедните слоеве от населението препоръча отново Световната банка. Досегашният ръководител по темата енергетика от екипа на СБ - Салман Захир, и новият - Ищван Добоши, се срещнаха с ръководството на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси.

Цените трябва да се коригират, за да покрият разходите, но последствията от тази стъпка трябва да бъдат омекотени за бедните слоеве, каза Салман Захир. По думите му банката и правителството нямат решение по какъв начин ще бъде изградена тази мрежа за директна подкрепа на най-бедните, но ще се търси съдействие и от други донори - евентуално безвъзмездна помощ или нисколихвени кредити.

Запитан дали се мисли за специални цени за бедните, председателят на ДАЕЕР Милко Ковачев каза, че е обсъждана и такава възможност.

С помощта на Световната банка преди няколко години бе въведена схема за енергийно подпомагане, чиято цел е да се дотират с определени суми най-бедните слоеве при регулярното, договорено с МВФ и банката, поскъпване на електроенергията. В зависимост от доходите, държавата дотира определена част от задължителните разходи на домакинствата за еленергия.

Увеличението на елтарифите за битови нужди не трябва да бъде рязко, отбеляза Ищван Добоши. Има различни начини да се намали въздействието от нарастването им, добави той. Г-н Добоши информира, че в Унгария е била изградена "животоспасяваща тарифа" за най-бедните слоеве. Те са имали възможност да получават определено количество ток на по-ниски цени от тези, покриващи разходите. Приватизираните електроразпределителни дружества са били помолени да дават своя принос към фонда, от който се плащат помощите за най-бедните, каза той.

Г-н Добоши отбеляза, че в момента в България 600 хил.семейства получават енергийни помощи, но програмата за енергийно подпомагане може да бъде подобрена.

Българските домакинства имат висока зависимост от консумацията на електрическа енергия, особено за отопление, отбеляза Салман Захир и посочи, че консумацията на ток в България е три пъти по-висока от тази в Румъния, Унгария, Хърватия и Полша. Според Добоши в Полша цената на тока за домакинствата е с 80% по-висока от тази за промишлеността, като тези съотношения отразяват разходите, които дружествата правят. В България цената на електроенергията за домакинствата е с 20% по-ниска от тази за промишлеността.

В Държавната агенция по енергетика днес бе заключителната работна среща между Световната банка и агенцията по прегледа "Енергетика и околна среда". Мисията на банката е обсъдила с представителите на правителството програмата за реформи в енергетиката и мерките, които ще получат подкрепата на СБ. Обсъдена е и стратегията за централизирано топлоснабдяване, предстоят разговори за заемите, които банката ще отпусне за топлофикациите в Перник и София. Една от препоръките, отправена на срещите, е била в бъдеще инвеститорите да поемат по-голяма част от пазарния риск и да се ограничат дългосрочните споразумения за купуване на електроенергия.

Новият ръководител на екипа на Световната банка за България в областта на енергетиката - Ищван Добоши, през последните години е работил в Унгария, Чехия и Словакия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.