Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световният икономически форум ни поставя на 62-ро място по конкурентоспособност

0 коментара

Днес официално бе представен Доклада на Световния икономически форум "Глобалната конкурентоспособност 2002-2003 г.". За четвърта поредна година страната ни участва в това издание, като от българска страна партньор е Центърът за икономическо развитие.

По отношение на потенциалната конкурентоспособност в новия доклад България е класирана на 62-ро място. През тази, както и през последните две години, екипът на Форума е конструирал два взаимно допълващи се индекса за конкурентоспособност.

Първият дава представа за потенциала на страните да постигат икономически растеж в бъдеще /индекс за потенциална конкурентоспособност/. Този индекс има три основни компонента - технологичен индекс, индекс за публичните институции и макроикономическа среда.

Вторият индекс оценява фирмената конкурентоспособност и е наречен микроикономическа конкурентоспособност. Той е композиран от два основни компонента /субиндекса/ - качество на бизнес средата и ефективност на фирмените стратегии.

България е подобрила позициите си по отношение на втория компонент - качество на публичните институции - 47-мо място сред 80-те страни. Технологичният индекс я поставя на 56-то място.

Стойността на микроикономическата конкурентоспособност е по-неблагоприятна и поставя България на 68-мо място, същата позиция е заемала страната и през миналата година.

БВП на човек от населението на база паритета на покупателната способност /най-синтетичен показател за конкурентоспособност/ възлиза на 6182 долара, с което България се нарежда на 56-то място сред 80-те страни, включени в изследването. На най-предни позиции от страните кандидатки за членство в ЕС е Словения с 18233 долара.

Неблагоприятен количествен показател е равнището на безработица в България, което през 2001 г. е 17.5% и ни поставя на 69-то място. След България остава Словакия с 18.6%, а непосредствено преди България е Полша с 16.2%.

Процентът на завършилите основно образование, които продължават в средната степен на обучение е 80.79%, с което страната се нарежда на 31-во място. Преди България са Унгария, Полша и Латвия. Най-висок е този процент в Швеция - 99.5%, следвана от други високо развити държави като Япония, Норвегия, Франция.

Процентът на завършилите средно образование, които продължават във висшите учебни заведения, за България е 42.6% и страната е на 30-то място. Най-висок е този процент във Финландия - 83.3%.

Друга група от количествени показатели, които характеризират потенциала за съвременно технологично развитие и инфраструктурата, са например:

Брой на мобилните телефони на 100 души - в България те са 19.12 и мястото е 47-мо. Най-висок е този брой в Тайван - 96.5. По този показател България е след всички бивши социалистически страни и само преди Русия.

Брой на Интернет потребители на 10 000 души - България се нарежда на 42-ро място с 746 преди Латвия, Румъния и Русия.

Брой на Интернет хостове на 10 000 души - на първо място е САЩ с 3714, а България е на 45-то място с 33.2. Добри позиции по този показател имат Скандинавските страни - Финландия, Норвегия, Исландия.

Брой на телефонни линии на 100 души - България има сравнително добри постижения, тя е 32-ра с 35.9 и е преди Естония, Литва, Латвия, Полша и Словакия.

Използването на персонални компютри - проблемът явно явно не се решава успешно, защото България продължава да изостава, с 4.43 бр. на 100 души тя е на 51-во място и е само преди Румъния.

Добър показател за България е процентът на павираните пътища - 92% и позицията на страната е 18-та. Потвърждават се проблемите, свързани със съществените загуби при преноса на електроенергия - 17% от общото производство, като по този показател България е на 55-то място. В страните, които са начело в класирането по този показател, загубите са едва 3% в Израел и 4% във Финландия.

Много негативна стойност в България имат някои показатели, свързани със здравното обслужване на населението - например показателя "разходи за здравеопазване" - едва 62 долара на човек, като по този показател страната е на последно място в сравнение с останалите страни в преход /едва 63-то място/.

За информация този показател в САЩ /1 място/ е 4271 долара, в Полша той достига 248 долара. Същевременно броят на болничните легла на 1000 души в България е 8.60 и тя е на 12-та позиция, преди всички останали бивши социалистически страни.

Има и група показатели, които дават представа за състоянието на бизнес средата и най-вече за възможностите за започване на нов бизнес.

Средният брой на административните процедури за започване на нов бизнес в България е 10 и страната заема не лошото 36-то място. Най-малко такива процедури са необходими в Канада - 2, но в Полша, Словакия, Гърция и др. този брой е по-висок, отколкото в България.

Броят на дните, необходими за започване на нов бизнес е 30 в България и страната е на 16-то място. В Словакия например са необходими 125 дена за стартиране на бизнес.

Стойността на процедурите по започване на нов бизнес в България е относително ниска - едва 120 долара, с което България е на 6-то място - много преди останалите държави в преход. В Унгария тази стойност е 3143 долара. Стойността на процедурите, съпоставена с БВП на човек от населението в България е 7.9%, докато в Унгария тя е 66.7%.

Броят на процедурите за решаване на търговски спорове в България достига 26 и страната е на 56-то място. Най-малко са тези процедури във Франция - 10. Броят на дните, необходими за решаване на търговски спорове в България е 410, с което страната се нарежда на 61-во място.

Най-малко дни за решаване на подобни спорове са необходими в Тунис - едва 7, но в Полша този брой е 1000, а в Словения дори 1003.

Спроед Центърът за икономическо развитие от групата на количествените показатели има две по-сериозни основания за оптимизъм. През настоящата година в Доклада на Световния икономически форум се отбелязва известно подобряване на условията за започване на нов бизнес в страната, особено на фона на повечето от останалите страни в преход. Заслужава да се отбележат и по-добрите позиции на България по отношение на разпространението на корупция.

Експертите смятат, че като цяло, позициите на България според доклада на Световния икономически форум в Давос не отбелязват напредък в класирането на България по отношение както на потенциалната конкурентоспосочност, така и на микроикономическата конкурентоспособност

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.